
Wiadomości
- 22 lutego 2022
- wyświetleń: 2002
Prezydent Bielska-Białej zaapelował do premiera. Chodzi o wyrok TSUE
Prezydenci miast, włodarze gmin i powiatów zaapelowali do rządu, by przyspieszył prace, które umożliwiałyby akceptacje przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Boją się utraty funduszy, które pozwalają na wyrównywanie poziomu życia mieszkańców z poziome życia w Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, w tym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 lutego 2022 roku o bezzwłoczne usunięcie wszelkich przeszkód prawnych, które uniemożliwiają Komisji Europejskiej akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
„Środki z Funduszy Europejskich od lat wspierają rozwój naszego kraju. Jakość życia mieszkańców naszych miast i całej Polski znacznie się poprawia. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski otrzymaliśmy średnio 13 869 zł w perspektywie finansowej 2014-2020 (dane GUS). Środki z funduszu odbudowy są niezbędne do dotrzymania deklaracji związanych z osiąganiem celów klimatycznych. Potrzebne są też polskim miastom i gminom do dalszego wyrównywania poziomu życia mieszkańców z poziomem mieszkańców Unii Europejskiej. Wierzymy, że polskiemu Rządowi zależy na dobru obywateli kraju nie mniej niż nam” - napisali sygnatariusze listu.
Prezydenci miast, włodarze gmin i powiatów wezwali rząd do „przyspieszenia prac związanych z negocjacjami Umowy Partnerstwa i rewizję podejścia do uwag Komisji Europejskiej, które zostały zignorowane przez stronę polską w procesie roboczych ustaleń treści dokumentu w 2021 r.”
- Takie podejście z pewnością nie przysłuży się szybkiej akceptacji Umowy Partnerstwa przez Komisję Europejską, co jest niezbędne do zatwierdzenia programów operacyjnych, na podstawie których będziemy współrealizować budżet europejski w perspektywie 2021-2027. Apelujemy także o jak najszybsze skierowanie do Sejmu projektu tzw. ustawy wdrożeniowej. Bez implementacji przepisów określających system instytucjonalny i krajowe procedury wydatkowania środków z wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy nie będzie możliwe uruchomienie tych środków nawet jeśli akceptacja polskiego KPO przez KE i Radę nastąpiłaby jutro - wyjaśniają.
Autorzy apelu, w tym włodarz Bielska-Białej przypomnieli, że prace nad tą ustawą trwają już niemal 2 lata, a od czerwca 2021 r., kiedy został przyjęty pakiet rozporządzeń dotyczący wdrażania perspektywy finansowej 2021-2027 zniknęły wszelkie przeszkody formalne do jej uchwalenia.
- Mimo to Rada Ministrów przyjęła ww. projekt dopiero w lutym 2022 r., i do dziś nie został on wniesiony do prac parlamentarnych - podkreślają.
ZOBACZ TAKŻE

Nie sprzedaż, a modernizacja. O ile będą pieniądze...

Powiat bielski otrzyma 6 mln złotych dla rozwoju opieki zdrowotnej

176 mln zł z RFRD na inwestycje drogowe w Śląskiem. Na liście znajduje się Bielsko-Biała

Mieszkańcy drugi raz zablokowali budowę niechcianych apartamentów przy ul. Krakowskiej

Urząd Miejski poszukuje dostawcy jednej limuzyny oraz czterech pojazdów typu SUV

Posłowie podsumowali rok rządu: apel o wsparcie dla pracowników dotkniętych zwolnieniami
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.