Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2022
  • 6 lutego 2022
  • wyświetleń: 9221

W Hałcnowie powstanie nowe przedszkole. Podpisano umowę [WIZUALIZACJA]

Nowe przedszkole zostanie wybudowane w Bielsku-Białej. Mowa o obiekcie w Hałcnowie, przy ulicach Janowickiej i Jakuba Jasińskiego. 4 lutego w Urzędzie Miejskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji - spółką Wodpol z Żywca. Oferta przetargowa firmy opiewała na 21 074 244,47 złotych brutto.

Wizualizacja nowego przedszkola w Hałcnowie · fot. UM Bielsko-Biała


- Kontrakt z wykonawcą został dziś podpisany. Po wszystkich niełatwych przejściach z przetargami, przystępujemy do robót. To jest inwestycja oczekiwana przez mieszkańców Hałcnowa, ale też przez wszystkich bielszczan. Mimo trudnych czasów będziemy budować. Byłoby cudownie, gdyby od września 2023 roku dzieci mogły korzystać z nowego przedszkola - mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

W ramach umowy z wykonawcą robót budowlanych powstanie budynek przedszkola i zagospodarowanie terenu wokół niego. Będzie to pierwszy etap większej inwestycji, która obejmie także przebudowę skrzyżowania ulic Janowickiej i Jakuba Jasińskiego. Wykonawca tych prac zostanie wyłoniony w osobnym przetargu.

W Hałcnowie powstanie nowe przedszkole. Podpisano umowę
W Hałcnowie powstanie nowe przedszkole. Podpisano umowę · fot. UM Bielsko-Biała


Nowe przedszkole będzie mieściło dziesięć oddziałów na dwóch kondygnacjach - parterze i piętrze. W sumie będzie mogło tam uczęszczać 250 dzieci. Powierzchnia obiektu to 3453,91 m2. Każdy z oddziałów pomieści salę zabaw, magazyny sprzętu oraz leżaków i pościeli. Łazienki z natryskiem będą wspólne dla dwóch oddziałów - każdy będzie miał własne wejście do tych pomieszczeń.

Poza tym, na parterze umiejscowione zostaną pomieszczenie portiera, dwie szatnie, łazienki ogólnodostępne, świetlica pełniąca również funkcję sali zajęć ruchowych, sala imprez przedszkolnych, zespół kuchenny i zespół pomieszczeń pralni, pomieszczenia gospodarcze oraz magazynowe - dostępne z wewnątrz jak i z zewnątrz, oraz łazienki dostępne z zewnątrz. Na piętrze zaplanowano pomieszczenia administracyjne i socjalne pracowników przedszkola oraz kotłownię.

Budynek będzie wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną, energooszczędny system oświetlenia wykorzystujący m.in. np. lampy LED i czujniki ruchu oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wizualizacja nowego przedszkola w Hałcnowie
Wizualizacja nowego przedszkola w Hałcnowie · fot. UM Bielsko-Biała


W projekcie przedszkola zaplanowano przystosowanie budynku do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na dolnej kondygnacji nie będzie żadnych schodów oraz progów, a nawierzchnia w korytarzach i łazienkach jest antypoślizgowa. W bezpośrednim sąsiedztwie szatni zostanie zamontowana winda ułatwiająca komunikację między piętrami. Windę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych - udźwiękowiono i wyposażono w przyciski w alfabecie Braille'a.

Łazienki dla niepełnosprawnych będą miały odpowiednie wymiary oraz pochwyty ułatwiające korzystanie z urządzeń sanitarnych, dodatkowo regulowane lustra oraz baterie z wysięgnikiem. Drzwi wejściowe do toalet dla osób niepełnosprawnych oraz do windy będą miały szerokość 110 cm. W toaletach dla osób niepełnosprawnych zaprojektowano system wzywania pomocy.

Wizualizacja nowego przedszkola w Hałcnowie
Wizualizacja nowego przedszkola w Hałcnowie · fot. UM Bielsko-Biała


W ramach umowy wykonawca zagospodaruje również teren wokół przedszkola. Wybuduje chodniki z kostki betonowej bezfazowej, ciągi jezdne i parkingi (powstanie 41 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych), dwa place zabaw z bezpieczną nawierzchnią z piasku (będą wyposażone stosownie do przedziału wiekowego), elementy małej architektury oraz infrastrukturę techniczną. Na terenie wokół przedszkola zostaną posadzone drzewa różnych gatunków, także w bezpośrednim sąsiedztwie placów zabaw, co zapewni dzieciom cień latem.

Jak widać na załączonych wizualizacjach, budynek przedszkola będzie bardzo estetyczny - prosty, nowoczesny, z przeszkleniami i elewacją w stonowanych kolorach, otoczony zielenią.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.