Wiadomości

  • 3 lutego 2022
  • wyświetleń: 1267

Jakie ciekawe dane o firmach z powiatu bielskiego odnajdziemy w bazie firm? Zobaczmy!

Materiał partnera:

Jeszcze kilka lat temu Bielsko-Białą określano mianem „miasta stu przemysłów”. Jak rozwija się biznes na terenie gminy i sąsiadujących z nią miejscowości? Czy to dobre miejsce do życia, jeśli chcemy rozwijać swoją karierę? Sprawdźmy!

Linkhouse


Co trzeba wiedzieć o Bielsku-Białej?



Jest to jedno z największych miast, które znajduje się we wschodniej części województwa śląskiego. Między 1975 a 1988 rokiem gmina była stolicą województwa bielskiego. Po reformie terytorialnej większość miast i wsi znalazła się w granicach śląskiego, jednak wybrane miejscowości (Chełmek, Wadowice) weszły w skład sąsiedniego województwa małopolskiego.

Zgodnie z danymi GUS na grudzień 2020 roku, w Bielsku-Białej mieszka niemal 170 tysięcy osób. Gmina zajmuje powierzchnię 124 kilometrów kwadratowych, co oznacza, że na 1 km² mieszka 1363 bielszczan. Miasto dzieli się na 30 osiedli, które są jednostkami pomocniczymi.

Aktualnych danych o kondycji gospodarczej Bielska-Białej dostarcza na przykład baza firm ALEO.com. Warto zwrócić uwagę na bardzo niski poziom bezrobocia — zarówno w mieście (1,8%) - jak i w okolicznych gminach — około trzech procent.

Miejscowość może też pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą siecią dróg. Głównym ciągiem jezdnym jest droga ekspresowa S1, którą można dotrzeć do Żywca i Zwardonia. Z punktu widzenia bielszczan ważna jest też DK1, którą szybko dotrzemy do Pszczyny, a także droga ekspresowa S52 prowadząca do Cieszyna.

Sieć transportu drogowego uzupełnia droga wojewódzka 940 i 942, którą dotrzemy do Wisły. Bielsko-Biała od wielu lat czyni starania o to, by udrożnić ruch w centrum miasta. W osiągnięciu tego celu znacząco pomaga Śródmiejska Obwodnica Zachodnia oraz droga S1, która odciąża drogi lokalne od północy i wschodu.

Ze względu na duże przewyższenia (od 263 do 1117 m n.p.m.), w Bielsku-Białej można odnaleźć też sporo obiektów infrastruktury drogowej: zarówno mostów, jak i tuneli czy przejść podziemnych. W mieście funkcjonuje ponad 20 kładek dla pieszych.

Jak rozwija się biznes w Bielsku-Białej i powiecie bielskim?



Zgodnie z danymi ALEO.com za grudzień 2021 roku, na omawianym obszarze działa 36324 firm. Bezapelacyjnym liderem jest tutaj Bielsko-Biała, gdzie funkcjonuje 61,2% działalności gospodarczych. Na drugim miejscu plasują się Czechowice-Dziedzice (8,1%), a podium zamyka gmina Kozy (3,3%).
Mimo tego, że pozycja Bielska-Białej jest tutaj niepodważalna, to widać dość wyraźnie, że specyfika tej części Polski jest zupełnie inna, niż na przykład miast znajdujących się na terenie Aglomeracji Śląskiej (Gliwic) lub w jej bliskim sąsiedztwie: na przykład Rybnika. Te dwa miasta zgromadziły kolejno 70 i 76% wszystkich firm.

Analizując dane o działalnościach gospodarczych między wrześniem a listopadem 2021 roku, widać wyraźnie, że Bielsko-Biała i okoliczne gminy rozwijają się dynamicznie pomimo pandemii koronawirusa i kolejnych fal zachorowań. W tym czasie pojawiło się aż 596 nowych firm.

Największym zainteresowaniem cieszą się działalności świadczące usługi dla innych podmiotów — takich firm przybyło aż 127. Na drugim miejscu znalazł się sektor usług budowlanych (109), wyprzedzając branżę edukacji, sportu i turystyki (40).

Bielsko-Biała jest też niezaprzeczalnym liderem, jeśli przeanalizujemy ilość firm na kilometr kwadratowy. W największym mieście monocentrycznej aglomeracji bielskiej na taki obszar przypada aż 178 działalności. Na drugim miejscu plasują się Czechowice-Dziedzice (89), a podium zamyka gmina Kozy (44).

Na terenie Bielska-Białej od wielu lat funkcjonuje kilka podstref, które razem wchodzą w skład KSSE. Miasto może pochwalić się też kilkoma domami maklerskimi, a także rozbudowaną siecią placówek bankowych. Dużym atutem gminy jest też bliskość terenów zielonych i szlaków turystycznych. Bielsko-Biała to świetna baza wypadowa, jeśli chcemy na przykład wybrać się na Szyndzielnię czy Klimczok.

Rozwój gminy i powiatu w przyszłości — szanse czy zagrożenia?



Bardzo dużym atutem Bielska-Białej jest położenie. Miasto pełni naturalną funkcję łącznika między Aglomeracją Śląską a gminami skupionymi wokół Krakowa. Świetne położenie to jeden z fundamentów sukcesu, na którym włodarze miasta skutecznie budują potencjał przemysłowy miasta.
Gmina może rozwijać się w wielu różnych kierunkach: to świetne miejsce dla firm produkcyjnych, sektora usług oraz dla firm doradczych i działalności skupiającej się na usługach turystycznych. Nic nie wskazuje na to, by w bliskiej przyszłości tempo rozwoju tej części Polski miało wyhamować.