
Wiadomości
- 3 lutego 2022
- wyświetleń: 699
Jak się przygotować do teleporady?
Materiał partnera:
Żeby teleporada okazała się skuteczna i zapewniła pozytywny efekt terapeutyczny, konieczne jest przygotowanie się do niej. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać przed skontaktowaniem się z lekarzem w ramach e-wizyty. Przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne wskazówki.

Zebranie niezbędnych informacji
Zanim odbędzie się teleporada, pacjent powinien zebrać najważniejsze informacje, które będzie chciał przekazać lekarzowi. Ważne jest opracowanie listy leków, jakie przyjmuje i w jakich dawkach, oraz preparatów, na jakie potrzebuje recepty. W razie wystąpienia działań niepożądanych w związku z przyjmowanym lekiem trzeba o tym poinformować lekarza. Pacjent powinien przygotować notatkę o doskwierających mu dolegliwościach - okolicznościach, w jakich powstają czy ulegają nasileniu, oraz jak długo się utrzymują. Nie można zapomnieć o przygotowaniu dokumentacji medycznej, którą będzie można omówić w czasie spotkania z lekarzem online lub w ramach teleporady. Pacjent powinien być przygotowany na pytania dotyczące podstawowych parametrów oceny jego stanu zdrowia, np. poziomu ciśnienia tętniczego, temperatury ciała, masy ciała. Dodatkowo mogą paść pytania o dane osobowe, takie jak numer PESEL.
Odpowiednie warunki do rozmowy z lekarzem
Przed skorzystaniem z teleporady należy zapewnić sobie odpowiednie warunki, aby bez jakichkolwiek komplikacji z niej skorzystać. Jest to o tyle łatwe, że pacjent może wybrać preferowaną datę i godzinę wizyty, a po jej zamówieniu otrzymuje potwierdzenie. Lekarz zadzwoni w wyznaczonym terminie. Pacjent powinien jednak mieć na uwadze, że w placówce medycznej mogą zdarzyć się pilne przypadki, które spowodują niewielką zmianę godziny teleporady. Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał i możesz swobodnie rozmawiać. Na czas teleporady znajdź cichą i spokojną przestrzeń, aby rozmowa przebiegła w skupieniu i nic Cię nie rozpraszało. Ważne jest zapewnienie sobie prywatności, aby przekazywane informacje nie zostały usłyszane przez osoby trzecie.
O czym jeszcze należy pamiętać przed teleporadą?
- Nie bój się pytać. Najlepiej spisz pytania do lekarza.
- Przygotuj kartkę i długopis - mogą Ci się przydać, aby zanotować ważne informacje. Pamiętaj o poinformowaniu lekarza, że chcesz coś zapisać.
- Uważnie słuchaj lekarza. Gdy nie dosłyszysz jakiejś informacji, nie krępuj się, aby poprosić o jej powtórzenie.
- Poinformuj lekarza, jeśli czegoś nie rozumiesz, i poproś o wyjaśnienie.
- Masz możliwość przesłania przed e-wizytą dokumentacji medycznej - wyników badań laboratoryjnych czy zdjęć z badań obrazowych. W ten sposób możesz przybliżyć lekarzowi problem, zanim dojdzie do teleporady.
- Udzielaj lekarzowi jak najbardziej rzetelnych informacji. Podczas teleporady to pacjent jest głównym źródłem wiedzy dla lekarza.
- Dopytaj się, czy po zakończeniu telewizyty przysługuje Ci możliwość skontaktowania się z lekarzem. Zazwyczaj udostępnia się pacjentom w tym celu formularze online.
- Lekarz może skierować Cię po e-wizycie na dalsze badania lub na wizytę stacjonarną.
- Lekarz może wystawić Ci e-zwolnienie, które jest wysyłane bezpośrednio do ZUS-u i będzie widoczne dla pracodawcy w ciągu 24-72 godzin. Jeśli jest taka potrzeba, wypisuje e-receptę, którą można zrealizować w dowolnej aptece na podstawie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL. Niekiedy niezbędne jest zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.