
Wiadomości
- 4 lutego 2022
- wyświetleń: 1121
Poszukujesz mieszkania do wynajęcia? Podpowiadamy, jak je znaleźć!
Materiał partnera:
Każdego dnia w naszym kraju podpisywanych jest tysiące umów najmu nieruchomości. Polacy coraz częściej bowiem odchodzą od pomysłu zakupu mieszkania właśnie na rzecz jego długoterminowego wynajęcia. Jest to w wielu przypadkach najbardziej korzystne rozwiązanie, zapewniające stabilność i bezpieczeństwo. O czym powinno się pamiętać przed podpisaniem umowy najmu? Jak i gdzie znaleźć odpowiadające naszym potrzebom mieszkanie?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu wynajmowała nieruchomość. Mogło to być w czasie studiów w innym mieście czy po założeniu rodziny. W każdym przypadku, mimo różnicy w potrzebach względem mieszkania, procedura jest dokładnie taka sama. Jak się jednak okazuje, warto zwracać uwagę na detale, bo to one mogą zadecydować o finalnym sukcesie lub jego braku.
Rynek mieszkań na wynajem w Polsce
Dane wskazują jasno na coraz większy trend jeśli chodzi o skalę wynajmu mieszkań w naszym kraju. Z każdym kolejnym rokiem przybywa osób, które decydują się na taki ruch. Wpływ na taką sytuację ma oczywiście wiele czynników, w tym wysokie ceny zakupu nieruchomości i rosnące koszty kredytów hipotecznych. Wielu Polaków po prostu nie stać na zakup mieszkania, a jednocześnie muszą mieć dach nad głową. Z pomocą przychodzi wówczas najem, który jest korzystny dla obu stron. Ogromny wpływ na wzrost liczby umów najmu ma również to, że zwiększa się skala migracji w celach zarobkowych. W obecnych czasach spora liczba osób przynajmniej raz na kilka lat zmienia miejsce zamieszkania, a powodem jest właśnie nowa posada.
Gdzie szukać mieszkania?
Tak naprawdę możliwości jest wiele i każdy powinien zdecydować indywidualnie. Najlepiej korzystać jednocześnie z wielu metod poszukiwania mieszkania do wynajęcia. Mowa tutaj w szczególności o kontakcie z biurami nieruchomości, tzw. poczcie pantoflowej, mediach społecznościowych itp. Nieocenione okazują się jednak specjalizujące się w tej materii portale ogłoszeniowe takie jak choćby https://rentola.pl. Dzięki nim można nie tylko zapoznać się z dokładnym opisem mieszkania, jego specyfikacją, ale przede wszystkim szybko skontaktować się z właścicielem lub agentem. Świetnym narzędziem jest wyszukiwarka mieszkań. Poszukujący może wybrać interesujący go metraż, liczbę pokoi, lokalizację, wysokość czynszu i wiele innych danych. Na tej podstawie jest w stanie błyskawicznie odnaleźć nieruchomość, która spełni jego preferencje. Codziennie na portalu pojawiają się nowe oferty, nie tylko z dużych miast. Warto więc śledzić je na bieżąco, aby niczego nie przegapić i w porę zareagować na najlepsze okazje.
Wizyta w mieszkaniu - o co zapytać?
Jeśli któreś mieszkanie przypadnie nam do gustu, można umówić wizytę w celu obejrzenia go na własne oczy. Najczęściej bowiem ogłoszenia są nieco podkoloryzowane, a prawdziwe oblicze danej nieruchomości można zobaczyć dopiero na żywo. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na standard lokalu, funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, rzeczywisty metraż oraz elementy wyposażenia. Nie bez znaczenia jest oczywiście sama aranżacja wnętrza oraz to, kiedy mieszkanie przeszło remont.
Rozmawiając z właścicielem albo agentem z biura nieruchomości, warto dopytać między innymi o możliwość ustalenia niezmiennej przez cały okres najmu stawki czynszu, średniej wysokości opłat za prąd, gaz, wywóz śmieci czy ogrzewanie. Jeśli posiada się samochód, kluczowe jest to, czy w pobliżu znajdują się jakieś miejsca postojowe lub parking dla mieszkańców. Decyzję o wynajmie należy podejmować dopiero wówczas, gdy rozwieje się wszelkie wątpliwości i zyska pewność co do stanu faktycznego. Dostrzeżenie jakichkolwiek braków może być też dobrym pretekstem do negocjacji obniżenia czynszu. Mówimy tutaj np. o starym wyposażeniu kuchni czy łazienki, braku niektórych niezbędnych sprzętów itp. Często bywa bowiem tak, że właściciel zgadza się na obniżenie kosztów, ale pod warunkiem, że najemca przywiezie swoje meble i urządzenia.
Najem mieszkania a umowa
Wynajem mieszkania wiąże się oczywiście z szeregiem formalności do zrealizowania. Większość z nich spada jednak nie na głowę najemcy, lecz właściciela lub wynajętej przez niego agencji. Mimo wszystko, najważniejszym elementem jest tutaj dobrze skonstruowana umowa, która powinna w równym stopniu zabezpieczać interesu obu stron. Dokument musi być kompletny, najlepiej zawarty w formie pisemnej i określać jak najwięcej szczegółów. W razie jakichkolwiek wątpliwości to właśnie zapisy umowy są kluczowe dla ich rozwiązania. Jakie informacje powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim dane obu stron, data podpisania, przedmiot umowy, na jaki okres jest zawierana, na jakich warunkach może zostać rozwiązana (w tym termin okresu wypowiedzenia).
Niezbędne jest także podanie wysokości wpłaconej przez najemcę kaucji oraz czynszu, wraz ze wskazaniem, w jaki sposób (tj. przelew czy gotówka) i jak często (zazwyczaj co miesiąc) będzie on regulowany. W umowie lub załączniku do niej należy także wyszczególnić elementy wyposażenia, jakie są oddane do użytku najemcy. Strony mogą dopisać dodatkowe punkty, ponieważ obowiązuje w tym przypadku swoboda treści zawieranych umów. Wszystko zależy więc od uzgodnień na linii właściciel-wynajmujący, oczywiście zapisy muszą być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem.
Czy wynajem to dobre rozwiązanie?
Wszystko zależy od okoliczności i indywidualnej sytuacji danej osoby. Z pewnością jednak warto brać tę opcję pod uwagę, szczególnie wtedy, gdy nie ma się pewności co do przyszłości. Wynajem długoterminowy jest wygodny, bezpieczny i często opłacalny finansowo. Odsetki od kredytów hipotecznych nie należą obecnie do niskich, a nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Każdy powinien więc samodzielnie podjąć decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.