bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 stycznia 2022
  • wyświetleń: 233

Meble do salonu jasne czy ciemne? Najmodniejsze rodzaje i kolory drewna

Materiał partnera:

W modnych aranżacjach wnętrz króluje drewno. To właśnie ono zachwyca zróżnicowanym rysunkiem i pięknymi kolorami, które niezależnie od odcienia sprawiają, że pomieszczenie z nimi wydaje się być bardziej przytulne. Zwykle projektanci zalecają wybranie jednego odcienia drewna dominującego w całym mieszkaniu, ale jest to tylko propozycja. Dlatego też w niektórych aranżacjach inwestorzy decydują się na większe szaleństwo kolorów i osiągają dzięki temu zaskakujący i spektakularny efekt. Jak to jest w przypadku salonu? Lepiej sprawdzi się w nim drewno ciemne czy jasne?

Źródło: pexels.com


Ważne jest światłoKiedy w pomieszczeniu jest dużo naturalnego światła, to masz zdecydowanie większy wybór, jeśli chodzi o dobranie odcieni drewna. W jasnym salonie dobrze sprawdzą się zarówno jasne drewniane meble, jak i ciemne. Jeśli w pokoju jest ciemno, to lepszym wyborem będzie trzymanie się jasnych kolorów. To sprawa dość oczywista. Mroczne pomieszczenie i meble w odcieniu wenge będą wyglądały bardzo niemodnie i mało przytulnie. Obecnie wciąż bardzo modny jest wystrój w stylu skandynawskim. Dlatego też w nim stawia się przede wszystkim na meble do salonu w jasnych barwach - na szczególną uwagę zasługuje dąb szary, który jest neutralny, ale czasami może wpadać w delikatny ciepły róż oraz dąb bielony, który czasem wpada w żółć lub pomarańcz. Te odcienie są jasne i ciepłe, więc meble świetnie wyglądają z innymi elementami charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego, które zwykle łączą właśnie naturalne kolory i faktury.

Drewniane meble a podłogaMeble do salonu muszą być dopasowane do reszty aranżacji. Chodzi o to, by każdy jej element harmonizował z pozostałymi. Oznacza to, że na wnętrze należy patrzeć całościowo. O ile nie planujesz wnętrza od zera, to najprawdopodobniej musisz dopasować meble do wybranej już podłogi, jaka znajduje się w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o nie, to coraz częściej sięga się po ciemne panele lub deski podłogowe. Wyglądają one wyjątkowo elegancko i są łatwe w utrzymaniu czystości. Obecnie w modzie jest drewno orzechowe oraz dębowe. Rzadziej sięga się po drewno egzotyczne. Jego ceny są dość wysokie w porównaniu z rodzimymi gatunkami. Nie ma też zbyt wielkiego sensu w przywożeniu drewna z dalekich zakątków świata, skoro w kraju mamy równie piękne gatunki. Do podłogi w ciemnych odcieniach warto dobierać meble o zbliżonych barwach. Drewniany stół mahoniowy lub wenge będą doskonale pasowały do ciemnej podłogi. W niektórych modnych aranżacjach stawia się na kontrast. Wtedy na ciemnej podłodze ustawia się meble w zaskakującym odcieniu wiązu lub klonu. W tym wypadku główną rolę odgrywa usłojenie drewna. Im jest ono mocniej widoczne, tym lepiej.

Klasyka zawsze w modzieJeśli chodzi o aranżację salonu, to nie można też zapominać o ponadczasowej klasyce. Już od wieków w eleganckich i luksusowych domach króluje dąb. Teraz nic się nie zmieniło. Dąb jest mocny, bardzo trwały i równocześnie wyjątkowo elegancki. Ma naturalny ciepły odcień, który wpada w kolor żółty lub pomarańczowy, a rzadziej - w oliwkowy. Dzięki temu ociepla wnętrza i jest na tyle uniwersalny, że można bez trudu łączyć go z innymi kolorami i odcieniami. W salonie najważniejsze i najczęściej używane meble powinny być wykonane właśnie z dębu. Dzięki temu będą one przez długi czas mogły służyć mieszkańcom i równocześnie nie będzie po nich widać upływu dni. To ważne, bo trwałe meble mogą stać się pamiątką rodzinną, która będzie nawet przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlaczego nie miałbyś rozpocząć takiej tradycji?