bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1065

Co dalej z rozbudową ul. Filarowej? Na przeszkodzie stoi m.in. inflacja

Sprawa rozbudowy ulicy Filarowej m.in. o nowy chodnik powróciła za sprawą interpelacji radnego Piotra Kochowskiego z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej. Jak dowiadujemy się w bielskim Ratuszu - sprawa do łatwych nie należy m.in. ze względu na rosnącą inflację.

Ulica Filarowa w Bielsku-Białej
Ulica Filarowa w Bielsku-Białej · fot. Google Street View


- W marcu 2019 roku złożyłem interpelacje w sprawie wykonania robót na ul. Filarowej w dzielnicy Stare Bielsko. Wspólnie z mieszkańcami i Zarządem Wspólnoty Filarowa poprosiłem o wykonanie około 100 metrów chodnika od mostu nad torami ul. Czechowickiej do zakrętu przy Zakładach Energetycznych Tauron i tam przejściem dla pieszych, wykonanie progu zwalniającego przy wyjeździe z osiedla oraz wykonanie przejścia dla pieszych przy tym wyjeździe - przypomniał radny Piotr Kochowski z klubu Wspólnie dla Bielska-Białej.

- Pragnę poinformować, że 18 marca 2019 roku otrzymałem odpowiedz od zastępcy prezydenta Przemysława Kamieńskiego, że chodnik nie może być wykonany bez zgody PKP i że o taką zgodę wystąpią jeszcze w tym roku. Po wielu interwencjach w lipcu 2020 roku wykonano próg zwalniający i przejście dla pieszych za co serdecznie mieszkańcy dziękują - dodał członek bielskiej Rady Miejskiej.

- Natomiast rozpoczęto przygotowania do wykonania chodnika tzn. usunięto betonowe słupy, które były umieszczone wzdłuż drogi, ale niestety na tym prace się zakończyły. Otrzymałem informacje z MZD, że nie posiadają na to zadanie środków finansowych i do dnia dzisiejszego prace te nie zostały zrealizowane - zauważył radny, który zwrócił się do władz miasta z prośbą o umieszczenie tego zadania na 2022 rok i wykonanie go w pierwszej kolejności.

Na interpelację radnego odpowiedział Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - W odpowiedzi na Pańską interpelację pismem znak: IP.31212.6.2019 z 18 marca 2019 roku, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej został zobowiązany do przygotowania koncepcji projektowej rozbudowy ulicy Filarowej i uzyskania opinii PKP odnośnie planowanej inwestycji - poinformował Kamiński.

- 29 października 2019 roku została podpisana umowa z Pracownią Projektową „RHR” S.C. Honorata Radzio, Rafał Radzio na wykonanie koncepcji projektowej rozbudowy ulicy Filarowej w Bielsku-Białej, która wykazała możliwość budowy chodnika jednostronnego. W ramach prac koncepcyjnych uzyskano pozytywne wstępne uzgodnienie inwestycji z PKP PLK S.A. Koszt inwestycji oszacowano na kwotę 1,5 mln zł brutto - dodał wiceprezydent, który podkreślił także, że "obecnie, z uwagi na rosnącą inflację oraz drastycznie zmniejszającymi się dochodami Miasta Bielska-Białej, nie ma możliwości rozpoczęcia prac związanych z przygotowaniem tej inwestycji".

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.