bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 stycznia 2022
  • wyświetleń: 405

4 789 interwencji. Strażacy podsumowali 2021 rok

W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w Bielsku-Białej i powiecie bielskim brały udział w 4 789 interwencjach - poinformowała bielska KM PSP. To o 567 więcej zarejestrowanych zdarzeń niż w 2020 roku. We wszystkich zdarzeniach śmierć poniosły 52 osoby, a 341 zostało poszkodowanych. W pożarach zginęły 3 osoby, a 20 zostało rannych.

straż, straż pożarna, psp
4 789 interwencji. Strażacy podsumowali 2021 rok · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Strażacy w 2021 roku gasili prawie taką samą liczbę pożarów co w 2020 r. (2021r. - 700, 2020r. -697), ale liczba wyjazdów do miejscowych zagrożeń zwiększyła się o blisko 500 (3598). Odnotowano także 491 alarmy fałszywe. Spośród pożarów 303 były to pożary w budynkach mieszkalnych. Najczęstszymi przyczynami ich powstawania była nieostrożność, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych lub brak drożności przewodów kominowych.

Miejscowe zagrożenia to przede wszystkim działania prowadzone przy wypadkach w komunikacji drogowej czy usuwaniu skutków wichur i opadów deszczu oraz gradu, które najintensywniej wystąpiły w okresie letnim.
Rok 2021 był kontynuacją działań, związanych ze zwalczaniem zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii Państwowa Straż Pożarna oraz ochotnicze straże pożarne wspierają w tym zakresie inne służby i instytucje. Strażacy z terenu województwa śląskiego nadal pomagali przy tworzeniu przyszpitalnych polowych izb przyjęć. Ponadto strażacy, którzy posiadają kwalifikacje ratownika medycznego, byli delegowani do szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie pomagali personelowi medycznemu.

4 789 interwencji. Strażacy podsumowali 2021 rok
4 789 interwencji. Strażacy podsumowali 2021 rok · fot. KM PSP ielsko-Biała


Wspierając działania ochrony zdrowia, w województwie utrzymywane są 3 bazy tlenu medycznego, zlokalizowane w jednostkach ratowniczo - gaśniczych w Częstochowie, Knurowie i Mysłowicach. Jest to rezerwa tlenu przygotowana na potrzeby szpitali oraz zespołów ratownictwa medycznego.
W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagali również dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogły tam dotrzeć we własnym zakresie. Aby podnieść poziom zaszczepienia mieszkańców Polski, szczególnie na obszarach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Narodowy Program Szczepień został poszerzony także o inicjatywę #SzczepimySię z OSP.

W marcu rozpoczął się program szczepień wśród służb mundurowych w ramach Narodowego Programu Szczepień dla służb mundurowych, do którego przystąpili również funkcjonariusze PSP i druhowie z OSP województwa śląskiego.

W celu utrzymania gotowości operacyjnej w powiecie, cyklicznie realizowano ćwiczenia. W czerwcu zorganizowano wojewódzkie ćwiczenia doskonaląco - szkoleniowe dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie ulicy Fałata w Bystrej.
Rok 2021 to również zmiany w przyjmowaniu zgłoszeń na numer alarmowy. Od września 2021 roku mieszkańcy powiatu bielskiego dzwoniąc na numer 998, łączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112.

mp / bielsko.info
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.