Wiadomości

  • 3 stycznia 2022
  • 4 stycznia 2022
  • wyświetleń: 45164

[FOTO] Interwencja służb przy ul. Celnej. Zawaliła się ściana kamienicy!

W poniedziałek, 3 stycznia około godziny 11.10 wszystkie służby ratunkowe zostały zadysponowane na ulicę Celną w Bielsku-Białej. Zawaliła się tam zewnętrzna ściana kamienicy, znajdująca się od strony podwórka. Kamienica grozi zawaleniem. Zdarzenie zakwalifikowano jako katastrofę budowlaną, trwa postępowanie wyjaśniające przyczyny zawalenia się ściany.

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Celnej - 03.01.2022 · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zabezpieczono teren akcji. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że doszło do zwalenia zewnętrznej ściany kamienicy od strony podwórza. Dwukondygnacyjna kamienica była niezamieszkała. Budynek jest własnością prywatną. Z uwagi na charakter zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Jastrzębia-Zdroju. Jednocześnie przeszukano z zewnątrz gruzowisko, podejmując próbę nawoływania ewentualnych ludzi znajdujących się pod zwałami cegieł. Nie zauważono żadnych osób poszkodowanych i nie odebrano żadnego sygnału świadczącego o potrzebie udzielenia pomocy.

Na teren prowadzonych działań zadysponowano pogotowie gazowe oraz pogotowie energetyczne, które odcięły dopływ gazu oraz prądu do budynku, który uległ częściowemu zawaleniu. Policja zabezpieczyła drogę i dojazd do miejsca zdarzenia. Na potrzeby akcji zadysponowano również drona z OSP Stare Bielsko w celu rozpoznania ratowniczego.

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Celnej - 03.01.2022 · fot. sid / bielsko.info


Po dojeździe na miejsce Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju przeszukano obiekt przy pomocy kamery wziernikowej oraz z wykorzystaniem dwóch psów ratowniczych. Podczas działań grupy, prowadzono ciągły monitoring stabilności budynku (za pomocą niwelatora oraz tachimetrów geodezyjnych). Po przeszukaniu terenu, nie stwierdzono obecności osób żywych pod gruzami, jak również we wnętrzu obiektu. Działania PSP zakończyły się około godziny 16.10.Po przekazaniu miejsca zdarzenia na prośbę właściciela obiektu, obiekt został zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Na miejsce zdarzenia przybył również inspektor nadzoru budowlanego, który zapoznał się z sytuacją. Podjęto decyzję, że budynek sąsiadujący z kamienicą, w której doszło do zawalenia, zostanie wyłączony z użytkowania do odwołania. Mieszkańcy opuścili go w początkowej fazie akcji i znaleźli schronienie u bliskich.

Interwencja służb ratunkowych przy ul. Celnej - 03.01.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Bielska-Białej Maria Przybyła informuje, że kamienica przy ul. Celnej jest od wielu lat w złym stanie technicznym i właśnie ten stan należy wstępnie uznać za przyczynę katastrofy. Prowadzone jest dalsze postępowanie w sprawie wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Katowicach. Gdy zostanie zakończone, dowiemy się o jego wynikach. Wejścia do budynku zostały zabezpieczone, aby nie wchodziły tam osoby postronne.

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w tym miejscu. 6 kwietnia 2018 roku jeden zastęp straży pożarnej z JRG-1 w Bielsku-Białej interweniował w związku ze zgłoszeniem uszkodzenia elewacji kamienicy przy ulicy Celnej 6. Portal bielsko.info pisał o tym w tym artykule.

mp, sid / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.