bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 stycznia 2022
  • wyświetleń: 213

Jak dbać o dobrostan zwierząt w gospodarstwie? Kilka wskazówek

Materiał partnera:

Dobrostan zwierząt hodowlanych jest coraz częściej weryfikowany przez różnego rodzaju instytucje. Ponadto warunki, w których bytują zwierzęta wpływają na jakość mięsa, jaj czy mleka. Najważniejsze jednak, że zwierzęta gospodarskie to istoty żywe, zdolne do odczuwania bólu i dyskomfortu. Należy zatem bezwzględnie zadbać o zapewnienie im jak najlepszych warunków. Sprawdź jak to zrobić.

Linkhouse


Zwalczanie muchMuchy to uciążliwy problem, który dotyka każde gospodarstwo hodowlane. Owady nie tylko wywołują dyskomfort u zwierząt, ale przede wszystkim stanowią dla nich poważne zagrożenie. Muchy przenoszą bowiem różnego rodzaju bakterie i wirusy mogące wywoływać niebezpieczne choroby. Trzeba zatem poszukać skutecznych sposobów na ograniczenie ilości owadów w budynkach inwentarskich. W tym sklepie: https://lewmik.pl/ można zamówić chociażby lampy owadobójcze. Takie urządzenia działają efektywnie w mniejszych i dość ciemnych pomieszczeniach. Można zakupić także lepy na muchy nasączone przynętą pokarmową, która znacznie zwiększa skuteczność lepu. Dostępne są też wiszące pułapki ze środkami wabiącymi. Warto pamiętać ponadto o regularnym bieleniu ścian.

Karmidła i poidła podgrzewaneKrowy dobrze radzą sobie w niskich temperaturach, ale trzeba pilnować, by podczas mrozów miały stały dostęp do wody, która w zwykłych poidłach po prostu zamarznie. Należy zatem kupić poidła podgrzewane lub izolowane. Te pierwsze mają wbudowane specjalne grzałki, a te drugie posiadają piankę poliuretanową, która pełni funkcję warstwy izolacyjnej. Takie poidła mogą utrzymywać wodę w stanie ciekłym nawet, gdy wokół panuje temperatura ok. - 30 stopni Celsjusza. Kupisz je tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/poidla-dla-zwierzat. Należy pamiętać, że w oborze powinna znajdować się odpowiednia ilość poideł oraz karmideł, tak, by zwierzęta miały swobodny dostęp do pokarmu i wody. Można zdecydować się na zakup karmideł automatycznych o dużej wydajności. Modele, które posłużą do wykarmienia nawet pięćdziesięciu zwierząt możesz zamówić na tej stronie: https://lewmik.pl/kategoria/karmidla-dla-zwierzat.

Maty dezynfekcyjneStrefy hodowlane należy zabezpieczać przed wirusami i bakteriami za pomocą specjalnych mat dezynfekcyjnych. Skutecznie neutralizują patogeny znajdujące się na podeszwach obuwia. Dostępne są także maty do dezynfekcji kół pojazdów. Dzięki takim matom znacznie ograniczymy ryzyko wystąpienia u zwierząt groźnych chorób, które mogłyby osłabić stado.

Korekcja racicZwierzęta przebywające w budynkach inwentarskich zwykle nie mają możliwości naturalnego ścierania racic. Tymczasem zaniedbania w zakresie pielęgnacji racic mogą wywoływać różnego rodzaju schorzenia. Trzeba więc regularnie dokonywać korekcji obejmującej przycinanie, czyszczenie i formowanie. Taki zabieg należy przeprowadzać raz na pół roku.


Dobrej jakości pożywienieZwierzęta gospodarskie powinny być żywione dobrej jakości paszami. Należy dobierać je pod względem gatunku zwierzęcia, jego wieku i kondycji. Jeśli w paszy znajdują się ślady pleśni czy zabrudzeń, lepiej ją wyrzucić. W przeciwnym razie zwierzę może się rozchorować. Zła jakość paszy przełoży się także na zmniejszenie ilości mleka wytwarzanego przez krowy. Warto pamiętać również o suplementach. Tego typu preparaty są pomocne w trakcie rekonwalescencji po przebytych chorobach, a ponadto specjalne dodatki paszowe zapobiegają występowaniu niektórych schorzeń.


Optymalne warunki w pomieszczeniachW pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta, powinny panować odpowiednie warunki związane z temperaturą i wilgotnością powietrza. W przypadku krów wilgotność może wynosić pomiędzy 50% a 80%, a temperatura powinna mieścić się w przedziale 8-15 stopni Celsjusza. Budynek powinien posiadać także sprawny system wentylacji, tak, by nie zostało w nim przekroczone dopuszczalne stężenie amoniaku, dwutlenku węgla i siarkowodoru. Należy zwrócić uwagę również na natężenie światła.

To tylko kilka z wielu czynników, które wpływają na dobrostan zwierząt gospodarskich. Pamiętaj, że należy dołożyć wszelkich starań, by zagwarantować zwierzętom jak najlepsze warunki. Jako właściciel, jesteś zobowiązany do zapewnienia im należytej ochrony i opieki.