Wiadomości

  • 30 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1167

Napoje energetyczne - o czym warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Napoje energetyczne pobudzają, nie zawierają alkoholu, z reguły są gazowane i zalicza się je do napojów funkcjonalnych. Chociaż są łatwo dostępne, to zanim po nie sięgniemy, warto na ich temat dowiedzieć się czegoś więcej.

Źródło: pexels.com


Napoje energetyczne, inaczej NE, nie są nową używką, bo na rynku pojawiły się już w drugiej połowie XX wieku. Mimo to w dalszym ciągu zyskują swoich zwolenników i nie wszyscy wiedzą, co się w nich znajduje, ani jak działają.

Jak działają napoje energetyczne?Energetyki zalicza się do żywności funkcjonalnej. Według założeń jej definicji napoje energetyczne powinny wykazywać pewne korzyści dla organizmu lub niwelować ryzyko występowania chorób, ale z energetykami sprawa nie jest wcale taka prosta. Poprawnym określeniem byłoby raczej angielskie sformułowanie energy drink. Taki napój poprawia koncentrację, zwiększa wydolność i natychmiastowo dodaje energii, jednak efekt ten jest krótkotrwały. Takie przezwyciężanie zmęczenia jest w wielu przypadkach potrzebne, jednocześnie systematyczne picie energetyków nie tylko nie ma dobrego wpływu na zdrowie, ale może mu zaszkodzić.

Skład energetykówPojawia się kolejne pytanie - co znajduje się w energetykach, że nasz organizm potrafi się w krótkim czasie zmobilizować do działania? Producentów specyfików tego rodzaju jest wielu, a każdy z nich proponuje nam napoje o innym składzie. Chociaż pełny skład i proporcje poszczególnych związków są różne, to jest kilka takich związków, które pojawiają się właściwie zawsze. Wśród nich jest kofeina i guarana, a oprócz tego tauryna, niektóre witaminy na przykład witaminy z grupy B bądź zioła. Jedną z cech charakterystycznych jest obecność dużej ilości cukru, a tym samym wysoka kaloryczność. Może być na poziomie nawet 50 kcal na 100 ml. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów powinniśmy sięgać po te wysokiej jakości, które będą cechować się dobrym składem. Jednym z producentów, którego napoje energetyczne cieszą się powodzeniem jest OSHEE. Można je dostać na stronie: https://osheeshop.eu/napoje-energetyczne,93,0.html.


Pomagają czy szkodzą?Na temat energetyków krąży wiele mitów. Pojawiają się więc wątpliwości, czy warto po nie w ogóle sięgać. Jeżeli będziemy pić je w niektórych sytuacjach i stosunkowo rzadko, nie musimy się obawiać o negatywne konsekwencje - zmobilizujemy się do działania wtedy, kiedy będzie to konieczne. Może czeka nas ważny egzamin albo długa jazda samochodem? Wtedy musimy szybko się rozbudzić i skoncentrować, a napój energetyczny pozwoli osiągnąć lepszy rezultat niż gdybyśmy wypili filiżankę kawy.

Jednocześnie musimy uważać, by energetyków nie przedawkować. Z jednej strony wysoka kaloryczność, to większe ryzyko otyłości. Poza tym nadmiar kawy i guarany jest bardzo szkodliwy dla przewodu pokarmowego i serca. Możemy borykać się z takimi dolegliwościami jak wzdęcia, biegunka czy ból brzucha. Ponadto po napoje energetyczne nie mogą sięgać dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę, chorobę wieńcową, miażdżycę po udarach i zawałach.