Wiadomości

  • 30 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1292

Slalom narciarski - na czym polega?

Materiał partnera:

Sport dostarcza nam emocji praktycznie każdego dnia. Jest to piękna dziedzina życia, która nie skupia się wyłącznie na najpopularniejszych dyscyplinach sportowych. Fakt, faktem, że obecnie bryluje piłka nożna, a w Stanach Zjednoczonych zachwycają się wsadami, pięknymi golami w hokeju na lodzie i home runami w baseballu. Nie jest to jednak istotne, ponieważ każdy sportowiec odnajduje własną drogę już za najmłodszych lat i szlifuje swój talent w danym sporcie. Mało osób wie, że slalom szybki lub slalom równoległy to jedna z sześciu konkurencji w ramach narciarstwa alpejskiego. Jeśli dowiedziałeś się tego dopiero teraz, to zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu w celu pogłębienia wiedzy na temat slalomu alpejskiego. Znajdziesz tutaj również odpowiedź na pytanie, co to jest slalom specjalny i czym się charakteryzuje.

Źródło: pixabay.com


Co to jest slalom narciarski?



Ogólne zasady tej technicznej konkurencji nie są zbyt skomplikowane. Mamy wyznaczoną trasę o określonej przez regulamin zawodów długości. Na trasie znajdują się miejsca z dwoma wbitymi tyczkami, które tworzą bramkę. Ich kolor raz jest czerwony, a raz niebieski. Bramki tworzy się na podstawie trudności i ułożenia terenu zjazdowego. Zadaniem narciarza alpejskiego jest ich ominięcie, ale równoczesne niepominięcie, wraz z jak najszybszym dotarciem do mety. Po opisie można mieć wrażenie, że to nic trudnego i każdy z łatwością może to zrobić. Nic bardziej mylnego!

W praktyce jest to piekielnie techniczna i trudna dyscyplina. Podczas zjazdu zawodnik narażony jest na działanie wielu przeciążeń. Przez cały czas musi być maksymalnie skupiony, a w dodatku nie rzadko osiąga prędkości sięgające ponad 120 km/h. Slalom specjalny, bo tak dawniej nazywano tę konkurencję, nie pozwala zawodnikom na jazdę próbną, a jedynie na kontrolę całej trasy. Ciekawostką jest fakt, że podczas zjazdu w slalomie specjalnym mężczyźni dokonują zmian kierunku od 55 do 75 razy. Kobiety robią to 45, a nawet 65-krotnie.

Slalom specjalny, slalom równoległy, czy slalom szybki to konkurencje, które są dostępne w okresie zimowym w ofercie polskich legalnych bukmacherów. Z pewnością jesteś zaskoczony i myślałeś, że ten niezbyt popularny sport nie ma odzwierciedlenia w zakładach? Jak widać, nawet narciarstwo alpejskie można typować, pytanie tylko, który bukmacher bez weryfikacji jest najlepszym wyborem dla początkujących typerów?

Slalom szybki (zjazd)

Wielu uznaje zjazd za koronkową konkurencję w narciarstwie alpejskim. Wiąże się to przede wszystkim z osiąganymi prędkościami. Maksymalna szybkość w slalomie szybkim może dochodzić nawet do 160 km/h! Skręty są bardzo wymagające, a kilkudziesięciometrowe skoki widowiskowe, ale równocześnie niebezpieczne.

Super G

Super G pod względem osiąganych szybkości i ilości bramek znajduje się pomiędzy slalomem szybkim a slalomem gigantem. Na torze zjazdowym różnica poziomów dla mężczyzn między startem a metą wynosi od 400 do nawet 650 metrów. W konkurencji kobiet różnica ta przeważnie jest mniejsza. Na torze o ustalonej wcześniej długości znajduje się od 28 do 45 bramek. Super G jest konkurencją bardziej techniczną niż slalom szybki ze względu na mniejszą różnicę poziomów. W zjeździe wynosi ona od 750 do 1100 metrów dla mężczyzn i od 450 do 800 m dla kobiet.

Super Gigant

Kolejną konkurencją w narciarstwie alpejskim jest slalom gigant. Jest to najszybszy wariant wśród technicznych slalomów. Slalom gigant gwarantuje zawodnikom więcej zakrętów niż w pozostałych rodzajach zjazdów szybkościowych oraz sporą liczbę postawionych bramek. Na torze różnica poziomów zazwyczaj nie przekracza 400 metrów u kobiet i 450 m u mężczyzn. Na trasie rozmieszczone jest od 30 do 65 bramek, a zawody rozgrywane są podczas jednego dnia na dwóch różnych trasach. Kolejność startu zawodników w drugim przejeździe jest ustalana na podstawie czasów uzyskanych przy pierwszej próbie. O końcowym rezultacie decyduje suma czasów z obu przejazdów.

Slalom równoległy

Jest to stosunkowo nowa konkurencja w narciarstwie alpejskim. Zawodnicy rywalizują ze sobą na dwóch identycznych, równoległych trasach. Na torach w slalomie równoległym różnica poziomów waha się od 80 do zaledwie 100 metrów. Organizatorzy tej konkurencji wprowadzają od 20 do 30 bramek, a do finałowych przejazdów kwalifikuje się maksymalnie 32 narciarzy. Slalom równoległy ciągle się zmienia, dlatego cały czas fani tego sportu muszą sprawdzać obowiązujące zasady.


Gdzie spróbować narciarstwa alpejskiego?



Jeśli weźmiemy pod uwagę osiągnięcia w tej dyscyplinie i zdobyte medale, najlepszymi bez wątpienia są Austriacy, którzy mają już na koncie ponad 120 medali olimpijskich. Na drugim miejscu jest Szwajcaria, a na trzecim Stany Zjednoczone. Nie bez przyczyny dwa pierwsze kraje osiągają takie sukcesy. Ma to związek z położeniem geograficznym i występujących w krajobrazie wysokich gór. Austria to kraj mocno polecany narciarzom. Co roku w okresie zimowym stoki i liczne trasy pękają w szwach. Przyjeżdżający sezonowi narciarze mogą poćwiczyć technikę, nacieszyć się pięknymi widokami i poznać regionalne przysmaki. Na górzystych trasach można również spotkać doświadczonych narciarzy, którzy trenują technikę typowo pod zawody Pucharu Świata rozgrywane we wspomnianych wcześniej konkurencjach. Jeśli więc rozpoczynasz przygodę z narciarstwem alpejskim, warto poszukać na mapie tras dla początkujących osób, a w przyszłości spróbować bardziej wymagających zjazdów.