bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 grudnia 2021
  • wyświetleń: 664

Slalom narciarski - na czym polega?

Materiał partnera:

Sport dostarcza nam emocji praktycznie każdego dnia. Jest to piękna dziedzina życia, która nie skupia się wyłącznie na najpopularniejszych dyscyplinach sportowych. Fakt, faktem, że obecnie bryluje piłka nożna, a w Stanach Zjednoczonych zachwycają się wsadami, pięknymi golami w hokeju na lodzie i home runami w baseballu. Nie jest to jednak istotne, ponieważ każdy sportowiec odnajduje własną drogę już za najmłodszych lat i szlifuje swój talent w danym sporcie. Mało osób wie, że slalom szybki lub slalom równoległy to jedna z sześciu konkurencji w ramach narciarstwa alpejskiego. Jeśli dowiedziałeś się tego dopiero teraz, to zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu w celu pogłębienia wiedzy na temat slalomu alpejskiego. Znajdziesz tutaj również odpowiedź na pytanie, co to jest slalom specjalny i czym się charakteryzuje.

Źródło: pixabay.com


Co to jest slalom narciarski?Ogólne zasady tej technicznej konkurencji nie są zbyt skomplikowane. Mamy wyznaczoną trasę o określonej przez regulamin zawodów długości. Na trasie znajdują się miejsca z dwoma wbitymi tyczkami, które tworzą bramkę. Ich kolor raz jest czerwony, a raz niebieski. Bramki tworzy się na podstawie trudności i ułożenia terenu zjazdowego. Zadaniem narciarza alpejskiego jest ich ominięcie, ale równoczesne niepominięcie, wraz z jak najszybszym dotarciem do mety. Po opisie można mieć wrażenie, że to nic trudnego i każdy z łatwością może to zrobić. Nic bardziej mylnego!

W praktyce jest to piekielnie techniczna i trudna dyscyplina. Podczas zjazdu zawodnik narażony jest na działanie wielu przeciążeń. Przez cały czas musi być maksymalnie skupiony, a w dodatku nie rzadko osiąga prędkości sięgające ponad 120 km/h. Slalom specjalny, bo tak dawniej nazywano tę konkurencję, nie pozwala zawodnikom na jazdę próbną, a jedynie na kontrolę całej trasy. Ciekawostką jest fakt, że podczas zjazdu w slalomie specjalnym mężczyźni dokonują zmian kierunku od 55 do 75 razy. Kobiety robią to 45, a nawet 65-krotnie.

Slalom specjalny, slalom równoległy, czy slalom szybki to konkurencje, które są dostępne w okresie zimowym w ofercie polskich legalnych bukmacherów. Z pewnością jesteś zaskoczony i myślałeś, że ten niezbyt popularny sport nie ma odzwierciedlenia w zakładach? Jak widać, nawet narciarstwo alpejskie można typować, pytanie tylko, który bukmacher bez weryfikacji jest najlepszym wyborem dla początkujących typerów?

Slalom szybki (zjazd)

Wielu uznaje zjazd za koronkową konkurencję w narciarstwie alpejskim. Wiąże się to przede wszystkim z osiąganymi prędkościami. Maksymalna szybkość w slalomie szybkim może dochodzić nawet do 160 km/h! Skręty są bardzo wymagające, a kilkudziesięciometrowe skoki widowiskowe, ale równocześnie niebezpieczne.

Super G

Super G pod względem osiąganych szybkości i ilości bramek znajduje się pomiędzy slalomem szybkim a slalomem gigantem. Na torze zjazdowym różnica poziomów dla mężczyzn między startem a metą wynosi od 400 do nawet 650 metrów. W konkurencji kobiet różnica ta przeważnie jest mniejsza. Na torze o ustalonej wcześniej długości znajduje się od 28 do 45 bramek. Super G jest konkurencją bardziej techniczną niż slalom szybki ze względu na mniejszą różnicę poziomów. W zjeździe wynosi ona od 750 do 1100 metrów dla mężczyzn i od 450 do 800 m dla kobiet.

Super Gigant

Kolejną konkurencją w narciarstwie alpejskim jest slalom gigant. Jest to najszybszy wariant wśród technicznych slalomów. Slalom gigant gwarantuje zawodnikom więcej zakrętów niż w pozostałych rodzajach zjazdów szybkościowych oraz sporą liczbę postawionych bramek. Na torze różnica poziomów zazwyczaj nie przekracza 400 metrów u kobiet i 450 m u mężczyzn. Na trasie rozmieszczone jest od 30 do 65 bramek, a zawody rozgrywane są podczas jednego dnia na dwóch różnych trasach. Kolejność startu zawodników w drugim przejeździe jest ustalana na podstawie czasów uzyskanych przy pierwszej próbie. O końcowym rezultacie decyduje suma czasów z obu przejazdów.

Slalom równoległy

Jest to stosunkowo nowa konkurencja w narciarstwie alpejskim. Zawodnicy rywalizują ze sobą na dwóch identycznych, równoległych trasach. Na torach w slalomie równoległym różnica poziomów waha się od 80 do zaledwie 100 metrów. Organizatorzy tej konkurencji wprowadzają od 20 do 30 bramek, a do finałowych przejazdów kwalifikuje się maksymalnie 32 narciarzy. Slalom równoległy ciągle się zmienia, dlatego cały czas fani tego sportu muszą sprawdzać obowiązujące zasady.


Gdzie spróbować narciarstwa alpejskiego?Jeśli weźmiemy pod uwagę osiągnięcia w tej dyscyplinie i zdobyte medale, najlepszymi bez wątpienia są Austriacy, którzy mają już na koncie ponad 120 medali olimpijskich. Na drugim miejscu jest Szwajcaria, a na trzecim Stany Zjednoczone. Nie bez przyczyny dwa pierwsze kraje osiągają takie sukcesy. Ma to związek z położeniem geograficznym i występujących w krajobrazie wysokich gór. Austria to kraj mocno polecany narciarzom. Co roku w okresie zimowym stoki i liczne trasy pękają w szwach. Przyjeżdżający sezonowi narciarze mogą poćwiczyć technikę, nacieszyć się pięknymi widokami i poznać regionalne przysmaki. Na górzystych trasach można również spotkać doświadczonych narciarzy, którzy trenują technikę typowo pod zawody Pucharu Świata rozgrywane we wspomnianych wcześniej konkurencjach. Jeśli więc rozpoczynasz przygodę z narciarstwem alpejskim, warto poszukać na mapie tras dla początkujących osób, a w przyszłości spróbować bardziej wymagających zjazdów.