Wiadomości

  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1030

Co jeść, żeby żyć zdrowo?

Materiał partnera:

Określenie „zdrowa żywność” przeżywa dzisiaj szczyt popularności. W powszechnej opinii kojarzy się ono jednak przede wszystkim z ciągłym jedzeniem warzyw, a trzeba przyznać, że to dość mało atrakcyjna perspektywa. Tymczasem zdrowe żywienie to nie tylko warzywa. To dobre nawyki żywieniowe i szereg prozdrowotnych produktów. Sprawdź co jeść, żeby żyć zdrowo.

Linkhouse


Zdrowa żywność to nie tylko warzywaZdrowa dieta nie składa się jedynie z warzyw. Wręcz przeciwnie. Dobra dieta powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana, a to oznacza, że nie może zabraknąć w niej żadnej z grup żywności umieszczonych w piramidzie żywienia. Podstawę piramidy stanowią warzywa i owoce, ale należy sięgać również między innymi po produkty pełnoziarniste. Zawierają one dużo węglowodanów złożonych, które zapewniają energię na długi czas i ułatwiają oduczenie się nawyku podjadania. Ponadto poprawiają pracę układu trawiennego. W codziennym jadłospisie powinien znaleźć się także nabiał. To źródło wapnia, białka i wielu witamin. Warto sięgać zwłaszcza po jogurty naturalne, w których znajdują się żywe kultury bakterii wzbogacające naszą florę bakteryjna i chroniące przed rozwojem wielu chorób. Mięsa nie należy usuwać z jadłospisu, ale warto częściej zastępować je rybami, które zawierają witaminy, łatwo przyswajalne białko i kwasy omega-3. Nie rezygnuj całkowicie z tłuszczów. W odpowiednich ilościach są niezbędne dla naszego organizmu. Większość produktów z wyżej wymienionych grup żywności możesz zakupić przez Internet np. w tym sklepie: [url=]https://www.aleeko.pl/[/url], dzięki czemu nie musisz tracić czasu na szukanie ich w kilku sklepach stacjonarnych.

Zwróć uwagę na jakość produktówProducenci zawsze zachwalają swoje produkty, więc nie powinniśmy poprzestawać na obejrzeniu pierwszej strony etykiety. Informacje, które naprawdę nas zainteresują znajdują się dopiero na odwrocie opakowania. To właśnie tam umieszczona jest lista składników. Po ich przeczytaniu może okazać się, że bułeczki śniadaniowe, które pakujemy dzieciom do szkoły zawierają kilka łyżeczek cukru i szkodliwe tłuszcze utwardzane. Można być zaskoczonym również po przeczytaniu etykiety ketchupu, sosów, a nawet… chleba. Warto zatem sięgać po żywność dietetyczną o obniżonej zawartości cukru czy glutenu. Znajdziemy ją tutaj: https://www.aleeko.pl/kategoria/300-produkty-dietetyczne.html. Ponadto, dobrze jest rozważyć zakup produktów ekologicznych. Surowce użyte do ich produkcji pochodzą z upraw, na których nie stosuje są szkodliwych substancji chemicznych. Nawet jeśli ekojedzenie jest nieco droższe, to z pewnością warto zainwestować w zdrowie. Jeśli chcesz kupić ekologiczne produkty, możesz zamówić je pod tym linkiem: https://www.aleeko.pl/kategoria/290-zdrowa-zywnosc.html.

Czy trzeba rezygnować ze słodyczy?Wiele osób sądzi, że jeżeli chcemy żyć zdrowo, powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słodyczy. Nie do końca. Cukier, sztuczne konserwanty i tłuszcze utwardzane obecne w wielu słodkościach są oczywiście szkodliwe i nie należy spożywać ich w nadmiarze, ale w dobrych sklepach dostępne są zdrowsze zamienniki słodkich przekąsek. I nie chodzi jedynie o orzechy oraz o suszone owoce. Można kupić chociażby: białą czekoladę bez cukru, muszelki czekoladowe, miętówki, lizaki z syropu kukurydzianego, ciasteczka owsiane, ciasteczka kokosowe i ciasta.

Jak jeść?Organizm musi regularnie otrzymywać kolejne porcje energii, tak by nie doszło do powstania deficytów. Jeśli będziemy robić dłuższe niż 3-4 godziny przerwy między posiłkami, nasz organizm zacznie magazynować energię na zapas, właśnie pod postacią tłuszczu. Nie da się także najeść raz, a porządnie, na cały dzień. Najlepiej spożywać 3-5 posiłków dziennie w stałych odstępach czasowych. Dzięki temu unikniemy napadów głodu i osłabienia, a nasze ciało oraz mózg będą pracować efektywniej. Znaczenie ma również tempo jedzenia. Jeśli będziemy jeść wolniej i zaczniemy dokładniej rozdrabniać kęsy, organizm przyswoi więcej składników odżywczych znajdujących się w posiłkach.

Zdrowa dieta to fundament dobrego stylu życia. Wybieraj wysokiej jakości produkty spożywcze, stosuj zbilansowaną dietę, jedz powoli i regularnie, a z czasem zauważysz znaczną poprawę samopoczucia i zyskasz więcej energii.

undefined