Wiadomości

  • 18 grudnia 2021
  • 25 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4162

[WIDEO] O tajnikach hodowli karpia i trendach w spożyciu tej ryby

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - czas, kiedy wielu z nas nie wyobraża sobie stołu bez karpia. Jest on w dalszym ciągu tradycyjną, świąteczną rybą, jednak zwyczaje z nim związane zmieniły się dość znacząco w ostatnich latach. Co dziś wiemy o karpiu, gdzie kupić dobrego i jak obchodzić się z nim po zakupie?Karp to nie tylko tradycyjna świąteczna, ale przede wszystkim polska ryba. Aż dziw, biorąc pod uwagę historię jego hodowli i znaczenie na polskich ziemiach, że większość Polaków sięga po niego tylko raz w roku. Zmieniają się też zwyczaje dotyczące konsumpcji karpia i ryb w ogóle podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Tradycja domowego uboju karpia i wcześniejszego przetrzymywania go w wannie powoli zanika. Idziemy w stronę produktów przetworzonych, wolimy już wyfiletowane ryby, a nawet rezygnujemy z karpia na rzecz dorsza czy łososia. Tym bardziej więc warto przypomnieć sobie o walorach karpia, który pod względem chociażby wartości prozdrowotnych oraz jakości wyprzedza inne gatunki.

O tym i o innych sprawach związanych z karpiem rozmawialiśmy z Julią Steklą z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski. O tajnikach hodowli karpia i trendach w spożyciu tej ryby badaczka opowiedziała nam w gospodarstwie rybackim w Roztropicach, wsi położonej na Śląsku Cieszyńskim, który w całej Polsce jest obszarem o najdłuższej tradycji pod względem hodowli karpia i rozwoju jej technologii.

Ariel Brończyk, Elżbieta Goraus / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.