bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1515

Straconka: odnowiono dwa zabytkowe obiekty sakralne

Dwa zabytkowe obiekty sakralne w Straconce odzyskały dawny blask. To kapliczka przy ul. Górskiej oraz krzyż obok kościoła.

Reklama

Straconka: odnowiono dwa zabytkowe obiekty sakralne
Straconka: odnowiono dwa zabytkowe obiekty sakralne · fot. UM Bielsko-Biała


Kapliczka przy ul. Górskiej została odnowiona. Zużyte pokrycie zastąpił gont łupany, częściowo wymieniono też elementy więźby dachowej. Kapliczka ma nowe tynki renowacyjne na elewacjach, zrekonstruowano również detale sztukatorskie.

Do odnowienia kapliczki przyczynili się w dużej mierze Rada Miejska Bielska-Białej, która na sesji 18 marca br. przychyliła się do prośby Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej i przyznała jej dotację w kwocie 50.000 zł. - To ważne, aby odnawiać lokalne zabytki, gdyż przez takie działania pośrednio podtrzymujemy pamiętać o naszych przodkach, którzy z niemałym trudem je wznosili - podkreśla bielski radny Szczepan Wojtasik.

Straconka: odnowiono dwa zabytkowe obiekty sakralne
Straconka: odnowiono dwa zabytkowe obiekty sakralne · fot. UM Bielsko-Biała


Wolnostojąca kapliczka przy ul. Górskiej jest wpisana do rejestru zabytków. Została zbudowana ok. 1830 r., jeszcze przed powstaniem kościoła w Straconce, przy ówczesnej drodze do Lipnika. Jest wzniesiona na planie prostokąta, ma półkolistą absydę i dwuspadowy dach kryty gontem. Zbudowano ją w stylu neobarokowym, z miejscowego piaskowca godulskiego. Kapliczkę planowano rozbudować w XIX wieku., jednak pomysł zarzucono na rzecz budowy kościoła.

Warto dodać, że na terenie Straconki odnowiony został również krzyż stojący obok kościoła. Na jego renowację środki wygospodarowała parafia.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.