bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 grudnia 2021
  • 16 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2524

Nowy wóz z drabiną trafił do strażaków z Bielska-Białej

W środę, 15 grudnia do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej dotarła nowa drabina mechaniczna SD41. Została ona zabudowana przez firmę Magirus z niemieckiej miejscowości Ulm.

Reklama

Nowy wóz z drabiną trafił do strażaków z Bielska-Białej
Nowy wóz z drabiną trafił do strażaków z Bielska-Białej · fot. KM PSP w Bielsku-Białej


Nowy pojazd specjalny zastąpi dotychczasową drabinę mechaniczną SD 41 z 2011 roku na podwoziu Iveco Magirus, która trafi do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Bielsku-Białej. Dotychczas znajdowała się tam mocno wyeksploatowana blisko 30-letnia drabina SD 36 Iveco z 1992 roku.

Zakup nowej autodrabiny - wartej ponad 3,6 mln złotych - był możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przekazanym na fundusz wsparcia Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, a także gmin powiatu bielskiego.

Nowy wóz z drabiną trafił do strażaków z Bielska-Białej
Nowy wóz z drabiną trafił do strażaków z Bielska-Białej · fot. KM PSP w Bielsku-Białej


Drabina mechaniczna o wysięgu do 41 m to nowoczesny sprzęt z ostatnim przęsłem łamanym i koszem ratowniczym o udźwigu 500 kilogramów. Posiada pełne sterowanie komputerowe (CS). Kosz drabiny dostosowany jest do przewożenia 5 osób. Do tego posiada m.in. działko wodno-pianowe, nosze do mocowania w koszu, agregat prądotwórczy, linki, sprzęt ochrony układu oddechowego, wentylator nadciśnieniowy, a także sprzęt oświetleniowy i łączności.

- Z pewnością nowy samochód przyczyni się do poprawy gotowości operacyjnej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Bielsku-Białej, ale również wpłynie pozytywnie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu bielskiego - podkreśla Patrycja Pokrzywa z KM PSP w Bielsku-Białej.

W ciągu najbliższych tygodni strażacy będą intensywnie ćwiczyć z wykorzystaniem nowego pojazdu. Następnie początkiem przyszłego roku nastąpi uroczyste wprowadzenie drabiny do podziału bojowego w jednostce ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej. Nowy pojazd specjalny zastąpi dotychczasową drabinę mechaniczną SD 41 z 2011 roku na podwoziu Iveco Magirus, która trafi do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w Bielsku-Białej, gdzie dotychczas była mocno wyeksploatowana blisko 30-letnia drabina SD 36 Iveco z 1992 roku.

mp / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.