bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1202

Prowadzisz firmę? Poznaj skuteczne sposoby ograniczania kosztów

Materiał partnera:

Inflacja i pandemia sprawiają, że koszty związane z prowadzeniem firmy szybują w górę. Szukanie oszczędności powoli staje się więc koniecznością. Na szczęście nie trzeba od razu rezygnować z planów dalszego rozwoju i odraczać realizację marzeń o rynkowym sukcesie. Można po prostu nieco zmodyfikować swoje biznesowe nawyki. Sprawdź jak skutecznie ograniczać wydatki w firmie.

Źródło: pexels.com


Odkryj potencjał outsourcinguZatrudnienie specjalisty od marketingu kosztuje. Zatrudnienie specjalisty od księgowości kosztuje. Zatrudnienie eksperta od IT jest jeszcze bardziej kosztowne. Rekrutacja, zakup sprzętów niezbędnych do pracy, wypłaty… wielu przedsiębiorców po prostu nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Tymczasem współczesne przedsiębiorstwo ani bez marketingu, ani bez księgowości, ani bez sprawnego systemu informatycznego nie jest w stanie długo przetrwać na rynku. Wyjściem z tej sytuacji może być outsourcing, czyli zlecenie zadań zewnętrznym podmiotom. Firmy outsourcingowe np. takie jak ta: https://kompaniainformatyczna.pl/obsluga-firm/obsluga-informatyczna/obsluga-informatyczna-firm-outsourcing-it/, oferują pakiety usług w różnych cenach. Przedsiębiorca może wybrać więc abonament dostosowany do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Co więcej, korzystanie z oferty takich firm to także gwarancja profesjonalizmu. Są w nich zatrudnieni specjaliści z różnych segmentów danej dziedziny, więc pracownicy nie muszą zajmować się wszystkim. Robią po prostu to, co potrafią robić najlepiej i nieustannie się w tym doskonalą.

Kontroluj wydajność pracy i wdrażaj odpowiednie rozwiązania ITNawet najlepszy zespół specjalistów będzie pracować mniej wydajnie, jeśli nie otrzyma odpowiednich narzędzi. Warto więc zadbać, by na firmowym sprzęcie znalazło się odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli przyspieszyć wykonywanie zadań. Dzięki temu zmniejszymy nakład czasu wymaganego do realizacji poszczególnych projektów. Po zainstalowaniu odpowiednich programów lub płatnych rozszerzeń może okazać się, że nie trzeba już płacić za nadgodziny ani zatrudniać nowego pracownika, ponieważ wydłużanie czasu pracy nie będzie potrzebne. Jeśli nie wiesz z jaką efektywnością przebiegają procesy w Twojej firmie, możesz zlecić sporządzenie specjalnego audytu IT. Zrobisz to tutaj: https://kompaniainformatyczna.pl/obsluga-firm/audyty-wewnetrzne/audyt-informatyczny-dla-firm/. Otrzymasz raport, w którym znajdą się przydatne wskazówki dotyczące usprawnienia systemu. Specjaliści z tej firmy informatycznej: https://kompaniainformatyczna.pl/ mogą także zainstalować odpowiednie oprogramowanie i przeszkolić pracowników, co przyczyni się do zwiększenia efektywności pracy zespołu.

Oszczędzaj papierCzy wiesz, że co roku w Polsce marnuje się kilka miliardów kartek? Ma to konkretne przełożenie na pieniądze. Pora więc zacząć kontrolować koszty związane z drukiem. Daj swoim klientom możliwość wyboru elektronicznej faktury. Poinstruuj pracowników, żeby w miarę możliwości stosowali druk dwustronny. Przełącz drukarki w tryb oszczędny. Z czasem zauważysz, że znacznie mniej wydajesz na papier. Ponadto, wystawianie faktur w wersji elektronicznej pozwala także zmniejszyć koszty związane z wysyłką dokumentów. W skali roku zapewni to olbrzymią oszczędność.

Regularnie sprawdzaj umowy i szukaj konkurencyjnych ofertJeśli od lat korzystasz z usług jednego dostawcy energii, Internetu lub tej samej firmy sprzątającej, warto rozejrzeć się za innymi ofertami. Może okazać się, że przez ten czas na rynku rozpoczęły działalność nowe podmioty, które świadczą te same usługi w znacznie lepszych cenach. Dobrym pomysłem jest także nawiązanie współpracy z dwoma dostawcami towarów czy dwoma hurtowniami. Dzięki temu obydwie firmy będą miały motywację do zaproponowania nam korzystniejszych warunków i nie poczują się na tyle pewnie, by w sposób nieuzasadniony zwiększać ceny.

Oszczędzaj prąd i gazByć może wyłączanie jednego komputera nie sprawi, że zaoszczędzisz krocie, ale jeśli w firmie znajduje się kilka komputerów, drukarek, kserokopiarek i innego rodzaju sprzętów, zdecydowanie warto korzystać z nich w sposób przemyślany. Zmniejsz jasność ekranu i uruchom tryb oszczędny, w który komputer wejdzie po kilkunastu minutach bezczynności. Jeśli pracownicy wychodzą na przerwę, powinni wyłączyć sprzęt. Pamiętaj, by na zakończenie dnia pracy wszystkie urządzenia odłączyć od zasilania. Zimą nie przegrzewaj pomieszczeń i upewnij się czy okna są szczelne. Latem nie należy z kolei przesadzać z klimatyzacją. W miejscu pracy zawsze powinna panować optymalna temperatura.

Wystarczy wdrożyć w życie 5 prostych zasad, by zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem firmy. Zmiana drobnych nawyków nie wymaga wiele wysiłku, za to będzie mieć duży wpływ na całoroczny budżet. Zdecydowanie warto wdrożyć przynajmniej część z zaproponowanych rozwiązań.