Wiadomości

  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2162

40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość

13 grudnia pod tablicą upamiętniającą działalność NSZZ Solidarność umieszczoną na ścianie kościoła Opatrzności Bożej w Białej złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano hymn państwowy.

40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość
40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość · fot. UM Bielsko-Biała


W symbolicznej uroczystości udział wzięli m.in. minister Stanisław Szwed, przedstawiciele kombatantów, Solidarności i Instytutu Pamięci Narodowej, samorząd Bielska-Białej reprezentował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Piotr Ryszka.

- Kościół Opatrzności Bożej podobnie jak katedra św. Mikołaja to takie symboliczne miejsca, gdzie spotykaliśmy się zarówno przed stanem wojennym, w jego trakcie, jak i po jego zakończeniu na mszach świętych za ojczyznę. Tu też zawsze czekali na nas ZOMO-wcy i pracownicy Urzędu Bezpieczeństwa, którzy nas pałowali, łapali i zamykali. Z tego powodu to miejsce jest dla nas symbolem i dlatego tu przychodzimy, aby oddać hołd wszystkim represjonowanym - mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W niedzielę, 12 grudnia, w przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość
40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość · fot. UM Bielsko-Biała


Jak przypomina NSZZ "Solidarność" - Region Podbeskidzie, do końca grudnia 1981 roku na Podbeskidziu internowano łącznie blisko 150 osób. W następnych miesiącach liczba ta wzrosła do 230 pozbawionych w ten sposób wolności. Internowani z Podbeskidzia osadzani byli początkowo w zakładach karnych w Szerokiej koło Jastrzębia i w Cieszynie, a także w Bytomiu-Miechowicach, Sosnowcu -Radosze, Zabrzu -Zaborzu. Później kobiety trafiły do ośrodka odosobnienia w Darłówku nad Bałtykiem, a mężczyźni do Łupkowa w Bieszczadach.

Od pierwszych dni stanu wojennego trwały aresztowania osób, które uniknęły internowania i próbowały zorganizować konspiracyjną działalność „Solidarności”. Pierwszym uwięzionym był Julian Pichur - za organizację strajku w bielskiej Befie został aresztowany 15 grudnia 1981 roku i już po kilkunastu dniach skazany na trzy lata więzienia. Taki sam wyrok otrzymał Wiesław Pyzio z Andrychowa, który 16 grudnia samotnie strajkował w Andrychowskiej Fabryce Maszyn.

Nie były to najsurowsze wyroki w tamtych dniach - za próbę podjęcia konspiracyjnej działalności Józef Łopatka został skazany na pięć i pół roku więzienia, Antoni Bobowski, Wacław Szlegr i Kazimierz Szmigiel na pięć lat, a Tadeusz Adamski, Józef Kucharczyk i Władysław Waluś na cztery lata pozbawienia wolności. Najsurowszy wyrok otrzymał jednak ukrywający się do 19 stycznia 1982 roku przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności”, Patrycjusz Kosmowski. Dyspozycyjny wobec komunistycznych władz Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej skazał go na sześć lat więzienia, choć nie udowodniono mu podjęcia konspiracyjnej działalności.

40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość
40 lat od stanu wojennego. Symboliczna uroczystość · fot. UM Bielsko-Biała


Już od pierwszych dni stanu wojennego przy parafiach spontanicznie organizowały się grupy ludzi, niosących pomoc rodzinom internowanych i uwięzionych. Wkrótce ich działalność została zorganizowana w ramy Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, mającego swą siedzibę przy kościele Opatrzności Bożej w Białej. Członkowie Komitetu, kierowanego przez ks. Józefa Sanaka i Zdzisława Grefflinga, przez blisko siedem następnych lat swą opieką objęli ponad 150 osób - uwięzionych, aresztowanych oraz pozbawionych pracy i środków do życia. Pomoc dla represjonowanych nieśli też w tym czasie przedstawiciele innych środowisk. Warto tu wspomnieć także taką pomoc, świadczoną ze strony wspólnot Kościołów ewangelickich, w tym szczególnie ofiarna Kościoła ewangelicko-reformowanego z osobiście zaangażowanym w tę pracę bp. Zdzisławem Trandą.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, solidarnosc.org.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.