Wiadomości

  • 10 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 14659

[WIDEO] W Bielsku przywitano rodzinę uchodźców

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia oraz samorządu Bielska-Białej zamieszkała u nas rodzina Afgańczyków. Została ewakuowana przy pomocy polskiego wojska z Afganistanu po tym, jak talibowie przejęli władzę w tym kraju. Rodzina do naszego miasta trafiła już w sobotę, 11 grudnia po godzinie 16.00. Przyjechał z nią jeszcze jeden Afgańczyk, który na razie musiał zostawić rodzinę w Kabulu.

Loading...


W pomoc uchodźcom zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy. - Odzew jest ogromny, wiele osób chce pomóc - mówi szefowa Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska.

Salim Jan Hussajan skończył studia prawnicze na kierunku prokuratura i sądownictwo, pracował przez ostatnich 5 lat w afgańskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, był odpowiedzialny za ochronę kolejnych ministrów. Dwa lata temu ożenił się z Mohsedną, także absolwentką wyższych studiów, prawniczką. - Mamy pięknego synka - mówi dumny tata. Mohammad Adnan wymaga leczenia oraz rehabilitacji, bo urodził się z zespołem Downa oraz wadą serca.

Rodzina z Afganistanu, która zamieszka w Bielsku-Białej
Rodzina z Afganistanu, która zamieszka w Bielsku-Białej · fot. TPBBiP


Gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, kolega ostrzegł Salima, że grozi mu niebezpieczeństwo. Rodzina musiała uciekać z kraju, zostawić trzypokojowe mieszkanie, cały dorobek życia, lubianą i dającą satysfakcję pracę, bliskie osoby. Tęsknią za ojczyzną, za Kabulem. - Wszystko tam było cudowne - mówią. Kabul to wiele ciekawych miejsc i historii, a także wyjątkowy widok, bo miasto to jest otoczone wysokimi górami.

Wierzą, że ułożą sobie na nowo życie w Polsce, w Bielsku-Białej. Ich synek jest już po operacji serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

ar, mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.