Reklama

Wiadomości

  • 10 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2758

W rozliczeniach z US wykorzystał puste faktury. Wpłacił 0,5 mln zł

Kontrola prowadzona przez pracowników śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT. Kontrolujący ustalili, że podmiot działający w branży usług budowlanych wykorzystał do rozliczeń faktury od nieistniejących podmiotów. Podatnik wpłacił do budżetu blisko 500 tys. złotych tytułem należnego podatku VAT.

pieniądze
W rozliczeniach z US wykorzystał puste faktury. Wpłacił 0,5 mln zł


Pracownicy z II Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej kontrolowali rozliczenia podatnika, który prowadzi działalność w zakresie realizacji dużych przedsięwzięć i usług budowlanych. W zestawieniu JPK VAT kontrolujący dopatrzyli się szeregu nieprawidłowości i postanowili dokładnie to sprawdzić. Jak ustalili pracownicy podatnik wykorzystał do rozliczeń 17 sztuk "pustych faktur" wystawionych przez nieistniejące podmioty podatku VAT. - Pusta faktura to taka faktura, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia gospodarczego - a co za tym idzie nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku VAT - wyjaśnia nadkom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Po zakończeniu kontroli podatnik wyksięgował podejrzane transakcje, złożył korekty deklaracji VAT-7 za cztery miesiące 2018 roku, oraz osiem miesięcy 2019 roku zgodne z ustaleniami kontrolujących. Podatnik dokonał wpłaty należnego zobowiązania w podatku VAT w wysokości ponad 482 tys. złotych.

- Krajowa Administracja Skarbowa do kontroli wykorzystuje analizę ryzyka, analizę danych pochodzących z baz: JPK, ksiąg elektronicznych, systemu STIR. Zaawansowane narzędzia informatyczne dają możliwość sprawnego i szybkiego ustalenia, czy w rozliczeniach podatnika znalazły się błędy. Narzędzia do kontroli jakimi dysponuje KAS skutecznie eliminują uszczuplenia w rozliczeniu podatku VAT - dodaje Kmiecik.

Tylko w tym roku w wyniku kontroli prowadzonych przez pracowników z II Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej do budżetu wpłynęło dodatkowo ponad 2, 3 mln zł podatku VAT.

mp / bielsko.info

źródło: Izba Skarbowa w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.