bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2021
  • wyświetleń: 551

Infokiosk w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pomoże niepełnoprawnym

W holu Urzędu Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej pojawił się infokiosk dla osób niepełnosprawnych. To inicjatywa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej.

Infokiosk w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pomoże niepełnoprawnym
Infokiosk w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pomoże niepełnoprawnym · fot. Gabriela Lorek


Infomat został zamontowany na parterze budynku przy placu Ratuszowym 5, w pobliżu wejścia z podjazdem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest przeznaczony dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Posiada monitor oraz klawiaturę, których wysokość można dostosować do wygodnego poziomu. Został wyposażony w 21-calowy ekran o dużej czułości, odporny na zdrapania i zarysowania. Klawiatura z touchpadem ma wypukłe znaki brajlowskie dla niewidomych użytkowników oraz dodatkowo podświetlane krawędzie, by była bardziej widoczna dla osób słabowidzących.

Komputer infokiosku posiada najnowsze rozwiązania technologicznie skierowane do osób z ograniczeniami, w tym oprogramowanie Fussion, dzięki któremu można treści serwisu udźwiękowić czy powiększyć tekst na ekranie. Multimedialny kiosk udostępnia szeroki katalog informacji o działaniach bielsko-bialskich organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych mieszkańców, instytucjach oraz instrumentach aktywizacji zawodowej czy społecznej. Znajdą się w nim także aktualności tworzone z myślą o niepełnosprawnych czytelnikach i ich bliskich.

Infokiosk w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pomoże niepełnoprawnym
Infokiosk w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pomoże niepełnoprawnym · fot. Gabriela Lorek


Za pośrednictwem infomatu użytkownicy będą mogli porozmawiać z doradcą do spraw osób niepełnosprawnych lub pracownikami ośrodka zajmującymi się dofinansowaniami w zakresie rehabilitacji społecznej. Urządzenie umożliwia połączenie trzema różnymi strumieniami: głosowo, wideo oraz za pomocą czatu tekstowego. Dzięki zakładce umieszczonej na stronie internetowej ośrodka pomocy społecznej treści zawarte w infokiosku (infokiosk.mops.bielsko.pl/) są dostępne z poziomu domowego komputera albo smartfonu. Za pośrednictwem zakładki można także skorzystać z konsultacji on-line.

Przedsięwzięcie MOPS zostało docenione za innowacyjność i zdobyło grant w ramach projektu Inkubator innowacji społecznych wielkich jutra - dostępność+ współfinansowanego z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego. Urządzenie umieszczone w jednym z głównych budynków Urzędu Miejskiego stanowi odpowiedź na problemy z dostępnością osób z niepełnosprawnościami do nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Realizatorzy projektu poszukują niepełnosprawnych bielszczan, którzy przetestują działanie infomatu. Chętni mogą zgłaszać się mailowo na adres infokiosk@mops.bielsko.pl.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.