Wiadomości

  • 7 grudnia 2021
  • 13 grudnia 2021
  • wyświetleń: 9339

Nowy rozkład jazdy KŚ. Do Katowic pojedziemy dłużej o 20 minut

W niedzielę, 12 grudnia wejdzie w życie roczna korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich. Największe utrudnienia czekają na podróżnych, którzy przejeżdżają przez stację Czechowice-Dziedzice - dla kursów relacji S5 i S51 czas jazdy na odcinku Czechowice- Dziedzice - Pszczyna wydłuży się o około 20 minut.

ELF 2
Nowy rozkład jazdy KŚ. Do Katowic pojedziemy dłużej o 20 minut · fot. Koleje Śląskie


Od 12 grudnia rozpocznie obowiązywanie oferta nowego rocznego rozkładu jazdy - 2021/22. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych linii komunikacyjnych - S18 Bytom - Gliwice oraz S75 Rybnik - Żywiec. Z kolei relacja S8 Oświęcim - Lubliniec zostanie podzielona na dwa odcinki - S8 Katowice - Lubliniec oraz S31 Katowice - Oświęcim, a relacja S72 będzie skrócona do odcinka Rybnik - Pszczyna. Wraz z pierwszą korektą nowego rozkładu jazdy zakres prowadzonych modernizacji będzie nieco inny niż w poprzednich miesiącach, ale nadal największe prace będą realizowane w ciągu relacji S1 Gliwice - Częstochowa, S4 Katowice - Tychy Lodowisko, S5 Katowice - Zwardoń oraz S6 Katowice - Wisła Głębce.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz winternetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Szczegółowy wykaz zmianS75 Rybnik - Chybie - Bielsko-Biała - Żywiec

Oferta pociągów weekendowych została rozszerzona o przyspieszoną parę połączeń w relacji Rybnik - Żywiec. Połączenie poranne rozpocznie bieg w Raciborzu, a pociąg powrotny dojedzie do Chałupek.

S5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane
S6 Katowice - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce
S61 Czechowice-Dziedzice - Chybie - Zebrzydowice - Cieszyn


Przez kolejne miesiące będzie kontynuowana modernizacja węzła kolejowego wokół stacji Czechowice-Dziedzice. Jednocześnie wraz z wdrożeniem nowej oferty zajdą istotne zmiany w kursowaniu pociągów ze względu na przejście do kolejnego etapu prac. W pierwszym tygodniu obowiązywania nowego rozkładu, od 12 do 19 grudnia będzie funkcjonował rozkład przejściowy, z ograniczeniami infrastrukturalnymi podobnymi jak dotychczas, jednak z siatką połączeń dostosowaną pod przyszłe prace. W tym okresie należy liczyć się z wariantami kursowania na wszystkich liniach obsługujących połączenia południowej części województwa z Katowicami.

Od 20 grudnia zostanie udostępniona łącznica umożliwiająca przejazd z kierunku Goczałkowic (Pszczyny) w stronę Zabrzega (Chybia) z pominięciem Czechowic-Dziedzic, z kolei zamknięty zostanie odcinek linii umożliwiający dotychczasowy przejazd pomiędzy Pszczyną a Czechowicami-Dziedzicami. Pociągi linii S5 zostaną skierowane drogą okrężną po łącznicy w stronę Zabrzega, a po zmianie kierunku jazdy pojadą dalej do Czechowic-Dziedzic lub Pszczyny. Dla pociągów linii S6 oraz S61 oznacza to znaczne skrócenie czasu przejazdu. Z kolei dla kursów relacji S5 i S51 czas jazdy na odcinku Czechowice- Dziedzice - Pszczyna wydłuży się o około 20 minut. Zwiększenie czasu podróży oraz ograniczenie przepustowości infrastruktury uniemożliwiło utrzymanie bezpośredniej relacji pociągów S72 z Rybnika do Bielska-Białej, jednak dołożyliśmy starań aby zapewnić jak najwięcej możliwości przesiadek w Pszczynie.

W godzinach wieczornych w dniach 20 - 23 grudnia, 4 stycznia oraz od 10 do 13 stycznia będzie realizowane wstrzymanie ruchu pociągów w stacji Czechowice-Dziedzice. Wiąże się to z koniecznością uruchomienia autobusów komunikacji zastępczej na odcinku Pszczyna - Bielsko-Biała oraz Pszczyna/Czechowice-Dziedzice - Chybie. Przewóz w ramach ostatniej pary pociągów linii S5 będzie realizowany autobusem komunikacji zastępczej przez cały okres obowiązywania korekty za wyjątkiem 24 grudnia.

W dalszym ciągu ograniczone warunki terenowe wokół linii kolejowej uniemożliwiają połączenie prowadzenia prac z bezpieczną obsługą pasażerów na peronach przystanku Goczałkowice-Zdrój, dlatego postoje na tym obiekcie pozostaną zawieszone.

Pociąg Ornak będzie kursować do Zakopanego w dniach 23 - 24 grudnia, 26 grudnia - 2 stycznia, 6 - 9 stycznia oraz w ferie zimowe od 12 do 27 lutego.

S6 Katowice - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce
S76 Gliwice - Knurów - Rybnik - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Głębce


Ruch pociągów na odcinku Skoczów - Wisła Głębce w dalszym ciągu pozostaje wstrzymany, a wyłączony odcinek będzie obsługiwany zastępczą komunikacją autobusową uruchamianą w dwóch relacjach: ekspresowej zapewniającej szybki przejazd między Skoczowem a Ustroniem i Wisłą oraz zwykłej obsługującej Skoczów Bładnice i Goleszów. Wybrane kursy zostaną wydłużone do Pszczyny przez Bielsko-Białą. Autobusy linii ekspresowej będą dostosowane do przewozu rowerów.

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, obowiązujący od 12 grudnia, można znaleźć tutaj.

Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób niepełnosprawnych (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

mp / bielsko.info

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.