Wiadomości

  • 3 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1341

Pompy ciepła czy urządzenie grzewcze na paliwo stałe?

Materiał partnera:

Jeszcze nie tak dawno o urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii mówiono w kategoriach niedostępnych dla wszystkich. Dzisiaj pompy ciepła oraz fotowoltaika to źródła ciepła i darmowej energii, które zdobywają coraz większą popularność. Nierzadko pompy zastępują kotły na paliwo stałe. Dlaczego społeczeństwo polskie stopniowo odchodzi od tradycyjnych i znanych od lat urządzeń na węgiel, pellet i gaz? Wszystkiego, dowiesz się w naszym artykule.

pompy ciepła Bielsko-Biała


Pompa ciepła, co to jest?To urządzenie grzewcze, które wykorzystuje odnawialne źródła energii do ogrzania ciepłej wody użytkowej lub mieszkania. Pompa ciepła zalicza się do nowoczesnych i energooszczędnych technologii, a jej ogromną zaletą jest bezpieczny wpływ na środowisko.

Pracę pompy ciepła można podzielić na trzy etapy: obieg dolnego źródła ciepła, obieg właściwy - termodynamiczny, obieg górnego źródła. Pomiędzy obiegiem dolnym i termodynamiczny użyto parownika, a obieg właściwy z górnym połączony został skraplaczem. Jak pobrane ciepło ze środowiska ogrzewa wodę lub centralne ogrzewanie? Pompa ciepła działa na zasadzie odwrotnym, jak domowa lodówka, która odbiera ciepło od żywności i oddaje do otoczenia. Urządzenie, którego głównym celem jest ogrzanie - w największym skrócie - pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje do wnętrza budynku.

Rodzaje pomp i faworyt województwa śląskiegoDwa główne podziały pomp występują ze względu na źródło ciepła pobieranego z otoczenia oraz ilość modułów konstrukcji. Można wyróżnić trzy rodzaje pomp o różnych źródłach energii:

  • powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda)
  • wodna pompa ciepła (woda-woda)
  • gruntowa pompa ciepła (solanka-woda)


Od ponad dekady zauważono gwałtowny wzrost popularności powietrznej pompy ciepła. Decyzja wielu osób pada na urządzenie grzewcze czerpiące ciepło z powietrza, ponieważ to wybór rewelacyjnej technologii, która podnosi współczynnik COP. Ponadto, to właśnie tańsza pompa ciepła w porównaniu do gruntowej i wodnej. Nie tylko ze względu na niższy koszt zakupu inwestycji, ale również łatwiejszy sposób instalacji. Powietrzna pompa ciepła to zdecydowany faworyt na rynku.

Kolejny wybór to decyzja między modelem split, a monoblokiem. Oba urządzenia działają w podobny sposób, a różnica polega na ilości jednostek. Monoblok charakteryzuje się jednym modułem, w którym ukryty jest układ chłodniczy. W tym przypadku estetyczne rury pośredniczą w przepływie ciepła do budynku. Split to natomiast dwie jednostki - wewnętrzna ze skraplaczem i zewnętrzna z resztą układu: parownik, sprężarka, zawór rozprężny. To wersja łatwiejsza pod względem produkcji, a co z tym związane również tańsza.

W monoblokach całe urządzenie wykonane jest w fabryce, jako jeden, hermetyczny moduł. Zaletą pomp ciepła zamkniętych w jednym module jest łatwiejszy montaż i zminimalizowane ryzyko błędów instalatorów, jednak cena dla wielu stanowi nieosiągalną kwotę. Wybór w Bielsku-Białej i okolicy najczęściej pada na model split, jako na pompę równie wydajną i w przystępniejszej cenie.

pompy ciepła Bielsko-Biała


Odnawialne Źródła Energii - duet idealny pompa ciepła i fotowoltaikaTrudno nie wspomnieć o ekologicznym, rewelacyjnym duecie XXI wieku. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to darmowa energia, czyli również częściowo darmowe ogrzewanie. Fotowoltaika konwertuje energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a następnie dostarcza wytworzony produkt - prąd do budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii niewykorzystanej do urządzeń elektrycznych, nie zostaje oddana przez właściciela domu - elektrowni, ale zużyta do funkcjonowania pompy ciepła.

Przed zakupem niektórzy obawiają się, że pobierany prąd przez pompę znacząco zminimalizuje oszczędności. Z fotowoltaiką nie ma takiej możliwości! O współpracy systemu pompy ciepła i panel mówi się wspominając o domu bez rachunków. Kupujący zaoszczędzi zarówno na opłatach za energię elektryczną, jak i cieplną. To połączenie, które po prostu się opłaca!

Kotły na paliwo stałe idą w odstawkę?Z miesiąca na miesiąc obserwujemy, jak wzrastają ceny urządzeń grzewczych napędzanych przez paliwa stałe: węgiel, gaz i pellet. Ustawa antysmogowa nałożyła obowiązek, aby społeczeństwo polskie, czym prędzej zlikwidowało stare kopciuchy! Jednak nie jest to takie proste, gdyż nie każdego stać na nowe, ekologiczne i spełniające normy źródło ciepła.

Od czasu, gdy na rynku dostępne są wyłącznie kotły 5 klasy, nie kupimy już pieca za 2 000 zł, a najniższa kwota za kocioł na węgiel to stawki rzędu 7 000 zł. Podobnie sytuacja klaruje się w przypadku kotłów gazowych. Piec za 3 000 zł to już przeszłość. Za najtańsze urządzenie grzewcze pożądanej marki Buderus zapłacimy około 6 000 zł. Kocioł na ekologiczny pellet to kwoty około 10 000 zł.

Można zauważyć również tendencje rosnących cen paliw. W roku 2021 trzy razy odnotowano podwyżkę ceny gazu. Ostatnia miała miejsce 1 października o 7,4 proc. Cena węgla w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o 30-40 proc, a produkt nie jest już tak ogólnodostępny jak dawniej. Straszy się nawet, że mroźne zimy mogą spowodować deficyt węgla kamiennego. Ceny pelletu także drożeją, jednak określane są jako najbardziej stabilne w porównaniu do pozostałych paliw. Z kolei cena drewna wzrasta. Dlatego przyszłość pelletu również wydaje się zagrożona.

Nie dziwi fakt, że społeczeństwo polskie poszukuje alternatyw. Nadzieją okazały się odnawialne źródła energii. Pakiet fotowoltaika plus pompa ciepła to jeden z najgorętszych tematów na rynku grzewczym w aktualnych czasach.

pompy ciepła Bielsko-Biała


Pompy ciepła Buderus i Ariston - szeroka oferta
Kupno pompy ciepła to wybór spośród wielu producentów i modeli. Moc i rodzaj pompy, ilość modułów, współczynnik wydajności, głośność, technologia, to wszystko zależy od kupującego. Można dokonywać wyboru między rozpoznawalnymi na całym świecie markami (np. Buderus), których produkty zachwycają nowoczesnością, designem i najlepszymi parametrami, a producentami mniej rozpoznawalnymi, w związku z czym oferującymi tańsze pompy (np. Ariston).

Porównaliśmy cechy wielu pomp ciepła o różnych markach i wniosek nasuwa się jeden: tania pompa może być równie dobra, jak jej droższe odpowiedniki. Więcej dowiesz się w Centrum Instalacji Ekologicznych SIB.

Pompa ciepła z dofinansowania?Zakup pompy ciepła to nie najtańsza inwestycja. Jednak nieustannie mamy szansę skorzystać z dofinansowania. Największym rządowym i ogólnopolskim programem jest Czyste Powietrze. W podstawowym poziomie dofinansowania beneficjent może starać się o 30% zwrotu kosztów z powietrznej pompy ciepła - maksymalna dotacja to 9 000 zł. Natomiast poziom podwyższony dofinansowania pozwala sfinansować 60% inwestycji, czyli 18 000 zł.

O wyższe wsparcie w zakupie pompy możemy starać się również z programu STOP SMOG oraz PONE. Dodatkowo zakup pompy i montaż odliczymy od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Pompa ciepła zużywa sporo energii, a wszystko zależy o temperatury na zewnątrz. W tandemie z fotowoltaiką nabiera większego sensu. Darmowa energia to niewielkie ilości płatnego prądu pobieranego przez pompę, a w konsekwencji szybki wzrost inwestycji i długoletnia oszczędność.

Co wybrać pompę, czy urządzenie na gaz lub węgielPompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Szacuje się, że dzięki 1 kWh prądu można wyprodukować 3 do 5 kWh ciepła. To doskonała informacja, gdyby nie fakt, że ceny rachunków za prąd także rosną. Sprzedawcy energii złożyli nawet wniosek, w którym prawdopodobnie w roku 2022 podwyższą cenę energii czynnej o 40%. Co to oznacza dla konsumenta? Wyższe rachunki za prąd nawet o 20%.

Skoro wszystko drożeje, czy warto wybrać pompę ciepła? Sama pompa ciepła jest porównywalnie droga w użyciu, jak inne urządzenia grzewcze. Jeśli jednak posiadamy małą, domową elektrownię to połączenie urządzeń wykorzystujących OZE naprawdę się opłaca. Tak dobrany system grzewczy (pompa + fotowoltaika) pomaga zmniejszyć rachunki nawet o 80% w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. Tutaj nie ma wątpliwości, że dodatkowo korzystając z dofinansowania na pompę ciepła, możemy liczyć na niezwykłą oszczędność w kolejnych latach.

Pompa ciepła nie jest już nowym produktem na rynku. Producenci konkurują ze sobą pod względem atrakcyjności ofert. Już teraz możemy zakupić pompę w cenie lepszego kotła na pellet, czy ekogroszek. Dodatkowo warto brać pod uwagę koszty modernizacji kotłowni. Likwidacja kopciucha i nowy kocioł na paliwo stałe to dodatkowy, niemały wydatek. Zapraszamy do Centrum Instalacji Ekologicznych SIB po darmową wycenę.

pompy ciepła Bielsko-Biała


Pompę ciepła możemy zamontować praktycznie w każdym miejscu mieszkania. Nie wymaga kotłowni, czy innego osobnego pomieszczenia. Ze względu na to, że nie zachodzi w niej proces spalania, nie ma konieczności spełniania wymogów wentylacyjnych i przeciwpożarowych. To wszystko sprawia, że ceny montażu przemawiają za powietrzną pompą ciepła.

Myślisz o ochłodzeniu w upalne dni? Pompa ciepła to nie tylko doskonała alternatywa dla ekologicznych kotłów, ale również klimatyzacji. Powietrzne pompy ciepła Buderus mają ukryte urządzenie, które umożliwia zmianę kierunku działania mechanizmu. Wykorzystując odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym, pompa ciepła może zarówno grzać, jak i chłodzić. Dlatego warto postawić na urządzenie wykorzystujące powietrze, jako siłę napędową.


Centrum Instalacji Ekologicznych SIB - doświadczenie i pasja w instalacjach pomp ciepła
Pompa ciepła to doskonały wybór, jeżeli posiadasz już instalację fotowoltaiczną. To również najprostszy sposób, aby stać się niezależnym od podwyżek cen paliw stałych. Nie masz wystarczająco pieniędzy, aby zakupić perfekcyjne i nowoczesne pompy ciepła Buderus? Nie przejmuj się. Na rynku grzewczym istnieją producenci, którzy oferują tanie pompy ciepła, co nie oznacza gorsze. Parametry pomp nie odbiegają znacząco od siebie, a cena tańszych jest dostępna dla większości. Szczególnie korzystających z dofinansowania.

Zapraszamy do Centrum Instalacji Ekologicznych SIB, aby poznać ogromne zalety nie tylko urządzeń marki Buderus, ale również Ariston. Wraz z rozwojem popularności pomp ciepła, wzrasta doświadczenie w montażu i profesjonalnej instalacji pracowników naszej firmy. Specjalizujemy się w powietrznych pompach ciepła, a w szczególności modelach split. Na swoim koncie mamy kilkadziesiąt zrealizowanych zleceń i tyle samo zadowolonych Klientów z usługi montażu oraz instalacji pomp ciepła.

W naszej ofercie odnajdziesz najlepsze, bo najbardziej efektywne i trwałe produkty wykorzystujące odnawialne źródła energii na potrzeby mieszkańców. Przyjdź do sklepu i dowiedz się więcej o magicznych właściwościach pomp lub zadzwoń, i umów się na darmową, niezobowiązującą wycenę.

pompy ciepła Bielsko-Biała


Centrum Instalacji Ekologicznych SIB - TOP PARTNER Buderus
ul. Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice
woj. śląskie, Polska
https://ogrzewaniesib.pl
https://www.google.com/maps?cid=2207918372249027075