Reklama

Wiadomości

  • 1 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2444

58-latek stracił oszczędności po tym, jak zainstalował oprogramowanie

Do komendy w Bielsku-Białej wpłynęły podziękowania od 58-latka, który docenił kompetencje policjanta, który przyjmował od niego zawiadomienie o popłnionym przestępstwie. Mężczyzna padł ofiarą oszustów, którzy podając się za pracownika banku, nakłonili go do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Tym sposobem przejęli kontrolę nad jego bankowością internetową i „wyczyścili” konto z oszczędności.

58-letni bielszczanin zgłosił w komendzie oszustwo internetowe. Złożenie zawiadomienia o przestępstwie to trudny i stresujący moment dla każdego pokrzywdzonego. Mężczyzna padł ofiarą przestępców, którzy podając się za pracownika banku, nakłonili go do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Tym sposobem przejęli kontrolę nad jego bankowością internetową i „wyczyścili” konto z oszczędności.

Sprawę wyjaśniają śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i jednocześnie przestrzegają przed podstępnymi oszustami:
  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku.
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.


podziękowania
Podziękowania od 58-latka · fot. KMP Bielsko-Biała

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.