Wiadomości

  • 1 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1397

Lekki spadek bezrobocia. Stopa w Bielsku-Białej na poziomie 2,4%

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na lokalnym rynku pracy w październiku nastąpił kolejny niewielki spadek bezrobocia.

powiatowy urząd pracy
Lekki spadek bezrobocia. Stopa w Bielsku-Białej na poziomie 2,4% · fot. UM Bielsko-Biała


Stopa bezrobocia na dzień 31 października - z odniesieniem do września wyniosła: w kraju 5,5 proc. (spadek o 0,1 proc.), w województwie śląskim 4,4 proc. (spadek o 0,1 proc.), w Bielsku-Białej 2,4 proc. (spadek o 0,1 proc.), a w powiecie bielskim 3,9 proc. (spadek o 0,2 proc.).

- W październiku 2021 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano spadek w ewidencji liczby bezrobotnych o 152 osoby w stosunku do września 2021 r. Zarejestrowano 539 osób, tj. o 11 osób więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 67,9 proc. stanowili bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 54,5 proc. stanowiły kobiety. 9,8 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w październiku 2021 r. to osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 32 osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada 14,9 proc. Osób - informował dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Hetnał.

W październiku 2021 r. zgłoszono 960 wolnych miejsc pracy, tj. o 271 mniej niż w miesiącu poprzednim. Wśród zgłoszonych ofert 23 dotyczyły osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 930 wolnych miejsc pracy w ramach ofert niesubsydiowanych oraz 30 miejsc pracy subsydiowanej.

Miejsca pracy niesubsydiowanej:
  • 11 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem wyższym: pracownik socjalny, lekarz/felczer, psycholog transportu, specjalista do spraw kadr, interwent kryzysowy, pracownik administracyjno-biurowy, młodszy wychowawca, nauczyciel współorganizujący proces kształcenia, specjalista informatyk,
  • 46 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem średnim, m.in.: operator wielomaszynowy, lider, opiekun/opiekunka, inspektor ds. ochrony, rejestratorka medyczna, pracownik agencji pracy tymczasowej, referent ds. kontaktu z klientem, sprzedawca, ratownik medyczny, przedstawiciel handlowy, kierowca kat. C, specjalista do spraw kadr i płac, recepcjonistka, pracownik ds. logistyki na rynek wschodni, fakturzysta/pracownik magazynu, konstruktor/technolog,
  • 164 wolne miejsca pracy dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, m.in.: operator, sprzedawca/kasjer, mechanik samochodów ciężarowych, górnik, elektromonter, operator przenośników taśmowych, rzeźnik, pracownik budowlany, kucharz, fryzjer, ślusarz, elektryk, sprzątaczka, szwaczka,
  • 709 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem podstawowym, m.in.: pracownik montażowy, pracownik produkcji, pakowacz towarów, pozostali robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle, pomocniczy robotnik budowlany, sortowacz surowców wtórnych, pracownik fizyczny, monter/operator obrabiarek, monter wiązek, szwaczka, pomoc kuchenna, trener produkcji, kasjer/sprzedawca, sprzątaczka, tynkarz, kelner, magazynier, pracownik salonu kosmetycznego, drukarz.


Miejsca pracy subsydiowanej:
  • 2 wolne miejsca pracy dla osób z wykształceniem wyższym: pomoc administracyjna, grafik - fotoedytor,
  • 20 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem średnim: asystent projektanta, asystentka księgowej, koordynator budowy, opiekunka w żłobku, optyk, pomoc administracyjna, referent, sekretarka, specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta, technik dentystyczny,
  • 5 wolnych miejsc pracy dla osób z wykształceniem zawodowym: mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, magazynier, operator koparko-ładowarki, pracownik budowlany,
  • 3 wolne miejsca pracy dla osób z wykształceniem podstawowym: kierowca, pomoc kuchenna, animator turniejów z grami i warsztatów modelarskich.


W październiku do urzędu wpłynęła jedna informacja dotycząca zamierzonych zwolnień grupowych w stosunku do 20 osób z terenu działania PUP.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.