bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 listopada 2021
  • wyświetleń: 624

Odnawialne źródła energii - jak pozyskać dofinansowanie do instalacji?

Materiał partnera:

Przyjazne środowisku odnawialne źródła energii opierające się na niewyczerpywalnych, naturalnych zasobach to świetny sposób, by zaoszczędzić na rachunkach. Jakie kroki podjąć, żeby być ekologicznym we własnym domu? Co warto wiedzieć o OZE? Na ten temat porozmawialiśmy z przedstawicielami Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu - inicjatywy, której celem jest wykonywanie przedsięwzięć proekologicznych na terenie zrzeszonych gmin powiatu żywieckiego.Odnawialne źródła energiiNajważniejszym wyznacznikiem tego, czy źródło energii możemy zaliczyć do źródeł odnawialnych jest relatywnie krótki czas ich odnowienia. Dlatego też do OZE możemy zaliczyć na przykład: wiatr, słońce, wodę (m.in. rzeki i pływy), energię jądrową, geotermalną czy biopaliwa. Udział OZE w produkcji energii w Polsce i na świecie wzrasta z każdym rokiem i wszystko wskazuje na to, że nie jest to chwilowy trend, ale kierunek, który będzie coraz częściej obierany w przyszłości.

Nieodnawialne = nieopłacalneRozpowszechnione tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel brunatny i kamienny, gaz ziemny, ropa naftowa czy benzyna, uznajemy za najbardziej dostępne i rentowne. Tymczasem ich zakorzenienie w naszej codzienności nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Ponadto powszechność nieodnawialnych źródeł energii niekoniecznie przekłada się na ich opłacalność. Warto przyjrzeć się alternatywom.
- Z perspektywy troski o planetę, wymiana źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi czy też gazowymi na źródła ciepła zasilane energią elektryczną, produkowaną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, pozwala na eliminację pyłów i gazów spalinowych produkowanych w budynku mieszkalnym (tzw. niska emisja) - opowiada pan Dawid Jakubiec ze Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu. - Jednocześnie źródła ciepła działające w oparciu o energię elektryczną są praktycznie bezobsługowe w porównaniu do źródeł ciepła na paliwa stałe, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania. W dłuższej perspektywie czasu, biorąc pod uwagę rosnące ceny zarówno energii elektrycznej, jak i paliw tradycyjnych, instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompami ciepła pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności na rachunkach, w szczególności gdy w grę wchodzi możliwość otrzymania wsparcia finansowego.

Odnawialne źródła energii - jak pozyskać dofinansowanie do instalacji?


Wspieramy w zmianie na lepszeZlokalizowany na terenie powiatu żywieckiego Związek Międzygminny ds. Ekologii z siedzibą w Żywcu to inicjatywa, która ma na celu szerzenie proekologicznych rozwiązań w obrębie gmin członkowskich (Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy - Wieprz, Rajcza, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Żywiec). Jedną z misji związku jest wspieranie mieszkańców województwa śląskiego w pozyskaniu środków z dotacji unijnych na pokrycie kosztów przejścia na odnawialne źródła energii.
- W ramach prowadzonych przez nasz związek programów w kwestii odnawialnych źródeł energii, przewidziane zostały dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej - mówi Kierownik Referatu Organizacyjnego, Niskiej Emisji i Promocji, pani Magdalena Kliś. - Od strony ekonomicznej koszty ogrzewania budynków dobrze ocieplonych przy użyciu energii elektrycznej są zauważalnie niższe w porównaniu do paliw tradycyjnych, w związku z czym wysokie koszty początkowe w dłuższej perspektywie czasu zostają zbalansowane przez niższe rachunki. Jednocześnie uzyskanie dotacji pozwalającej na pokrycie części wkładu początkowego znacznie skraca okres zwrotu inwestycji.

Dofinansowania do instalacji OZE. Dla kogo?Chciałbyś skorzystać ze wsparcia finansowego na modernizację energetyczną, ale nie jesteś pewien, czy się do niego kwalifikujesz? Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego mieszczącego się na terenie jednej z gmin, w których funkcjonuje Związek Międzygminny ds. Ekologii, możesz ubiegać się o dofinansowanie niezależnie od wysokości zarobków oraz jakichkolwiek innych czynników społecznych.
Tegoroczny nabór uczestników prowadziliśmy online, poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Operatora Projektu - opowiada pan Dawid.

Jak widać, kroki, by zmienić swoje źródła energii na bardziej opłacalne i ekologiczne, możesz podjąć, nawet nie wychodząc z domu. Wszelkie informacje dotyczące naborów do projektu oraz formalności związanych z pozyskaniem dofinansowania znajdziesz na stronach internetowych: zywiec.ascalor.pl oraz zmge.zywiec.pl.

Odnawialne źródła energii - jak pozyskać dofinansowanie do instalacji?


Projekt Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu, to tylko jedna z wielu inicjatyw, które, dzięki dotacjom unijnym, zmieniają nasze codzienne życie na lepsze.
Zobacz, jak z Funduszami Europejskimi dajemy efekty na: https://rpo.slaskie.pl/media/addons/kampania2021/