bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 895

Mole spożywcze - jak z nimi walczyć?

Materiał partnera:

Mole spożywcze to bardzo poważny problem, którego nie można pod żadnym względem bagatelizować. Te niegroźnie wyglądające owady zanieczyszczają żywność swoimi jajami i odchodami oraz roznoszą szkodliwe grzyby i bakterie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Silesia


Co warto wiedzieć o molach spożywczych?Mole spożywcze wyróżniają się brązowo-szarym ubarwieniem i nie posiadają więcej niż 5 cm długości. Do domu trafiają zwykle z zanieczyszczonymi produktami. Zwłaszcza jeśli kupujemy produkty na wagę, ale problem ten może wystąpić także w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Rozmnażają się zwłaszcza w miejscach w których są do tego warunki, a więc w temperaturze pokojowej. Mogą natomiast przeżyć w niskiej temperaturze przez długi czas. Bytują najczęściej w niezadbanych magazynach i młynach w których nie zawsze zwraca się uwagę na czystość produktów.

Dorosła samica składa nawet do 400 jaj z których wylęgają się małe gąsienice. Przekształcają się one w dorosłe osobniki po około 3 tygodniach. Jeśli zauważymy na przykład w ryżu małe, cienkie larwy to znak, że ten produkt nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Więcej porad związanych z tym tematem można znaleźć także na stronie https://home.morele.net/ .

Jak skutecznie walczyć z molami spożywczymi?Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów, które pozwalają na swój sposób skutecznie pozbyć się moli spożywczych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy korzystać z komercyjnych, silnych i chemicznych środków w kuchni. Najczęściej praktykowaną substancją w walce z tymi owadami jest ocet. Jego drażniący zapach potrafi skutecznie odstraszyć zwłaszcza samice. Pozwala to tym samym zapobiec składaniu kolejnych jaj. Aby zwiększyć jego skuteczność warto połączyć go z olejkiem lawendowym i goździkowym. W ten sposób woń stanie się silniejsza i będzie docierać do nawet najmniejszych zakamarków w naszej kuchni.

Jeśli mole spożywcze są dla nas wyjątkowym utrapieniem i chcemy raz na zawsze pozbyć się problemu to warto sięgnąć po produkty, których na półkach sklepowych znajdziemy całe mnóstwo. Występują najczęściej w formie sprayu. Pozwala to tym samym wygodnie i szybko rozpylić substancję we wszystkie istotne miejsca w pomieszczeniu.

Jeśli chcemy zminimalizować specyficzny zapach to ciekawym pomysłem jest sięgnięcie po specjalne pułapki na mole. Jest to zwykle niewielkie pudełeczko wydzielające niewielką woń. Zachęcone zapachem wpadają w pułapkę w postaci klejącej substancji. Nie mogąc wydostać się na zewnątrz giną po pewnym czasie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://home.morele.net/.