bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 listopada 2021
  • 18 listopada 2021
  • wyświetleń: 6115

Przy ul. Dmowskiego powstanie nowoczesny obiekt. Ruszyły prace

Ruszyły prace przy przebudowie i adaptacji budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10 w Bielsku-Białej. Po remoncie będzie tam Centrum Seniora, powierzchnie biurowe na wynajem dla młodych przedsiębiorców, zielony dach i ściany z pnącą zielenią, a także Archiwum i Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Reklama

Przy ul. Dmowskiego powstanie nowoczesny obiekt. Ruszyły prace
Przy ul. Dmowskiego powstanie nowoczesny obiekt. Ruszyły prace · fot. UM Bielsko-Biała


Roboty rozbiórkowe i demontażowe w budynkach potrwają dłuższy czas. Wykonawca zabezpieczył i ogrodził teren budowy od strony budynków Urzędu Miejskiego oraz ustawił rusztowanie od strony ulicy Dmowskiego. W chwili obecnej trwają roboty rozbiórkowe i demontażowe wewnątrz budynku numer 10. Wykonawca demontuje stropy podwieszane, skuwa tynki oraz demontuje nieczynny osprzęt stalowy.

W adaptowanym obiekcie miejskim przy ul. Romana Dmowskiego 6 ponad 320 m2 powierzchni zajmie Centrum Seniora. Plany przewidują również utworzenie tu sporej powierzchni biurowej na wynajem dla nowych, młodych przedsiębiorców do tzw. coworkingu. Na drugim budynku - przy ul. Romana Dmowskiego 10 - powstanie zielony dach i ściany z zielenią pnącą.

Centrum Seniora będzie zlokalizowane na trzecim piętrze budynku przy ul. Dmowskiego 6. Na kondygnacji znajdą się pomieszczenia administracyjne, do których przeniesie się m.in. Rada Seniorów, będzie działać punkt informacyjny, gdzie osoby starsze będą mogły zasięgnąć informacji o przysługujących im ulgach, podejmowanych w mieście działaniach na ich rzecz czy imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Będzie tu również zaplecze cyklicznych spotkań i powierzchnia szkoleniowo-konferencyjna. Do dyspozycji seniorów planowana jest sala komputerowa służąca do prowadzenia warsztatów i szkoleń z obsługi komputera i poruszania się w sieci, np. przy okazji obsługi konta bankowego. Jedno pomieszczenie zostanie przeznaczone na świadczenie porad przez psychologa i prawnika. Będą też dwa pomieszczenia do zajęć manualnych, pomieszczenia integracyjne, sala do zajęć ruchowych, biblioteka i szatnia. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażony w wygodną windę.

Przy ul. Dmowskiego powstanie nowoczesny obiekt. Ruszyły prace
Wizualizacja elewacji wschodniej · fot. UM Bielsko-Biała


Na przyległym do trzypiętrowego budynku nr 6 - dwupiętrowym obiekcie pod numerem 10 powstanie zielony dach, na który seniorzy będą mieli bezpośrednie wyjście ze swojego centrum. Będzie to tzw. dach intensywny z zielenią niską i średniowysoką, sadzoną w sposób mieszany - tak, aby rośliny tworzyły zróżnicowane kompozycje. Do tego dołączy potrzebna do wypoczynku infrastruktura - m.in. ławki i stoliki.

Parter budynku nr 6 będą zajmowały powierzchnie biurowe do wynajęcia. Na prawie 100 m2 zostanie zlokalizowana strefa coworkingu (z ang. praca razem - możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej). Znajdą się tu sala konferencyjna i sala główna z ośmioma wyposażonymi stanowiskami do pracy, sanitariaty, phonebox - czyli odosobnione miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz strefa automatów vendingowych (sprzedażowych). Z założenia ma być to miejsce rozwoju przedsiębiorczości - nowoczesne i w pełni wyposażone powierzchnie biurowe będą bowiem wynajmowane młodym, nowym podmiotom gospodarczym.

Mniejszy budynek przy ul. Romana Dmowskiego 10 zostanie rozebrany i wybudowany od nowa. Docelowo zostanie do niego przeniesione archiwum Urzędu Miejskiego, archiwum zajmie też część parteru w głównym budynku, natomiast na drugim i trzecim piętrze przy ul. Romana Dmowskiego 6 swoje miejsce znajdzie niemieszczący się w dotychczasowym pomieszczeniach, a ważny ze względu na intensywną obsługę mieszkańców miasta Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W skrzydle budynku głównego od strony dziedzińca znajdzie się miejsce na rowerownię, sanitariaty i węzeł ciepła.

Przy ul. Dmowskiego powstanie nowoczesny obiekt. Ruszyły prace
Wizualizacja elewacji zachodniej · fot. UM Bielsko-Biała


Tym, co zwraca uwagę, poza użytecznością budynku nr 6, jest jego elewacja. Szczególnie estetycznie będzie wyglądała od strony ul. Romana Dmowskiego, co pokazują wizualizacje dołączone do dokumentacji projektowej. Elewacja będzie utrzymana w stonowanej kolorystyce - zgaszonej bieli, ciemnoszarego i piaskowca.

Pod budynkiem nr 6, tak jak do tej pory, będzie znajdował się jednokierunkowy wjazd. W podwórku będą usytuowane miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, a do wejścia obiektu poprowadzić będzie ścieżka dotykowa w systemie fakturowych oznaczeń nawierzchni ze znacznikami dla osób niewidomych. Teren wokół będzie wyłożony gładką kostką bezfazową - też ze względu na to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z poruszaniem się.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej. Poza zielonym dachem budynek archiwum będzie miał też coś na kształt zielonej ściany. Od strony dziedzińca bowiem jego elewację pokryje pnąca roślinność.Zanim jednak obiekt będzie użyteczny, wykonawca - firma C&Z Caputa i Zając Sp. z o.o. z Leśnej - jest zobowiązany do robót rozbiórkowych i demontażowych; wykonania elementów konstrukcyjnych w obiektach, w tym nowych stropów, posadzek, ścian i dachu; robót montażowych stolarki okiennej i drzwiowej; dostawy i montażu wind; robót instalacyjnych sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej oraz wentylacji i klimatyzacji.

Inwestycja ma zostać zakończona w przyszłym roku, około 13 miesięcy po podpisaniu umowy.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.