bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 listopada 2021
  • 14 listopada 2021
  • wyświetleń: 1660

Trwają prace nad "Szlakiem Rodziny Wojtyłów" w Bielsku-Białej

Władze Bielska-Białej odpowiedziały na interpelację przewodniczącego bielskiej Rady Miejskiej, Janusza Okrzesika, w sprawie turystycznego "Szlaku Rodziny Wojtyłów" w Bielsku-Białej i działań, jakie podjął samorząd w celu jego stworzenia. O zaawansowaniu prac poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Reklama

jan paweł II
Jan Paweł II podczas przejazdu przez miasto · fot. Bogdan Ziarko


Przypomnijmy, w swojej interpelacji Janusz Okrzesik poprosił o informację, jakie działania zostały podjęte w celu realizacji postulatów utworzenia szlaku turystycznego, upamiętniającego miejsca w Białej i Bielsku, z którymi związana jest historia rodziny Wojtyłów.

Jak zauważał przewodniczący Rady Miejskiej, inicjatywa środowiskowa bielskich historyków została przedstawiona w jego interpelacji z 25 maja 2020 roku. - Odpowiedź Prezydenta Miasta z dnia 6 czerwca 2020 roku pozostawiła mnie w przekonaniu, że projekt zyskał aprobatę i będzie realizowany, również bezpośrednie rozmowy wskazywały na optymistyczny scenariusz. Niestety do dzisiaj nie są mi znane żadne konkretne efekty mojej interpelacji, proszę zatem o informację w tej sprawie - dodał Okrzesik.

I ponowił swój wniosek o realizację projektu szlaku Rodziny Wojtyłów, "traktując to nie tylko jako drogę upamiętnienia dziedzictwa historycznego miasta, ale przede wszystkim jako uzupełnienie turystycznej oferty Bielska-Białej".

- Zostały już opracowane teksty do informatora historycznego (zaplanowanego w formie przewodnika po szlaku) oraz treści modułów informacyjnych, jakie mają pojawić się na poszczególnych obiektach. Treści te zostały opracowane przez bielskiego historyka Piotra Keniga, który zaproponował także zdjęcia archiwalne wizualizujące dane miejsce, bądź przedstawiające osoby z nim związane - poinformował w odpowiedzi na interpelację Janusza Okrzesika Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

- Na tym etapie materiał tekstowy skierowany zostanie do redakcji językowej, a następnie do tłumaczenia na język angielski. W takiej formule zrealizowane są pozostałe moduły historyczne, znajdujące się w przestrzeni miejskiej, zainstalowane w ramach Miejskiego Systemu Informacji w Bielsku-Białej. Po uzyskaniu wspomnianej korekty i tłumaczenia, zlecony zostanie projekt informatora oraz modułów historycznych, a następnie ich wykonanie i montaż w przestrzeni publicznej miasta. Działania te zrealizowane zostaną przez Wydziały: Kultury i Promocji oraz Gospodarki Miejskiej - dodał Ruśniak.

W odpowiedzi na interpelację pojawiła się także propozycja tytułu szlaku - historyk Piotr Kenig zaproponował, nazwę "Śladami rodziny św. Jana Pawła Il po Bielsku-Białej".

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.