bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 listopada 2021
  • 13 listopada 2021
  • wyświetleń: 3154

"Tu może prowadzić trop do prezydenta USA Joe Bidena"

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę zorganizowaną z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego "Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta". Tym razem bielszczanie będą mogli odkryć tajemnice kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. Wycieczka nosi podtytuł "Tu może prowadzić trop do prezydenta USA Joe Bidena".

Reklama

"Tu może prowadzić trop do prezydenta USA Joe Bidena"
"Tu może prowadzić trop do prezydenta USA Joe Bidena" · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Kościół p.w. św. Stanisława w Starym Bielsku to najstarsza świątynia Bielska-Białej, a zarazem jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Mury tej niewielkiej, na pozór skromnej budowli, noszą w sobie wielowiekowy zapis, który - jak na to wskazują badania architektoniczno-archeologiczno - nie ogranicza się tylko do lokalnej historii regionu bielskiego - ale posiada również wymiar ponadregionalny, jako obiekt mecenatu i polityki zagranicznej najwybitniejszych władców piastowskich Śląska Cieszyńskiego.

Warto też przyjść, żeby dowiedzieć się jaki element kościoła może mieć coś wspólnego z aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych - Joe Bidenem!

Zwiedzenie wnętrza świątyni i zapoznanie z jego wyposażeniem będzie okazją do swoistej wyprawy w czasie i przestrzeni, która pozwoli jej uczestnikom docenić walory tej świątyni jako prawdziwej perły dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej.

Wycieczkę poprowadzą archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: Bożena i Bogusław Chorążowie.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 13 listopada. Godzinę o której zacznie się poznają osoby, które się zgłoszą. Jak wskazuje Stowarzyszenie Olszówka, "chodzi o drugą część dnia".

Obowiązuje ścisły limit uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998.
Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę).
Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Więcej informacji: www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.