bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 listopada 2021
  • wyświetleń: 673

Jak nauczyć swoje dziecko czytać?

Materiał partnera:

Czytanie bez jakichkolwiek wątpliwości jest bardzo ważną umiejętnością, bez której trudno funkcjonować w dzisiejszych czasach. Z biegiem lat staje się ona dla nas dość oczywista i nie zastanawiamy się jakoś szczególnie nad tym w jaki sposób się tego nauczyliśmy. Jednak zatrzymując się na chwile przy tym temacie, zdajemy sobie sprawę, że każdy nas musiał kiedyś zacząć, a jak wiemy początki nie zawsze bywają łatwe. Warto więc, w jak największym stopniu ułatwić ten proces swojemu dziecku. Z pewnością idealnym sposobem jest czytanie mu już od najmłodszych lat, co więcej dobrze, aby mogło śledzić tekst wzrokiem. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie mu nauczyć się samodzielnego czytania. Zazwyczaj przygodę z czytaniem rozpoczyna się w wieku 6/7 lat, kiedy nadchodzi czas pójścia do szkoły. Jednak nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do tego, aby rozpocząć ten proces nieco wcześniej, ponieważ większość z nich już w wieku 5 lat jest gotowa na zdobycie tej umiejętności. Książki dla dzieci to rewelacyjne rozwiązanie, aby zacząć obserwować swoją pociechę i starać się proponować wspólną naukę poprzez zabawę.

Silesia


Metoda symultaniczno-sekwencyjnaMetoda nazywana także metodą krakowską stworzona została przez Jagodę Cieszyńską. Cieszy się ona niezwykle duża popularnością, a spowodowane jest to niezwykle nowoczesnym podejściem. To co ważne, to fakt, że uwzględnia współczesne realia. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mamy szansę ze sobą rozmawiać, stąd język powszechny staje się nieco bardziej zaburzony, a my w głównej mierze preferujemy materiały w postaci wizualnej. Z uwagi na to, metoda symultaniczno-sekwencyjna wydaje się być wręcz idealna. Podstawę nauki stanowią tu sylaby i odczytywanie ich w rozmaitych konfiguracjach. Dzięki temu, nasze dziecko może zaznajomić się z pewnymi wzorcami, które będzie mogło wykorzystać w celu odczytywania słów. Ponadto, stosowana jest tu zasada „powtarzanie-rozumienie-nazywanie”, która pozwala na wprowadzenie do nauki poszczególnych liter. Pamiętajmy, że warto wcześniej zainwestować w odpowiednie książki dla dzieci, aby nauka była skuteczna i przyjemna.

Metoda Dobrego StartuKolejna metoda została opracowana przez profesor Martę Bogdanowicz. Została ona stworzona na podstawie metodyki wywodzącej się z Francji pod nazwą Le Bon Depart. Jednak polska autorka poszerzyła ją o zupełnie nowe elementy, tworząc innowacyjne narzędzie do nauki czytania dla dzieci. Oprócz skuteczniejszego nabycia tej umiejętności, młode osoby mają szansę popracować nad wieloma obszarami. Metoda Dobrego Startu usprawnia bowiem analizatory słuchowe, wzrokowe oraz kinestetyczno-ruchowe. Jednak na tym nie koniec korzyści jakie za sobą niesie, ponieważ kształci i doskonali również funkcje percepcyjne, motoryczne, a także psychiczne. W zakresie tej metody można wyróżnić trzy odmiany: „piosenki i znaki”, „piosenki na literki” oraz „piosenki do rysowania”.

Metoda czytania globalnegoTrzecią, równie skuteczną metodą nauki czytania, jest stworzona przez Glenn’a Domana - Metoda Czytania Globalnego. Początkowo była ona stworzona dla dzieci z uszkodzeniami mózgu, jednak z biegiem czasu i pojawiającymi się korzystnymi efektami, zastosowano ją również w przypadku zdrowych dzieci. Stanowi ona odwrotność pierwszej ze wspomnianych metod, ponieważ nie opiera się na nauce poszczególnych sylab oraz liter, a całych wyrazów. Dziecku są pokazywane kartki, na których znajdują się słowa zapisane dużymi literkami. W kolejnym etapie pokazywane są także całe zdania. Chociaż niektórym z nas może wydawać się to na pierwszy rzut oka dość nienaturalne, w rzeczywistości jest bardzo efektywne. W późniejszym czasie dzieci same zaczynają dopytywać miedzy innymi o to z czego składają się dane słowa, wykazując potrzebę znajomości poszczególnych liter.