bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 listopada 2021
  • wyświetleń: 1450

Pleśń na ścianie? Pozbądź się jej w 6 prostych krokach

Materiał partnera:

Pleśń w domu to problem, który szczególnie często występuje jesienią i zimą. W niejednej łazience na Śląsku kłopot ten pojawia się co roku. Pleśń na ścianie to zazwyczaj efekt nadmiernej wilgotności, która może wynikać z niedostatecznego wietrzenia pomieszczeń, nieszczelności albo zalania budynku.

Linkhouse


Sprawdź jak usunąć pleśń i w jaki sposób zapobiec jej ponownemu pojawieniu!


Pleśń na ścianie - jak ją usunąć? Domowe sposoby mogą nie wystarczyćPleśń często pojawia się w narożach pomieszczeń, za meblami, ale także na fugach w łazience, uszczelkach prysznicowych i przy ramach okiennych. Czyli wszędzie tam, gdzie lubi gromadzić się woda. Pleśń na ścianie wygląda jak czarne lub ciemnoszare plamy. Plamki mogą pokrywać większą powierzchnię, tworząc rozleglejszą warstwę nalotu.

Pod żadnym pozorem nie powinno się zeskrobywać nalotu np. nożem albo szczotką z twardym włosiem. Odradzamy wszelkie próby usunięcia pleśni odkurzaczem lub wysuszenia suszarką. Może to doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się szkodliwych zarodników grzybów.


Domowe sposoby na pozbycie się pleśniW Internecie można wyszukać kilka domowych sposobów na pozbycie się pleśni. Najpopularniejsze środki to ocet i woda utleniona (3%). Silniejsze substancje, które można znaleźć w prawie każdym gospodarstwie domowym to wybielacz lub środki do czyszczenia toalet (zawierające chlor).

Wykorzystanie domowych sposobów może być skuteczne szczególnie wtedy, gdy pleśń nie zdążyła się mocno rozprzestrzenić. Niestety takie metody nie gwarantują tego, że grzyb nie pojawi się znowu.

Skutecznie pozbądź się pleśni. Krótki poradnik w 6 krokach:1. Sprawdź, gdzie pojawiła się pleśń. Warto zajrzeć w zacienione, osłonięte miejsca (np. ściany za meblami, wnęki drzwi), bo tam często występuje pleśń, którą łatwo przeoczyć.

2. To, czego nie można wyczyścić, wyrzuć. Niestety pleśń może pokrywać niektóre przedmioty i materiały w domu. Dotyczy to szczególnie tapicerowanych mebli, dywanów, roślin doniczkowych oraz kartonów.

3. Obniż wilgotność w mieszkaniu. Przyczyną rozwoju pleśni w mieszkaniu jest zbyt wysoki poziom wilgotności. Optymalna wilgotność względna powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Wilgotność możesz ograniczyć np. regularnie wietrząc mieszkanie lub wykorzystując osuszacz powietrza.

4. Użyj środka pleśniobójczego. Po wcześniejszych krokach pora przystąpić do właściwego usunięcia pleśni. Najskuteczniejszy będzie dedykowany środek grzybobójczy, inaczej fungicyd. Popularnym i skutecznym środkiem jest np. Savo przeciw pleśni, którego półlitrowa butelka kosztuje około 10 zł.

Stosuj się do zaleceń producenta (warto założyć maskę ochronną oraz rękawiczki). Pokryte pleśnią powierzchnie przemyj odpowiednią ilością preparatu, a pozostałości usuń miękką ścierką.

5. Pomaluj ściany odpowiednią farbą. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb przeciwgrzybiczych i odpornych na wilgoć. Litr farby kosztuje zazwyczaj 50-70 zł. Warto malować nimi kuchnie i łazienki, w których codziennie poziom wilgotności jest większy.

6. Wyczyść i wysusz swoje rzeczy. Warto wyprać i wyczyścić wszelkie przedmioty oraz meble, które mogły mieć kontakt z pleśnią. To szczególnie ważne, bo zarodniki grzybów pleśniowych nie są widoczne gołym okiem. Dlatego wypierz zasłony i pościel, dokładnie wyczyść dywany oraz tapicerowane meble. Zwróć uwagę na pluszowe zabawki i ubrania.

Jeśli uda Ci się ograniczyć wilgotność w mieszkaniu i zastosujesz się do powyższych wskazówek, to problem powinien całkowicie zniknąć po miesiącu.

Czy pleśń w domu jest szkodliwa? Tak, najbardziej dla dzieciPleśń w domu to nie tylko przykry zapach i nieprzyjemny widok. To przede wszystkim problemy ze zdrowiem. Pleśń na ścianie przyczynia się do występowania chorób układu oddechowego oraz alergii. Jak pokazuje raport „Barometr zdrowych domów” (2019 r.) dotyczy to szczególnie dzieci oraz osób starszych. Jeśli w Twoim domu jest wilgoć, to narażasz siebie i bliskich na:
  • nudności;
  • bóle głowy;
  • podrażnienia błon śluzowych;
  • problemy skórne;
  • złe samopoczucie.


Pleśń i wilgoć to najlepsze przyjaciółkiW swoim domu warto mieć higrometr. To niewielkie urządzenie, które można kupić za kilkanaście złotych. Dzięki niemu z łatwością i sporą dokładnością sprawdzisz poziom wilgotności w swoich czterech ścianach. Również niektóre domowe stacje pogodowe posiadają wbudowane mierniki temperatury oraz wilgotności.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, optymalny poziom wilgotności względnej powinien wynosić od 40 do 60 procent. Do rozwoju pleśni przyczynia się długo utrzymująca się wysoka wilgotność tj. w granicach 70% oraz ograniczony przepływ powietrza i niedostateczne ogrzewanie.

Para wodna powstaje podczas codziennych czynności (gotowanie, kąpiele, suszenie prania), dlatego zbyt szczelne pomieszczenia sprzyjają gromadzeniu się wilgotności. Para wodna w kontakcie z zimnymi powierzchniami (np. szybami okien, wychłodzonymi ścianami) skrapla się, co prowadzi do zawilgocenia. A to z kolei sprzyja rozwojowi pleśni.


Jak ograniczyć wilgoć w domu? 4 skuteczne rady od https://nachlodno.pl/

wietrz mieszkanie; wiele osób podczas chłodniejszych miesięcy ogranicza wietrzenie lub całkiem o nim zapomina; to duży błąd, bo przewiew powietrza ogranicza rozwój pleśni i obniża wilgotność, a przede wszystkim dostarcza świeże powietrze;

sprawdź wentylację; nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych; sprawna wentylacja pozwala na odprowadzanie zużytego powietrza, w którym znajduje się dwutlenek węgla oraz woda, powstała podczas codziennych czynności;

zadbaj o przegląd techniczny; wysoka wilgotność w domu może wynikać z nieszczelności dachu lub okien; istotna jest również izolacja termiczna i odpowiednie ogrzewanie, bo w wychłodzonych pomieszczeniach najczęściej pojawia się wilgoć;

Wyjątkowo trudna jest sytuacja po zalaniu lub powodzi, wtedy osuszanie musi rozpocząć się jak najszybciej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Osuszanie domu po zalaniu - krok po kroku dostępnym tutaj: https://nachlodno.pl/poradnik/osuszanie-po-zalaniu/

użyj osuszacza powietrza; osuszacz to banalne w obsłudze urządzenie, dzięki któremu można pozbyć się wilgoci z pomieszczenia; w skrócie działanie osuszacza polega na zasysaniu wilgotnego powietrza, ochładzaniu go, żeby skroplić wodę i zgromadzić ją w zbiorniku i końcowym ogrzaniu powietrza, które z powrotem trafia do pomieszczenia;

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Zwróć uwagę na jego wydajność
Osuszacz powietrza Warmtec ODT-35 ze zbiornikiem do gromadzenia wody

Warto pamiętać, że osuszacz powietrza nie jest zamiennikiem wentylacji. Może jednak skutecznie pomóc przeciwdziałać pleśni, pomagać w osuszaniu powietrza oraz ułatwiać suszenie prania, co jest szczególnie uciążliwe zimą.

Przy zakupie urządzenia, sprawdź jego wydajność osuszania i upewnij się, czy będzie ona dla Ciebie wystarczająca. Skorzystaj z naszej porady:

na każde 10 m² powierzchni potrzeba około 5 litrów wydajności na dobę

Oznacza to, że do osuszenia pomieszczenia o powierzchni 60 metrów kwadratowych trzeba użyć osuszacza powietrza o wydajności 30 l/24 h.


Ile kosztuje osuszacz powietrza? Wiele zależy od jego wydajnościZróżnicowanie cenowe osuszaczy powietrza ma związek z ich wydajnością oraz dodatkowymi funkcjami. Zakup prostego urządzenia o wydajności 10 l/24 h to wydatek około 450 złotych. Wybierając osuszacz powietrza o dwukrotnie większej wydajności, trzeba też dwa razy więcej zapłacić, czyli cena takiego urządzenia będzie wynosić około 900 złotych.

Polecane modele osuszaczy powietrza znajdziesz tutaj: osuszacz powietrza ranking.
Nasz ranking osuszaczy powietrza to efekt niezależnych zakupów oraz testów, dzięki, którym możemy pomóc Ci wybrać odpowiednie urządzenie do Twoich potrzeb.


---
Źródła:
Grzyby w budynkach. Zagrożenia, ochrona, usuwanie, B. Gutarowska, A. Koziróg, M. Piotrowska
Barometr zdrowych domów, VELUX, 2019 r.
Ekspertyza mykologiczno-budowlana Gmina Głogówek, firma Technobud