bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2021
  • wyświetleń: 2278

Nowoczesny robot trafi do BCO-Szpitala Miejskiego? Będą starania

W Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej odbyła się prezentacja robota Versius. System umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka, w bardzo precyzyjny sposób. I co najważniejsze jego użycie jest tańsze niż innych robotów.

Reklama

Prezentacja robota Versius w BCO - Szpitalu Miejskim - 04.11.2021 · fot. Paweł Sowa / UM Bielsko-Biała


Robot składa się z otwartej konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej i trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Za sprawą niewielkich rozmiarów, a także wagi, łatwo go zainstalować w każdej sali operacyjnej, a jego konfiguracja zajmuje średnio 15 minut.

Zabieg polega na tym, że chirurg za pośrednictwem konsoli zdalnie steruje ruchami ramion robota, zaopatrzonymi w narzędzia. Operowane wnętrze widzi dzięki technologii 3D w rozdzielczości HD. Robotyczne narzędzia laparoskopowe naśladują ruchy nadgarstka i pozwalają na wykonywanie manewrów z ogromną swobodą i precyzją.

Robot medyczny Versius umożliwia przeprowadzenie niemal każdej operacji w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Wskazania do jego zastosowania są praktycznie takie same, jak wskazania do konwencjonalnych operacji laparoskopowych. Zalet chirurgii robotycznej jest wiele. Dla pacjenta to przede wszystkim minimalizacja krwawienia i powikłań, mniejszy ból, krótszy czas hospitalizacji oraz szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Jednak funkcjonalność to jedno. Ważne są też koszty użytkowania systemu. Koszt jednej operacji robotem Versius - głównie jednorazowego oprzyrządowania to 4.000 zł, w przypadku innych robotów operacyjnych to nawet 25.000 zł.

BCO-SM jako ośrodek kliniczny wspólnie z Wydziałem Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach będzie starał się znaleźć zewnętrze dofinansowanie na zakup prezentowanego urządzenia, którego koszt sięga rzędu kilku milionów złotych.

- Tymczasem przyglądamy się i będziemy próbowali znaleźć się w grupie ośrodków, które dostaną refundację na wykonywanie operacji robotycznych - mówił dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

Po prezentacji robota, jego możliwości testował m.in. personel medyczny oddziałów chirurgii i ginekologii BCO-SM.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.