bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 października 2021
  • wyświetleń: 228

Ile kosztuje renowacja starego pomnika?

Materiał partnera:

Z biegiem lat nagrobki tracą swój blask, szarzeją i ulegają uszkodzeniom. Nie zawsze chcemy lub mamy możliwość zakupu nowego pomnika. Jak przywrócić im dawną świetność? Czy renowację można wykonać samodzielnie? Jak zapobiec zniszczeniom w przyszłości?

Whitpress


Co wchodzi w cenę renowacji?Renowacja nagrobka to proces złożony, wymagający wiedzy i doświadczenia. Dawniej produkowane pomniki różnią się materiałem i sposobem wykonania od współczesnych, przez co potrzebują specjalnej uwagi przy usuwaniu zniszczeń. Fachowiec, podejmując się zlecenia, musi dokonać oceny uszkodzenia i zaproponować konkretny zakres działań. Często poza samą regeneracją kamienia należy wymienić zniszczone elementy metalowe, co zwiększa całościowy koszt naprawy. W zależności od możliwości i stopnia uszkodzeń naprawa pomnika następuje na cmentarzu lub w pracowni zakładu kamieniarskiego.

Czyszczenie nagrobka z zabrudzeńPierwszym etapem jest wyczyszczenie nagrobka z dotychczasowych zabrudzeń. Ze względu na poddawanie płyty działaniu czynników atmosferycznych na jej powierzchni tworzą się grzyby i mech. Usunięcie powłok malarskich i dokładne wypłukanie zanieczyszczeń pod ciśnieniem pozwoli nam na dokładną inspekcję i ocenę stanu pomnika. Do usunięcia szkodliwych organizmów można użyć wody z detergentem lub specjalnego środka grzybobójczego.

Prostowanie nagrobkaNiekiedy pomniki przechylają się na jedną stronę lub mocno zapadają w podłoże - powodów może być wiele, od osiadania ziemi w danym miejscu po uszkodzenie płyty, na której zostały zamontowane. Bardzo ważne przy konieczności demontażu pomnika jest oczyszczenie elementów ze zbędnego cementu. W takiej sytuacji potrzebna będzie pomoc profesjonalisty, który zajmie się uzupełnieniem warstwy gruntu i naprawą podstawy, przywracając jej stabilność i zapobiegając podobnym sytuacjom w przyszłości.

Usuwanie pęknięć w pomnikachNiewielkie pęknięcia możemy usunąć, wypełniając je specjalną zaprawą renowacyjną lub żywicą epoksydową. W przypadku renowacji pomnika z lastriko ubytki są uzupełniane szybko twardniejącą zaprawą cementową, której można również użyć do wyrównania krawędzi. Dbałość o usuwanie uszkodzeń na bieżąco nie jest tylko kwestią estetyczną - pęknięcia osłabiają całą strukturę nagrobka, więc warto go zabezpieczać przed dalszym postępem zniszczeń.

Jak zapobiec zniszczeniom pomnika? Wybierz produkty wysokiej jakościDokonując odpowiedniego wyboru na etapie produkcji nagrobka, jesteśmy w stanie ograniczyć przykre sytuacje w przyszłości. Warto skupić się na parametrach technicznych kamienia, z którego pomnik powstanie. Najczęściej obecnie stosowany jest granit, który posiada wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, przez co nie wymaga częstej renowacji. Nowoczesne granitowe pomniki są impregnowane jeszcze przed montażem, dzięki czemu mają zapewnioną ochronę przed zabrudzeniami i szkodliwymi warunkami. Jak widać na przykładowej stronie producenta, impregnacji poddawane są wszystkie typy nagrobków granitowych: https://www.nagrobkizgranitu.pl/


PodsumowanieRenowacja starego nagrobka to proces wymagający fachowej oceny. Czasem wystarczą drobne poprawki, które przywrócą pomnikowi dawną świetność i blask. Warto regularnie dbać o stan nagrobka, stosując specjalistyczne środki konserwujące. Niekiedy konieczna jest całkowita wymiana - warto wówczas wybrać granit, który będzie bardziej wytrzymały na czynniki zewnętrzne i zapewni trwałość na wiele lat.