bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 października 2021
  • wyświetleń: 392

Fototapeta - kiedy zakryć całą ścianę, a kiedy fragment?

Materiał partnera:

Fototapety na ścianę kojarzymy przede wszystkim z dekorowaniem całej płaszczyzny - od podłogi aż po sufit. Tymczasem istnieją także inne warianty aranżacyjne, o których warto wiedzieć, bo czasem mogą się okazać lepszym rozwiązaniem.

Linkhouse


Fototapety to jeden z najlepszych pomysłów, gdy chce się całkowicie odmienić dotychczasowy wygląd wnętrza. Ten jeden element pozwoli przeprowadzić spektakularną metamorfozę, choć wszystko inne w pomieszczeniu zostanie bez zmian - i meble, i dodatki, i kolory pozostałych ścian. Dodatkowym atutem jest szeroki wachlarz wzorów, dzięki czemu można z łatwością znaleźć takie motywy dekoracyjne, które będą pasować do danej stylizacji.

Co więcej, fototapety na wymiar dopasuje się do każdej przestrzeni. Może się jednak okazać, że w zależności od pewnych czynników, wzór lepiej przykleić nie całej ścianie, a tylko na fragmencie.

Dekoracja do każdego wnętrza, czyli fototapeta na zamówienieTapeta w przeciwieństwie do fototapety odznacza się powtarzającym motywem. Prezentuje deseń o rytmicznym charakterze, który nie ma ani początku, ani końca. To sprawia, że kupując taką dekorację, należy przeliczyć ilość rolek, jaka jest potrzebna do pokrycia danej ściany i to wystarczy. Fototapeta z kolei przedstawia pewną zamkniętą całość, dlatego taka kompozycja musi być dopasowana do konkretnego pomieszczenia. Przy zakupie podaje się wysokość i szerokość ściany i do takich parametrów skalowana jest kompozycja ściennej dekoracji.

Fototapeta na wymiar sprawia, że wzór można dopasować do dowolnej płaszczyzny i metrażu. Warto jednak wiedzieć, że choć najczęściej ozdobę tę wykorzystuje się do pokrycia całej płaszczyzny, to nie jedyny sposób jej wykorzystania.

Standardowej wielkości pokój o regularnym kształcie nie stanowi kłopotu i wzorem można pokryć całą ścianę, ale są sytuacje wymagające innego rozwiązania.

Kiedy fototapeta na wymiar sprawdzi się na fragmencie ściany?To, czy fototapeta na zamówienie sprawdzi się na całej ścianie, czy tylko na fragmencie, będzie zależało i od efektu, jaki chcemy uzyskać, i od wnętrza, jakim dysponujemy. Najlepiej będzie to przedstawić na kilku przykładach.

  • bardzo duża ściana

Pewne wzory fototapet, takie jak panoramy miast czy krajobrazy, najlepiej prezentują się wówczas, gdy można je od razu zobaczyć w całości. Gdy trzeba wzrokiem skakać od jednego krańca ściany do drugiego, bo ściana jest tak duża, wówczas efekt może nie być najlepszy. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się przyklejenie fototapety tylko na fragment płaszczyzny.

Można to zrobić na dwa sposobu. Albo przysunąć wzór do jednej z krawędzi, by fragment pustej ściany pozostał tylko z jednej strony, albo umieścić kompozycję na środku, tworząc puste marginesy po obu stronach.

  • ściana z boazerią

Inną sytuacją, gdy fototapetę należy przykleić nie na całej ścianie, a na fragmencie, jest pokój z boazerią. Mogłoby się wydawać, że taka ozdoba wnętrza wyklucza położenie brytów, a wcale tak nie jest. Wystarczy przykleić fototapetę powyżej boazerii. Choć można umieścić tutaj malowniczy krajobraz, częściej wybieraną opcją jest wzór o roślinnym lub geometrycznym charakterze. Dużą popularnością cieszą się też desenie retro.

  • ściana ze skosami

Trzecią sytuacją, gdy fototapeta lepiej prezentuje się na fragmencie niż na całej ścianie, jest pokój ze skosami. Umieszczenie wzoru na całej ścianie, by pokrył i pionowy fragment płaszczyzny, i skos, sprawi, że bardzo widoczne stanie się miejsce zakrzywienia fototapety, co może dać niekorzystny efekt. Umieszczenie dekoracji na samym skosie pozwoli uniknąć takiego ryzyka. Jest to także dobry sposób na to, by skosy stały się lepiej widoczne, dzięki czemu łatwiej będzie o nich pamiętać, by nie uderzyć się głową.


Poznaj najmodniejsze fototapety na ścianę, które warto wybraćJakie motywy dekoracyjne będą się najlepiej prezentować na fragmencie ściany? Zajrzeliśmy do sklepu Redro.pl w poszukiwaniu najciekawszych i najmodniejszych rozwiązań. Oto, jakie propozycje przygotowaliśmy.

  • Kolorowe kwiaty

Floralne wzory odznaczają się ponadczasowym charakterem, dlatego to świetny sposób, by udekorować wnętrze. Do wyboru są zarówno nowoczesne w wyrazie, jak i utrzymane w duchu retro desenie, dlatego bez trudu uda się znaleźć wariant do każdej aranżacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się przedstawienia w delikatnej, pastelowej kolorystyce, które sprawdzą się i w stylu shabby chic, i w minimalistycznym wystroju.

  • Liściaste motywy

Liściaste wzory to trend o niesłabnącej sile. Tutaj, podobnie jak w przypadku floralnych motywów, mam do wyboru kilka różnych wariantów. Dwa z nich szczególnie zasługują na uwagę. Pierwszym są egzotyczne rośliny. Liście palm i monster pozwolą wprowadzić do wnętrza tropikalny, wakacyjny klimat. To rozwiązanie do stylu eko, boho czy urban jungle. Drugim pomysłem jest eukaliptus. Drobne, okrągłe listki w szałwiowym kolorze urozmaicą przestrzeń, ale zrobią to w bardzo subtelny sposób.

  • Desenie w 3d

Ostatnią przygotowaną propozycją są przestrzenne desenie. To rozwiązanie, które warto wykorzystać do ozdobienia ścian ze skosem. W ten sposób można bowiem optycznie powiększyć niewielkie poddasze, a iluzja głębi, jaką odznaczają się takie wzory, zmieni nasze postrzeganie tego pomieszczenia. Utrzymane w jasnej kolorze mozaiki będą strzałem w dziesiątkę.

Fototapeta to szybki, efektowny i prosty w realizacji pomysł na udekorowanie wnętrza. Dopasowując ją do wielkości i rodzaju pomieszczenia, można wyczarować naprawdę zachwycającą aranżację. Stosując się do zamieszczonych tutaj wskazówek, zobaczmy, czy w naszym mieszkaniu lepiej sprawdzi się fototapeta na całej ścianie, czy może jednak na fragmencie, i podarujmy sobie całkiem nowy wystrój!