bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 października 2021
  • 1 listopada 2021
  • wyświetleń: 14596

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży

Karambba dostępna w sprzedaży. Ciastka promującego Bielsko-Białą może spróbować każdy. 27 października pierwsza cukiernia w mieście, która wystąpiła o możliwość produkcji tej słodkości, otrzymała certyfikat. To Dawne Smaki przy ul. Lipnickiej 66.

Reklama

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021 · fot. Paweł Sowa / UM BB


Produkcję Karambby w Dawnych Smakach poprzedziło uzyskanie przez cukiernię specjalnego certyfikatu. 27 października odbyło się jego oficjalne przekazanie właścicielkom przez zastępcę prezydenta miasta Bielska-Białej Adama Ruśniaka i dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej Jolantę Wikło.

- Dziękujemy za podjęcie inicjatywy. Gratulujemy tego, że już pierwszego dnia jest tak ogromne zainteresowanie Karambbą i liczymy, że będzie to ogromny sukces ciastka, a przy okazji cukiernia zyska nowych klientów - mówił zastępca prezydenta miasta.

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021
"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021 · fot. Paweł Sowa / UM BB


Natomiast dyrektor Gastronoma potwierdziła ogromne zainteresowanie innych cukierni możliwością produkcji i sprzedaży Karambby. - Zapytania w tej sprawie skierowały do nas 22 cukiernie - mówiła Jolanta Wikło. - Teraz muszą zgłosić chęć uzyskania certyfikatu - dodała. Drugą kawiarnią na terenie miasta, która uzyskała certyfikat, jest Imbryk przy ul. Władysława Orkana 4.

Pomysł na to, aby Bielsko-Biała miało swoje ciastko, zrodził się podczas planowania programu obchodów jubileuszu 70-lecia połączenia miast. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych złożył propozycję zorganizowania konkursu Ciastko BB promującego miasto. Odbyła się edycja wewnątrzszkolna, a później miejska. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale spowodowała, że w jednym miejscu i czasie spotkały się właściwe osoby. Jednym z jurorów bielskiego konkursu na Ciastko BB był bowiem mistrz cukiernictwa z Poznania Paweł Mieszała. Ciastka oceniali też przedstawiciele Gastronoma - m.in. nauczycielka Beata Hojny, pomysłodawczyni konkursu.

"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021
"KarramBBa", ciastko promujące miasto, trafiło do sprzedaży - 27.10.2021 · fot. Paweł Sowa / UM BB


Na bazie konkursowych rozmów i degustacji dostarczonych przez uczestników ciastek powstał pomysł opracowania receptury i nazwy ciastka, które kojarzyłoby się z obu miastami i je promowało. Recepturę przygotowali wspólnie Paweł Mieszała i przedstawiciele Gastronoma. Oficjalna degustacja ciastka odbyła się na początku września. Od środy, 27 października Karambba jest w sprzedaży.

Nazwa ciastka nawiązuje do używającego z upodobaniem tego słowa Szpiega z Krainy Deszczowców - postaci z animowanego filmu produkcji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych pt. Porwanie Baltazara Gąbki. Bohaterowie filmu - Don Pedro, Smok Wawelski i kucharz Bartolini - tworzą jedną z rzeźbiarskich kompozycji na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej.

Receptura Karambby jest jawna, a miejscowi restauratorzy i cukiernicy mogą z niej korzystać. Ważne jest jednak to, że na wykonywany przez siebie ciastko muszą uzyskać certyfikat. Jednostką certyfikującą jest bielski Gastronom. Certyfikat ma ważność roku, z możliwością odnowienia. Starająca się o niego cukiernia musi spełnić określone warunki, żeby ciastko było smaczne.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.