bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 października 2021
  • wyświetleń: 407

Jak pozbyć się smoły i sadzy z pieca?

Materiał partnera:

Sadza i smoła osadzające się na ściankach pieca i komina to utrapienie użytkowników kotłów na paliwa stałe. Zanieczyszczenia zmniejszają wydajność ogrzewania i stwarzają poważne zagrożenie. Jak pozbyć się smoły z pieca? Jak wyczyścić sadzę z komina? Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Adobestock


Sadza i smoła powstające podczas spalania drewna, węgla czy pelletu są sygnałem ostrzegawczym dla użytkowników ogrzewania. Duża ilość zanieczyszczeń świadczy o tym, że piec nie działa prawidłowo. Przyczyn może być wiele - stosowanie paliwa niskiej jakości, niedopasowanie mocy urządzenia do powierzchni domu, niepoprawne zamontowanie pieca, nieszczelność instalacji. Bardzo istotne jest również ustawienie parametrów spalania. Czarna sadza na ścianach komory spalania może informować o tym, że paliwo spala się w za niskiej temperaturze. Płaty białej sadzy mogą powstawać, gdy do pieca dostarczana jest zbyt duża ilość powietrza.

Sadza i smoła osadzająca się w piecu i kominie stwarza realne zagrożenie pożarowe. Ponadto zanieczyszczenia obniżają sprawność instalacji, co powoduje wzrost kosztów ogrzewania. Z tego powodu tak ważne jest czyszczenie pieca i komina. Warto także ustalić źródło problemu.

Ja pozbyć się sadzy i smoły?Porządki warto zacząć od komina. Usunięte zanieczyszczenia wylądują w kotle, dlatego zaczynanie porządków od dołu mija się z celem. Do czyszczenia komina możesz użyć ostrej szczotki kominiarskiej, zamontowanej na stalowej lince z obciążnikiem. Za pomocą takiego zestawu zdrapiesz płaty sadzy ze ścian komina. Szczotkę na linie powoli opuść w głąb komina, a następnie wyciągnij na górę. Proces warto powtórzyć kilkukrotnie, aby pozbyć się sadzy.

Sadzę, popiół i inne zanieczyszczenia wygarnij z pieca za pomocą szczotki. Wnętrze kotła możesz spryskać środkiem do usuwania smoły i sadzy - zmiękczy on zanieczyszczenia. Do czyszczenia pieca warto wykorzystać twardą szczotkę i skrobak. Smoła, która przywarła do ścianek, może być trudnym przeciwnikiem.

Silesia


Więcej informacji o czyszczeniu i konserwacji pieca znajdziesz na stronie najlepszyekrokroszek.pl. W sklepie internetowym dostępny jest wysokiej jakości ekogroszek, który wyróżnia się niską wilgotnością (5-10%) i minimalną zawartością popiołu (~3%). Zapobiega to gromadzeniu się smoły, sadzy i zanieczyszczeń w komorze spalania - dzięki temu utrzymanie pieca w czystości jest o wiele łatwiejsze.