bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 października 2021
  • 24 października 2021
  • wyświetleń: 2516

W Bielsku-Białej, dzięki nowej spółce, powstanie 158 mieszkań

W piątek, 22 października w bielskim Ratuszu podpisano umowę dotyczącą utworzenia inicjatywy SIM Śląsk Południe Sp. z o.o., dzięki której w Bielsku-Białej powstanie 158 mieszkań - w dzielnicach Komorowice Krakowskie oraz Wapienica.

Podpisanie umowy dotyczącej utworzenia inicjatywy SIM Śląsk Południe - 22.10.2021 · fot. Paweł Sowa / UM Bielsko-Biała


Decyzję o wejście stolicy Podbeskidzia do nowej spółki podjęła Rada Miejska w Bielsku-Białej podczas sesji 24 czerwca 2021 roku. Umowa notarialna utworzenia spółki została podpisana 22 października przez wszystkich jej udziałowców. Podpis pod symbolicznym aktem erekcyjnym w imieniu prezydenta Bielska-Białej złożył zastępca prezydenta Przemysław Kamiński.

W spotkaniu w sali sesyjnej udział wzięli minister w KPRM ds. rozwoju samorządu Michał Cieślak, parlamentarzyści oraz przedstawiciele współtworzących spółkę samorządów - gmin Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Radlin, Rydułtowy, Strumień, Wisła, Bielsko-Biała - i reprezentanci Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe planuje na terenie gmin, które przystąpiły do spółki, wybudować budynki wielorodzinne; w sumie powstanie ponad 1.000 mieszkań na wynajem, o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności. Przewiduje się, że w ramach powołanej spółki w samym Bielsku-Białej SIM wybuduje 158 mieszkań - 28 w Komorowicach Krakowskich oraz 130 na gruncie przy ul. Zagajnik w Wapienicy.

Każda z gmin w momencie przystąpienia do spółki wnosi wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. Środki te gminy pozyskały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki. Krajowy Zasób Nieruchomości wnosi w momencie przystąpienia do spółki grunt o pow. ok. 2400 m2 i wartości ok. 1,1 mln zł, położony w Komorowicach Krakowskich w Bielsku-Białej. Udział KZN w kapitale zakładowym spółki wyniesie 4 procent.

W kolejnych miesiącach istnienia spółki, gminy-udziałowcy będą do spółki wnosić aportem kolejne gruntu przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wg analiz KZN, spółka docelowo będzie dysponować gruntami, na których powstanie około 1000 mieszkań.

Budowa mieszkań przez spółkę będzie finansowana z grantu z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Jest to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

Mieszkania w SIM to oferta dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Jak informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej, korzyści z bycia najemcą SIM są duże. Są to m.in. możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu, ponadto umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 procent kosztów budowy lokalu mieszkalnegojak zauważa bielski magistrat, stawki czynszu są niższe nawet o połowę niż na rynku komercyjnym, a dla najemców będących jednocześnie partycypantami istnieje możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów - bezterminowo, będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz). Istnieje także możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.