bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2021
  • wyświetleń: 2111

W trakcie inwestycji wycięto tysiące drzew. Apel o dodatkowe nasadzenia

Do prezydenta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego trafiła interpelacja grupy radnych klubu Niezależni.BB w sprawie nasadzenia drzew w rejonach ulic, na których w ostatnich latach prowadzone byty duże inwestycje drogowe.

ul. Krakowska
W trakcie inwestycji wycięto tysiące drzew. Apel o dodatkowe nasadzenia · fot. UM BB


- Dzięki powołaniu ogrodnika miejskiego ograniczana jest skala wycinki drzew przy realizacji inwestycji publicznych w Bielsku-Białej, czego przykładem jest ogłoszony niedawno plan rewitalizacji Parku za Ratuszem. Z kolei decydując się na wycinkę niektórych drzew, robi się nasadzenia kompensacyjne, aby zbilansować ilość zieleni w mieście - zauważają radni Małgorzata Zarębska, Jerzy Bauer, Janusz Okrzesik oraz Tomasz Wawak.

- W pełni popierając te działania, jednocześnie zwracamy uwagę na fakt ogołocenia z drzew sporych fragmentów Bielska-Białej w okresie, gdy w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej nie obowiązywały obecne zarządzenia prezydenta, regulujące kwestie dbałości o drzewostan. Kilka lat temu, podczas realizacji inwestycji drogowych na ulicach Krakowskiej, Żywieckiej, Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej na podstawie tzw. decyzji ZRID wycięto tysiące drzew i krzewów. Mieszkańcy pobliskich osiedli skarżą się na spadek atrakcyjności tych terenów, brak cienia w letnie upały oraz wzmożony ruch samochodowy. Co oczywiste, wymienione ulice są ważnymi szklakami komunikacyjnymi dla pieszych korzystających z pobliskich sklepów, przychodni, szkół, domów kultury czy kościołów - dodają członkowie Rady miejskiej z klubu Niezależni.BB.

I zwracają uwagę "na konieczność przeprowadzenia analizy terenów pobliskich tych ulicom pod kątem możliwości znalezienia działek miejskich, na których dałoby się dokonać więcej nasadzeń kompensacyjnych. Jesteśmy pewni, że takie działania spotkają się z pozytywnym odzewem mieszkańców, poprawiając jakość powietrza, zmniejszając temperaturę w wielu miejscach i poprawiając komfort życia".

Do sprawy będziemy wracać.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.