bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 stycznia 2011
  • wyświetleń: 3222

Zmiany w ratownictwie medycznym

Tylko sześć dyspozytorni, lepsze zarządzanie karetkami, większa przejrzystość - tak ma wyglądać Państwowy System Ratownictwa Medycznego w województwie śląskim. Na zmianach mają skorzystać pacjenci.

Nowy system ratownictwa medycznego ma być bardziej elastyczny i tańszy. Na przełomie lipca i sierpnia powstanie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Koszt budowy takiego systemu to 6 mln złotych. W ramach ogólnopolskiego przetargu zostanie wybrany taki sam dla wszystkich system monitorujący. Dzięki nadajnikom GPS będzie wiadomo, którą karetkę wysłać do wypadku, by dojechała jak najszybciej.

W województwie śląskim istnieje teraz 13 rejonów operacyjnych, obsługiwanych zarówno przez publicznych, jak i prywatnych świadczeniodawców z zakresu ratownictwa medycznego. W ich dyspozycji są łącznie 154 karetki. W nowym systemie będzie tylko 6 rejonów operacyjnych. Dyspozytornie medyczne zostaną rozmieszczone w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach i Sosnowcu. Liczba karetek pozostanie bez zmian.

Pacjenci nadal będą mogli wezwać pogotowie wybierając numer 112 lub numery alarmowe zaczynające się od cyfry 9. Nie zmienią się także standardy pracy - pogotowie powinno dojechać do chorego w ciągu 8 minut w terenie zabudowanym, do 15 minut w niezabudowanym.

new / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.