bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 października 2021
  • wyświetleń: 689

Windykacja w Bielsku-Białej. Sposoby na odzyskanie zaległych płatności

Materiał partnera:

Windykacja to procedura odzyskiwania długów. Z perspektywy wierzycieli zazwyczaj stanowi jedyny skuteczny sposób na wyegzekwowanie zaległych płatności. Na czym polega postępowanie windykacyjne i jakie są jego rodzaje? Lepiej przeprowadzić windykację we własnym zakresie, czy z pomocą odpowiedniej firmy?

fot. materiały prasowe


Czym jest windykacja należności? Rodzaje windykacjiWindykacja to proces związany z istnieniem długu. Postępowanie w tym zakresie zaczyna się wtedy, gdy dłużnik zalega ze spłatą jakiegoś zobowiązania. Jeżeli wciąż uchyla się od uregulowania długu, większość osób rozpoczyna windykację. Kiedy jest to zalecane?

Głównie wtedy, gdy osoba niespłacająca należności unika wierzyciela, nie kontaktuje się z nim i nie reaguje na wezwania do zapłaty. Wtedy trzeba przejść do właściwych czynności prawnych oraz procesowych, które zmotywują dłużnika do spłaty. Celem windykacji jest więc odzyskanie należnej płatności - w sposób dobrowolny lub nie.

Jest to proces niezbędny w wielu przedsiębiorstwach, gdzie zaległe faktury mogą prowadzić do zatorów płatniczych i zagrozić płynności finansowej.

Wyróżniamy dwa główne rodzaj windykacji:

  • Windykację miękką - polubowną, przedsądową, obejmującą np. wysyłanie wezwań do zapłaty, maili i smsów do dłużnika z przypomnieniem o uregulowaniu płatności.
  • Windykację twardą - stosowaną, gdy windykacja miękka nie przynosi efektów. Zazwyczaj dochodzi do niej wtedy, kiedy dłużnik nie ma środków na pokrycie długu lub nie chce współpracować z wierzycielem.


Postępowanie polubowne, a postępowanie sądoweNiestety samodzielne działania windykacyjne rzadko dają tak świetne rezultaty, jak postępowanie z udziałem firmy lub kancelarii prawnej. Wyspecjalizowany podmiot prowadzi negocjacje w naszym imieniu, a także przesyła do dłużnika pisma upominające, np. przedsądowe wezwanie do zapłaty. Za to kolejnym krokiem w przypadku korzystania z takich usług jest windykacja sądowa. Rozpoczyna się skierowaniem pozwu o zapłatę. Następnie dochodzi do uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty, co daje podstawę do wszczęcia windykacji komorniczej. Trzeci etap, czyli egzekucja komornicza, jest przeprowadzana przez komornika sądowego.

Oczywiście dla obu stron sprawy - wierzyciela i dłużnika - najlepszą opcją jest rozwiązanie sytuacji na etapie polubownym. Pozwoli to uniknąć długotrwałych procesów i nie narazi stron na koszty postępowania. Oprócz tego dłużnik nie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników, co zmniejszyłoby jego szanse na otrzymanie kredytu.

Z firmą czy samodzielnie? Skuteczna windykacja w Bielsku-BiałejZgodnie ze statystykami kancelarii prawnej RPMS: https://rpms.pl/windykacja-bielsko-biala/ aż 73% spraw windykacyjnych prowadzonych przez kancelarię kończy się na etapie polubownym. Dłużnicy częściej są zmotywowani do spłaty długu, gdy na piśmie widnieje pieczęć prawnika. Przyczyna jest dość prosta - pismo od kancelarii daje jasny sygnał, że sprawa może mieć swój finał w sądzie.

Windykacja we własnym zakresie ma sens tylko wtedy, gdy dłużnik jest chętny do współpracy. Niestety nie zawsze mamy pewność, że obietnice o spłacie długu zostaną spełnione.

Dodatkowa motywacja pod postacią wezwań do zapłaty od wyspecjalizowanego podmiotu, a także kompleksowa obsługa na każdym etapie windykacji, dają gwarancję odzyskania należności. Ważne, aby wybrana firma oferowała nam jak najlepsze warunki współpracy. W przypadku kancelarii RPMS w zakres usług wchodzi m.in. darmowy audyt każdej sprawy, windykacja polubowna, twarda, oraz reprezentacja w sprawach spornych i podczas postępowania egzekucyjnego.