bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 września 2021
  • wyświetleń: 1358

Sprawdzanie OC auta podczas stłuczki lub wypadku

Materiał partnera:

Wszystkie samochody poruszające się po polskich drogach powinny posiadać wykupioną polisę ubezpieczeniową OC. Służy ona ochronie finansowej sprawcy i poszkodowanego przy okazji stłuczki lub innego wypadku komunikacyjnego. W jaki sposób jednak można zweryfikować, czy sprawca taką polisę posiada? I czy są inne sytuacje, w których warto jest sprawdzić stan OC pojazdu?

Linkhouse


Stłuczki, wypadki samochodowe czy innego rodzaju nieprawidłowości na drodze są niemalże wpisane w codzienność kierowców zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju - podobnie jak w państwach członkowskich Unii Europejskiej - ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Jego zadaniem jest stanowić finansowy parasol ochronny zarówno dla sprawcy wypadku (dzięki polisie nie będzie musiał on pokrywać szkód bezpośrednio z własnej kieszeni) oraz dla poszkodowanego (któremu - w uproszczeniu - towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypłaci odszkodowanie z polisy).

W jaki sposób jednak zachować się, gdy będziemy poszkodowanymi w stłuczce i ucierpi na niej nasze auto lub inny pojazd? Przede wszystkim zachowajmy zimną krew i skupmy się na porozumieniu ze sprawcą oraz na sprawdzeniu aktualności jego polisy ubezpieczeniowej. Jak to zrobić?

Sprawca wypadku współpracuje i posiada dokumenty ubezpieczenioweSytuacja, w której mamy do czynienia ze sprawcą odpowiedzialnym i rozsądnym, który dodatkowo posiada przy sobie dokumenty ubezpieczeniowe pojazdu, jest sytuacją, której należy życzyć każdemu poszkodowanemu w wypadku.

Takie podejście do problemu znacznie ułatwi nam działanie, oszczędzi nerwów i usunie element doszukiwania się informacji na temat OC. Wystarczy, że sprawdzimy dane w dokumentach oraz datę ważności polisy.

Whitpress


Sprawca wypadku nie chce udostępnić informacji na temat polisyBywają jednak sytuacje trudniejsze, w których sprawcy wypadku nie chcą z nami współpracować, a wydobycie z nich informacji na temat ubezpieczenia OC graniczy z cudem. Zazwyczaj boją się oni reakcji ubezpieczyciela na stłuczkę, która najpewniej skutkować będzie podwyższeniem cen składek OC.

Wówczas najlepiej jest powiadomić policję, która po przybyciu na miejsce zdarzenia sprawdzi ważność polisy sprawcy. Możemy również samodzielnie zdobyć informację nt. konkretnego pojazdu i jego OC. Wystarczy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie znajduje się specjalna baza OC. W niej - po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu - odnajdziemy potrzebną nam informację o polisie sprawcy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają 14 dni na przesłanie danych do UFG. Jeśli więc sprawca wykupił polisę w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, informacja może nie być jeszcze dostępna w bazie.

W jakich innych sytuacjach dobrze jest sprawdzić OC samochodu?Poza stłuczkami i innymi wypadkami komunikacyjnymi istnieją jeszcze inne sytuacje, w których sprawdzenie OC pojazdu będzie dla nas bardzo ważne, a może i nawet niezbędne.

Pierwszą z nich jest zakup używanego samochodu od innego kierowcy. W Polsce polisa ubezpieczeniowa używanego auta automatycznie przechodzi w ręce nowego właściciela. Warto jednak pamiętać, że brak takowej z dniem zakupu również „wpada” na konto kupującego. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego pojazdu, zweryfikujmy jego historię ubezpieczeniową. Może bowiem okazać się, że przez nieuwagę kupimy samochód z nieaktywnym OC. A jeśli go od razu nie wykupimy, będą groziły nam surowe kary finansowe (w 2021 roku za choćby jeden dzień zwłoki w płatności za OC można zostać ukaranym grzywną w wysokości ponad 1100 złotych!).

Możemy również chcieć sprawdzić datę ważności naszej polisy - na przykład, gdy nie posiadamy przy sobie dokumentów. Wówczas najlepiej skontaktować się z naszym ubezpieczycielem i dopytać o szczegóły. W tym wypadku przezorny zawsze będzie ubezpieczony!