Wiadomości
- 26 września 2021
- wyświetleń: 7368
[FOTO] Wielka inwestycja w zdrowie. Szpital Miejski ma nowy pawilon
Dziś odbyło się otwarcie nowego pawilonu Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Przy ul. Wyzwolenia w ciągu dwóch lat powstał bardzo nowoczesny obiekt - miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Koszt budowy i wyposażenia pawilonu to około 150 mln zł, około 80 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.
Budowa pięciokondygnacyjnego pawilonu rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku. Ogromnego przedsięwzięcia podjęła się firma Alstal. Dziś, po ponad dwóch latach od wbicia łopaty, zgodnie z harmonogramem prac, można zobaczyć efekty tego wysiłku. A są imponujące.
Nowy budynek to serce szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m2. W przyziemiu znajdują się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zlokalizowany jest i już działa zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajduje się tu również izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Piętro pierwsze i drugie zajmują oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich przestronne, wolne od wszelkich barier łazienki dla pacjentów. Pierwsi pacjenci trafią na oddział już w przyszłym tygodniu. Na piętrze trzecim umieszczony został blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek. Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, co sprawia, że jest w pełni skomunikowany.
Nowy budynek to też przyjazne, zupełnie nieszpitalne, kolorowe wnętrza. Na ścianach sal pacjentów i na korytarzu umiejscowione zostały duże grafiki przedstawiające głównie motywy zaczerpnięte z natury.
W otwarciu pawilonu 24 września udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kadra medyczna z regionu i wiele osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego, że nowy pawilon BCO-SM powstał.
Dumy z doprowadzenia inwestycji do końca z takim efektem i w terminie nie krył włodarz miasta Jarosław Klimaszewski. Jednocześnie prezydent podkreślał współpracę wielu osób - i wykonawców, i projektantów, i przede wszystkim kadry szpitala, bo nowy obiekt był budowany w trakcie normalnej działalności placówki - i dziękował za ten ogromny wysiłek.
- To wielki dzień dla miasta i regionu, wielki dzień dla systemu ochrony zdrowia w naszym subregionie. Otwieramy coś, co można nazwać 4.600 metrów kwadratowych zdrowia. Wspaniały obiekt, jeden z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, który pozwoli świadczyć usługi zdrowotne wielu tysiącom pacjentów z naszego miasta i subregionu w dziedzinie, w której niestety statystyki są nieubłagane. Wzrost zachorowań na choroby nowotworowe jest nieuchronny. I musimy być na to przygotowani, także w kwestii diagnostyki - mówił prezydent Bielska-Białej. - Ten obiekt to jeden z nielicznych nowych obiektów w publicznej ochronie zdrowia, dlatego jestem bardzo dumny, że udało się to zrobić na takim poziomie, z tak nowoczesnym sprzętem, przy współpracy z poważnymi partnerami i - co rzadkość - w terminie. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To była praca grupowa - dodał.
Nowy budynek szpitala, naszpikowany nowoczesnymi technologiami i urządzeniami, to jedno. Aby był w pełni wykorzystany, potrzebne są odpowiednie kadry. O ich obecności w BCO-SM zapewniał podczas konferencji prasowej przy okazji otwarcia pawilonu dyrektor szpitala Lech Wędrychowicz. W ostatnim czasie placówka dołączyła do utworzonej przez Ministerstwo Zdrowia sieci wyspecjalizowanych ośrodków referencyjnych typu Breast Cancer Unit, dedykowanych chorym z rakiem piersi, i Colorectal Cancer Unit - dedykowanych chorym z rakiem jelita grubego. Kolejnym olbrzymim sukcesem szpitala było utworzenie w nim od 1 marca Katedr i Oddziałów Klinicznych Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Od kwietnia około 60 studentów zdobywa w BCO-SM praktyczne i teoretyczne szlify w zawodzie lekarza na jak najwyższym poziomie szkolenia.
- Epidemia nowotworów jest faktem w całej Europie. Unia Europejska wypracowała model walki z chorobami nowotworowymi, ponieważ co drugi z mieszkańców Europy będzie wymagał diagnostyki w kierunku wykluczenia bądź potwierdzenia choroby nowotworowej. Stąd nasz nacisk, aby elementy diagnostyczne były na jak najwyższym poziomie i zintegrowane z pracą tej części, która zajmuje się już leczeniem. Udało się nam na dzień dzisiejszy uzyskać status ośrodka Breast Cancer Unit, czyli ośrodka referencyjnego w zakresie leczenia raka piersi. To drugi taki ośrodek w województwie śląskim razem z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach. Dostaliśmy również zaszczytny tytuł ośrodka Colorectal Cancer Unit. To jest trzeci taki szpital w województwie śląskim. Korzystając z tych nowych rozwiązań, potwierdziliśmy już - i to w sposób obiektywny - te tytuły, które szpital zyskuje, kiedy spełni warunek kompleksowości i jakości leczenia. W modelu wzorcowym, zachodnim, skuteczność leczenia w takich ośrodkach jest nawet o 30 procent wyższa niż w ośrodkach niespełniających tych kryteriów jakościowych. Rozpoczęliśmy szkolenie młodej kadry lekarskiej - obecny tu pan doktor i mój zastępca dr Wróbel jest kierownikiem katedry i kliniki chirurgii onkologicznej i ogólnej w ramach wydziału lekarskiego Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach - mówił dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.
Nowy pawilon szpitala został wyposażony w najwyższej jakości wyposażenie i aparaturę medyczną. W szpitalu pojawiły się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomando oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych. Część z urządzeń to maszyny firmy Siemens Healthineers, której przedstawiciele byli dziś obecni w Bielsku-Białej z dobrymi wiadomościami.
- Beskidzkie Centrum Onkologii jest ośrodkiem referencyjnym w obszarze diagnostyki i leczenia chorób piersi czy też kolonoskopii, a my jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że możemy tutaj dołączyć do grona ośrodków referencyjnych i że Beskidzkie Centrum Onkologii zostaje naszym ośrodkiem referencyjnym w dziedzinie diagnostyki obrazowej - mówiła na konferencji prasowej prezes Siemens Healthineers Joanna Miłachowska. - Dostarczyliśmy tutaj w ostatnim czasie bardzo zaawansowane tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne. M.in. mamy tu trzyteslowy aparat rezonansu magnetycznego z najnowocześniejszym oprogramowaniem, aplikacjami, które wspierają lekarzy nie tylko w diagnostyce, ale również w planowaniu terapii i zapewniają odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo wszystkim pacjentom. Bycie ośrodkiem referencyjnym firmy Siemens Healthineers to nie jest tylko współpraca w zakresie technologicznym. Będziemy razem organizować szkolenia dla kadry medycznej, mam nadzieję nie tylko z regionu, ale w skali ogólnopolskiej. Wspólnie zajmujemy się także projektami badawczo-naukowymi, pierwszy projekt jest już złożony do Komisji Bioetycznej. Są to badania związane ze skutkami długoterminowymi po przechorowaniu Covid-19 - dodała prezes.
Wszyscy obecni podkreślali dziś wielkie zaangażowanie firmy wykonującej inwestycję. Wszyscy byli też pod wrażeniem tego, że nowy pawilon, mimo pandemii i związanych z nią przeszkód, udało się zrealizować w terminie.
- W sierpniu 2019 roku osobiście złożyłem obietnicę, że firma nie zawiedzie, że damy radę. Obietnicy dotrzymałem, o czym się państwo przekonają w trakcie obchodu po obiekcie. Mamy dziś duże święto Bielska-Białej i całego regionu - oddajemy do użytkowania obiekt bardzo nowoczesny, okazały nie tylko pod względem architektury, ale naszpikowany nowoczesnymi technologiami, zarówno w zakresie technologii medycznych, jak i technologii instalacji obiektowych. Wierzę w to, że ten budynek będzie służył przez wiele lat, co najmniej kilku pokoleniom. I nie tylko pacjenci będą czuć się tu komfortowo, ale również personel będzie miał miejsce, w którym będzie mógł bardzo dobrze pracować i się rozwijać - mówił dyrektor oddziału Wrocław firmy Alstal Marcin Śniegowski, wykonawca obiektu.
Wykład Multidyscyplinarna współpraca w nowoczesnej onkologii - czy medycyna nuklearna i endokrynologia stanowią wartość dla współpracy? podczas uroczystości wygłosiła profesor nauk medycznych, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziału w Gliwicach Barbara Jarząb. Otwarciu nowego budynku towarzyszyła wystawa fotografii Magdaleny Ostrowickiej Dla życia (For life) pod patronatem senator RP Agnieszki Gorgoń-Komor, prezentująca pracę lekarzy wielu dyscyplin i specjalizacji w BCO-SM.
Otwarty dziś pawilon BCO-SM został wybudowany w ramach projektu Nowoczesna baza Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
25 września obiekt będą mogli zobaczyć wszyscy chętni. Tego dnia bowiem, w godzinach od 9.00 do 14.00 odbędzie się dzień otwarty BCO-SM. W programie zwiedzanie, punkt szczepień, badania profilaktyczne w ramach Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców Bielska-Białej na lata 2021-2025 i wystawa fotografii Magdaleny Ostrowickiej Dla życia.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.