bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 września 2021
  • wyświetleń: 811

Akwarium dla dziecka

Materiał partnera:

Rzadko trafiają się dzieci, które nie chciałyby mieć w domu jakiegoś zwierzęcia. Warunki mieszkaniowe nie zawsze pozwalają na trzymanie psa lub kota. Dobrym wyjściem z sytuacji mogą okazać się rybki. Przed zakupem akwarium warto dowiedzieć się w jaki sposób je wyposażyć i jakie obowiązki wiążą się z jego posiadaniem.

Linkhouse


Jak wybrać pierwsze akwarium dla dziecka?Na początek należy podkreślić, że akwarium o mniejszy gabarytach wcale nie oznacza mniej pracy. Warto zainwestować w zbiornik o pojemności minimum 50 litrów. Będzie można w nim umieścić więcej rybek niż w mniejszym akwarium oraz łatwiej nad nim zapanować. W małych zbiornikach woda szybciej ulega zanieczyszczeniu, wymaga ono większej częstotliwości czyszczenie i częstszej wymiany wody. Są to czynności, z którymi dziecko samo sobie nie poradzi. Dodatkowo w niewielkim akwarium można umieścić tylko kilka rybek, co oznacza mniejszą frajdę dla naszych pociech. Alternatywą dla zbiornika z rybkami może też być duże oczko wodne.

Wyposażenie akwariumW celu skompletowania wyposażenia do akwarium i zakupu odpowiedniego zbiornika najlepiej jest odwiedzić profesjonalny sklep akwarystyczny i skorzystać z pomocy fachowca. Pomoże on w doborze odpowiedniej filtracji i odpowiedni zestaw CO2. Do wybory mamy zajmujące więcej miejsca filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne (kaskadowe i kubełkowe). Warto zdecydować się na filtr do wody z wbudowanym napowietrzaczem, gdyż jest to urządzenie niezbędne do akwarium, które musielibyśmy kupować oddzielnie.

Kolejną ważną częścią wyposażenia akwarium jest jego oświetlenie. Zapewnia ono nie tylko piękny efekt wizualny ale też umożliwia odpowiedni rozwój rybek i roślin w zbiorniku. Warto postawić na oświetlenie led do akwarium, polecane przez większość akwarystów. Mamy do wyboru wiele barw światła, które może świetnie oddawać kolory naszych rybek.

Należy też zakupić grzałkę, która będzie utrzymywała odpowiednią temperaturę wody w zbiorniku, w zależności od potrzeb jego mieszkańców. Urządzenie to powinno być wyposażone w termostat, który kontroluje czy woda nie staje się zbyt ciepła lub chłodna.

Kolejną kwestią jest dobór podłoża, mogą to być drobne kamienie, piasek lub żwirek. Minimalna grubość warstwy to 5-6 centymetrów. Do zbiornika zakupujemy też odpowiednie rośliny akwariowe i oczywiście dekoracje wedle uznania naszych pociech.

Ryby do akwarium - jakie wybrać?Po wyposażeniu zbiornika można zająć się najciekawszą kwestią, czyli doborem ryb. W tym celu również najrozsądniej będzie odwiedzić sklep akwarystyczny, gdzie dowiemy się, które gatunki najlepiej czują się w akwarium o danej wielkości. Częstym wyborem są mało problematyczne i ładnie wyglądające kiryski, gupiki i neonki. Nie są one trudne w hodowli, a opieka nad nimi uczy dzieci odpowiedzialności.