bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 września 2021
  • wyświetleń: 385

Jak nie dać się wyśledzić w sieci, czyli po co jest VPN

Materiał partnera:

Dziś, uruchamiając połączenie z internetem, demaskujemy nie tylko swoją lokalizację, ale i potrzeby konsumenckie, zainteresowania i upodobania. Osoby i instytucje, którym z różnych powodów na tym zależy, wiedzą dzięki odwiedzanym przez nas witrynom, kim jesteśmy. Ta wiedza może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Pytanie, czy jest choć jeden sposób na to, by stać się niewidocznym?

Jak nie dać się wyśledzić w sieci, czyli po co jest VPN


Bezpieczeństwo i anonimowo w Internecie - czy to możliwe?Spersonalizowane reklamy czy prośba o ocenę właśnie odwiedzonej kawiarni nikogo już nie dziwią. Większość z nas, w mniejszym lub większym stopniu, zdaje sobie sprawę z faktu, że nasze poczynania zarówno w sieci, jak i w realu są śledzone. Co więcej, nikt nie musi w tym celu wynajmować prywatnego detektywa - obecnie wystarczy, że mamy ze sobą smartfona lub korzystamy z laptopa i tak oto sami dajemy się namierzyć. Czy nam to przeszkadza? Wydawać by się mogło, że w dobie mediów społecznościowych, w których nierzadko szastamy wizerunkiem swoim i swoich bliskich, nie zależy nam na ukrywaniu czegokolwiek. A jednak. Coraz więcej osób pragnie odzyskać i ochronić swoją anonimowość w wirtualnym świecie. Nadal chcemy swobodnie korzystać z sieci i dobrodziejstw Internetu, ale nie za cenę wrażliwych danych i ciągłego naruszania naszej prywatności.

Warto zdać sobie sprawę z tego, co dzieje się, gdy korzystamy z nieszyfrowanego połączenia z Internetem. Obecnie dostawny usług internetowych mają prawo nawet nie tyle do udostępniania, ale wręcz do handlowania naszymi danymi osobowymi, faktyczną lokalizacją, historią odwiedzonych przez nas stron, zapisaną w przeglądarce. Wskutek tego, w najlepszym wypadku zostaniemy zbombardowani wybranymi specjalnie dla nas reklamami. W najgorszym w niepowołane ręce mogą dostać się nasze hasła i pieniądze. Coraz częstszym precedensem są też kradzieże tożsamości.

VPN - jak sprytnie ukryć się przed wścibskimi nosamiWszelkie próby sprzedaży naszych danych i preferencji innym podmiotom przez dostawców usług są bardzo irytujące. Do tego fakt, że nieznane nam osoby śledzą nasze kroki w internecie, to kolejny powód do niepokoju. Na szczęście metod na ukrycie się i ochronę przed tego typu działaniami jest kilka. Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, która skutecznie utrudnia dostawcom, stronom rządowym i hakerom wytropienie nas podczas korzystania z Internetu. Dzięki niej każda nasza aktywność w sieci jest zaszyfrowana. Nie pozwala to innym podmiotom na śledzenie naszych adresów, wiadomości, dokonywanych zakupów, przeglądanych witryn, odtwarzanej przez nas muzyki, pozostawionych w sieci komentarzy i polubień, przesyłanych oraz pobieranych danych.

Sieć VPN, dzięki temu, że udaje sieć prywatną w sieci publicznej, pozwala za to na swobodne przeglądanie i korzystanie z Internetu bez obaw o to, że ktokolwiek może zarejestrować nasz ruch. To czapka niewidka, dzięki której jesteśmy bezpieczni i niedostrzegalni zarówno dla cyberprzestępców, jak i sprzedawców internetowych. VPN sprytnie przekierowuje pakiety danych i przesyła je dalej okrężną drogą, swego rodzaju tajemnym przejściem, tunelem, przez który dopiero potem trafiają do dostawcy usług internetowych. Ci, otrzymując pakiety danych, widzą je jako pochodzące z serwera sieci VPN, nie zaś z naszego prywatnego urządzenia. Dzięki specjalnemu kluczowi, generowane przez nas dane są przekształcane w kod, arcytrudny do odczytania przez podmioty zewnętrzne. W ten sposób udaje się dokonać najważniejszego, czyli ukryć nasz adres IP.

Czego nie da nam zwykła sieć, da nam VPNVPN ukrywa nie tylko IP, ale też naszą lokalizację i wszelką aktywność w sieci. Szyfruje wykonywany przez nas ruch internetowy, mocno ogranicza możliwość targetowania reklam i skutecznie utrudnia przestępcom łamanie zabezpieczeń. Rozwiązanie, jakie oferuje VPN sprawdza się także podczas podróży i w innych okolicznościach, w których korzystamy z darmowego dostępu do Wi-Fi, kiedy to jesteśmy znacznie bardziej podatni na cyberataki. Zainstalowanie VPN na swoim urządzeniu daje też wiele innych korzyści, które nie wiążą się bezpośrednio z bezpieczeństwem w sieci. Pozwalają jednak omijać cenzurę lub ukryć historię pobranych torrentów, odblokować stronę, a nawet oszczędzać pieniądze podczas zakupów internetowych dzięki szyfrowanej lokalizacji. Do tego jest rozwiązanie, które każdy w prosty sposób może wprowadzić we własnym domu i nie będzie to żadna ekstrawagancja!