bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 341

Jakiego dnia opłaca się zarejestrować działalność gospodarczą?

Materiał partnera:

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na otworzenie własnej firmy. Umiejętności, które posiadają, chcą przełożyć na dobrze dochodowy biznes. Aby spełnić swoje marzenia o własnej działalności należy znać zasady prawidłowej rejestracji firmy w urzędzie. Wydawałoby się, że termin złożenia wniosku nie jest ważny, ale czy na pewno? Przeczytaj, jakiego dnia opłaca się zarejestrować działalność gospodarczą?

Whitpress


Dzień rejestracji firmy a ulga na startKażdy przedsiębiorca zobowiązany jest płacić składki ZUS i nie zwalnia go z tego żadne prawo. Jednak początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe składki przez okres sześciu miesięcy. Obniżone składki społeczne i zwolnienie z opłat na Fundusz Pracy mają osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej w ciągu ostatnich pięciu lat oraz nie wykonują obowiązków z poprzedniego etatu dla byłego pracodawcy. Przedsiębiorca musi płacić w całości składkę zdrowotną. Okres obowiązywania niższych opłat mija po pełnych sześciu miesiącach od rozpoczęcia działalności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich kwestiach związanych ze składkami odprowadzanymi do ZUS, koniecznie skorzystaj z oferty sklepu https://zustoniemus.pl/sklep/.

Kiedy najlepiej zarejestrować firmę?Ulga na start dla nowych przedsiębiorców trwa przez sześć miesięcy. Jednak zanim zarejestrujesz swoją działalność, dobrze przemyśl, kiedy to zrobić. Obniżone składki będziesz płacić przez pełne pół roku kalendarzowego. Dzień rozpoczęcia działalności będzie określał termin, od którego będzie liczony czas ulgi. Firma zarejestrowana pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, spowoduje wliczenie danego miesiąca do czasu trwania ulgi na start. W przypadku otwarcia działalności w trakcie miesiąca, nie wlicza się on do sześciomiesięcznej zniżki składek ZUS. W takiej sytuacji zyskujesz kolejny miesiąc ulgi na start.

Co w sytuacji, gdy okres ulgi na start się skończy?Wygaśnięcie półrocznego obniżenia składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców nie musi być powodem do niepokoju. Po tym czasie istnieje możliwość opłacania „małego ZUS-u”. Ta oferta działa na podobnych zasadach, co ulga na start. Jeżeli otworzysz działalność pierwszego dnia miesiąca, wlicza się on do czasu trwania „małego ZUS-u”, natomiast, gdy zrobisz to później - zyskujesz dodatkowy miesiąc. Przez pełne 24 miesiące kalendarzowe, liczone od dnia zarejestrowania firmy bądź upływu półrocznej ulgi, przedsiębiorca zobowiązany jest płacić obniżone stawki składek ZUS.

Rezygnacja z ulgi na startPobieranie niższych składek ZUS nie jest obowiązkowe i w każdej chwili możesz zrezygnować z ulgi na start. Kiedy nie chce się korzystać z obniżek, powinno się zgłosić do ZUS na normalnych zasadach i opłacać składkę podstawową. Po rezygnacji z ulgi na start z kolejnej możesz skorzystać po upływie 60 miesięcy od zakończenia poprzedniej. W przypadku, gdy w ogóle nie odprowadzasz składek ZUS, nie możesz korzystać z prawa do zasiłku chorobowego czy świadczeń wypadkowych.


Co jeśli nie korzystasz z „małego ZUS-u”?Okres trwania „małego ZUS-u” upływa, nawet jeśli nie korzystasz z obniżonych składek. Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą płacić składek społecznych lub Funduszu Pracy, ponieważ mogą nadal pozostawać na umowie o pracę i równocześnie mieć swoją działalność. Taka sytuacja nie zatrzymuje jednak przemijającego czasu trwania „małego ZUS-u”.

Dzień, w którym zarejestrujesz własną działalność gospodarczą ma znaczenie. W zależności czy zrobisz to na początku lub w połowie miesiąca, możesz zyskać dodatkowy okres związany ze zniżkami składek ZUS. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno już wiesz, kiedy opłaca się zarejestrować firmę.