bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 592

Bielsko-Biała z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce

Na 10. miejscu wśród ponad 350 polskich powiatów i tzw. miast na prawach powiatu - te miasta to 66 największych ośrodków miejskich w naszym kraju - pod względem najniższego bezrobocia w lipcu br. znalazło się Bielsko-Biała. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego opracowanych przez portal "Tu Warto Mieszkać".

pup, powiatowy urząd pracy
Bielsko-Biała z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce · fot. UM Bielsko-Biała


Najniższe bezrobocie w Polsce, niższe nawet aniżeli Warszawa za lipiec bieżącego roku mają powiat kępiński i Katowice - 1,8 proc. Natomiast nasze miasto plasuje się na 10. miejscu tego rankingu z wynikiem - 2,7 proc.

W swojej analizie portal zaznacza, że są w Polsce jeszcze dziesiątki powiatów i miast, w których bezrobocie przekracza 10%, a w niektórych przypadkach nawet 15%. Tym bardziej więc zasługują na uwagę wymienione w rankingu powiaty i miasta, w których poziom bezrobocia jest kilkakrotnie niższy. Więcej informacji na temat rankingu można znaleźć [url= tutaj.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia na 31 lipca z odniesieniem wyniosła: w kraju 5,8 proc. (spadek o 0,1 proc. w stosunku do czerwca br.), w województwie śląskim 4,7 proc. (spadek o 0,1 proc.), a w mieście Bielsko-Biała 2,7 proc. (bez zmian).

- W lipcu 2021 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano spadek w ewidencji liczby bezrobotnych o 51 osób w stosunku do czerwca 2021 r. Zarejestrowano 527 osób, tj. o 51 osób mniej niż w miesiącu poprzednim, z czego 72,5 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 50,1 proc. stanowiły kobiety. 4 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w lipcu 2021 r. to osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 49 osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada 15,7 proc. osób - stwierdza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Hetnał.

Bielski PUP informuje, że lipcu 2021 r. zgłoszono 1.020 wolnych miejsc pracy, tj. o 369 mniej niż w miesiącu poprzednim. Wśród zgłoszonych miejsc pracy 39 dotyczyło osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 966 wolnych miejsc pracy w ramach ofert niesubsydiowanych oraz 54 miejsca pracy subsydiowanej. W lipcu do urzędu nie wpłynęła żadna informacja dotycząca zamierzonych zwolnień grupowych z przyczyn dotyczących zakładu pracy w stosunku do osób z terenu działania bielskiego PUP. Od początku 2021 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu skorzystało łącznie 445 bezrobotnych.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.