bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 503

Spedytor morski - jak nim zostać i przygotować się do pracy w firmie spedycyjnej?

Materiał partnera:

Spedytor morski to osoba, która ma niezwykle ważną i odpowiedzialną pracę. Jej zadaniem jest zadbanie o wszystkie kwestie związane z transportem przesyłki na drodze morskiej. Oczywiście w tym wypadku nie mówimy o przewiezieniu niewielkich paczuszek, ale o organizacji transportu kontenerów. Spedytor morski jest rodzajem łącznika pomiędzy klientem, a armatorem, przewoźnikiem czy producentem. Jak zająć się spedycją? Jak przygotować się do zawodu?

Źródło: pexels.com


WykształcenieSpedycja morska jest trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego też każda dobra firma spedycyjna chce najczęściej współpracować z osobami, które mają odpowiednie wykształcenie. Ważne jest ukończenie studiów lub kursów z zakresu logistyki. To dobra baza do budowania doświadczenia w spedycji. Na tym stanowisku bardzo ważne są też zdolności językowe. Komunikatywna znajomość angielskiego jest właściwie niezbędna do tego, by kontaktować się z przewoźnikami, armatorami czy zagranicznymi klientami. Znajomość innych języków może być dodatkowym atutem w tej pracy, ale dobry angielski to podstawa.

Sytuacje awaryjneTransport morski cechuje się tym, że jest on w dużym stopniu uzależniony od pogody. Jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, to mogą pojawić się opóźnienia. To duży problem, bo przecież każdy wie, że czas w transporcie jest bardzo ważnym czynnikiem. W związku z tym spedytor morski powinien mieć umiejętność pracowania pod dużą presją oraz radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Zarządzania kryzysem można nauczyć się z kursów, szkoleń oraz specjalistycznej literatury. Dobrze jest też śledzić postępowanie bardziej doświadczonych spedytorów i brać z nich wzór, gdy sytuacja tego wymaga. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, które wymagają zachowania zimnej krwi i szybkiego podejmowania decyzji jest po prostu nieprzeceniona w tym zawodzie. Można próbować się jej nauczyć, ale trzeba pamiętać, że w tym wypadku najwięcej można nauczyć się przez zdobywanie doświadczenia i pracę w trudnych warunkach.

Cechy charakteruDobry spedytor powinien być samodzielny, rzetelny i dobrze zorganizowany. Osoba zapominalska może mieć problem z bieżącym śledzeniem terminów oraz wywiązywaniem się ze swoich obowiązków. Rzetelność i samodzielność nie są cechami, które łatwo w sobie wyrobić. Niektórzy po prostu się z nimi rodzą, a inni mogą się ich nauczyć przez ciężką pracę nad sobą. Terminowości i obowiązkowości można się nauczyć. By sobie to ułatwić, warto sięgać po różnego typu organizery i aplikacje, które mają na celu zastąpienie zwykłych kalendarzy. Można w nich ustawić przypomnienia i powiadomienia, więc są cennym ułatwieniem w pracy dla każdej osoby, która ma problemy ze zorganizowaniem się. Samodzielność i rzetelność mogą przydać się w większości zawodów, więc warto je w sobie pielęgnować już od najmłodszych lat.

KomunikacjaKolejnym ważnym aspektem są umiejętności komunikacyjne. Dobry spedytor morski musi być osobą, która nie wstydzi się rozmawiać z innymi - także w obcych językach. Problemem nie może być wykonywanie telefonów ani rozmowy na żywo. Umiejętność nawiązywania kontaktu, skutecznego przekazywania swoich myśli i szybkiego wyciągania wniosków jest niezastąpiona w pracy spedytora. W końcu większość zadań w tym zawodzie jest związana z rozmawianiem z innymi ludźmi - omawianie szczegółów współpracy z klientem, armatorem, przewoźnikiem i urzędami. Transport towarów drogą morską to sporo formalności, które są prowadzone w przeróżnych rejonach świata. Nie ma więc możliwości, by spedytor mógł pojechać do miejsca docelowego i porozmawiać z każdym zaangażowanym w proces. Koniecznie więc musi czuć się swobodnie porozumiewając się na odległość.pierwszy krok do świata gamedevu.