bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 sierpnia 2021
  • 23 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 10847

Bielsko-Biała ma swoje ciastko - KaramBBa z hyćką

KaramBBa - to nazwa ciastka, które będzie promować Bielsko-Białą. 19 sierpnia podczas konferencji prasowej w Willi Sixta odbyła się pierwsza oficjalna degustacja słodkiego produktu. Smak, wygląd, kolor ciastka - wszystko nawiązuje do Bielska-Białej. KaramBBa to beza przełożona białą masą z nutką ajerkoniaku i konfiturą z czarnego bzu.

Reklama

Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką · fot. UM Bielsko-Biała


- Pomysł na to, aby Bielsko-Biała miało swoje ciastko, zrodził się podczas planowania programu obchodów jubileuszu połączenia miast. Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej złożył wtedy propozycję z Ciastkiem BB. Poznań ma rogale marcińskie, Wadowice - kremówki, my mamy cukiernie, mamy cukierników, ale cały czas brakowało nam ciastka, które nas wyróżnia. Dlatego odbył się konkurs wewnątrzszkolny, a później miejski na ciastko promujące miasto - mówił naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek.

Konkurs miejski nie przyniósł rozstrzygnięcia, ale spowodował, że w jednym miejscu i czasie spotkały się właściwe osoby. Jednym z jurorów bielskiego konkursu na Ciastko BB był bowiem mistrz cukiernictwa z Poznania Paweł Mieszała. Na miejscu byli też przedstawiciele Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych - m.in. nauczycielka Beata Chojny, pomysłodawczyni konkursu.

- Członkowie kapituły przez dwa dni rozmawiali o idei konkursu - nie tylko o walorach smakowych ciastka, ale o tożsamości Bielska-Białej, jego historii, niuansach historycznych, ale i popkulturowych w kontekście stworzenia receptury na ciastko, które mogłoby promować nasze miasto - mówił zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak.

Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką
Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką · fot. UM Bielsko-Biała


Na bazie tych rozmów i - co podkreśla zastępca prezydenta - degustacji dostarczonych przez uczestników konkursu produktów powstał pomysł opracowania receptury i nazwy ciastka, które kojarzyłoby się z obu miastami i promowało je.

Mistrz cukierniczy Paweł Mieszała zobowiązał się, że wspólnie z Zespołem Szkół Gastronomicznych i Handlowych przygotuje recepturę wspomnianego ciastka. I tak się stało, czego efekty dziś poznali zaproszeni na konferencję prasową dziennikarze.

O tym, jak pomysł na KaramBBę rodził się w głowach mistrzów cukierniczych, opowiadał jego poznański twórca.

Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką
Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką · fot. UM Bielsko-Biała


- Wspólnie z zespołem stwierdziliśmy, że warto jest sięgnąć do rdzenia tego, czym jest Bielsko-Biała. Dlatego wybraliśmy dwie białe bezy, które nawiązują do historii miasta. Natomiast jeśli chodzi o krem - stworzony jest na bazie śmietanki i czegoś, czego nie mogłem znaleźć w Poznaniu i przyjechałem po to specjalnie tutaj. W mieście bowiem jest produkowany - i dostępny prawie tylko tutaj - ajerkoniak - mówił Paweł Mieszała.

- Warto podkreślić, że całe ciastko jest zrobione z produktów naturalnych. W środku, w kremie, ukryta jest czarna konfitura. W Bielsku-Białej mówi się o tym konfitura z czarnego bzu, natomiast w Wielkopolsce jest to hyćka. Więc robocza nazwa naszego ciastka to KaramBBa z hyćką - coś czarnego na wzór tajemniczego szpiega z Krainy Deszczowców - dodał cukiernik.

Szpieg z Krainy Deszczowców to postać z animowanego filmu produkcji Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych pt. Porwanie Baltazara Gąbki. Inni bohaterowie filmu - Smok Wawelski i kucharz Bartolini - tworzą jedną z rzeźbiarskich kompozycji na Bajkowym Szlaku Bielska-Białej. Wkrótce dołączy do nich postać Szpiega.

Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką
Oficjalne ciastko Bielska-Białej: KaramBBa z hyćką · fot. UM Bielsko-Biała


Przepis na KaramBBę został przekazany do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i jest w pieczy prezydenta. Jednak receptura będzie jawna, a miejscowi restauratorzy, cukiernicy - w szczególności ci cukiernicy, którzy startowali w konkursie na Ciastko BB - jako pierwsi będą mieli okazję z niej skorzystać i przygotować ciastko. Ważne jest też to, że na wykonywany produkt będą musieli uzyskać certyfikat. Jednostką certyfikującą będzie właśnie bielski Gastronom.

- Certyfikat będzie nadawany na rok z możliwością odnowienia. Każda cukiernia będzie musiała spełnić określone warunki, żeby ciastko było smaczne. Napisaliśmy jasne wskazówki, jak to ciastko wykonać, bardzo szczegółowe, każdy sobie z nimi poradzi. Produkty użyte do jego wykonania są produktami naturalnymi, ale są dostępne, każda cukiernia w Bielsku-Białej może się w nie zaopatrzyć i takie ciastko przygotować. Myślę, że KaramBBa się przyjmie - mówiła Beata Chojny z Gastronoma.

- Mamy sygnały, że cukiernie chcą robić to ciastko, że będą starały się o certyfikat - podsumował P. Mieszała.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.