bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 27 sierpnia 2021
 • wyświetleń: 1284

Jak zmienia się rachunek za prąd przy fotowoltaice?

Artykuł sponsorowany:

Instalacje fotowoltaiczne obniżają rachunki za prąd do zera? Mimo iż wiele firm właśnie tak reklamuje swoje usługi, nie jest to prawdą. Firma Ekosun z Bielska - Białej (www.ekosun.pl) wyjaśnia, jak zmienia się rachunek za energię przy fotowoltaice i jakich realnych oszczędności możemy się spodziewać

EkoSun


Wszystkie składowe rachunku za energięKiedy otrzymujemy rachunek za prąd zwykle zwracamy uwagę głównie na kwotę końcową. Najczęściej to właśnie ta pozycja zwraca naszą uwagę, gdyż sukcesywnie wzrastające ceny energii potrafią nas solidnie zaskoczyć. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś za co tak konkretnie płacimy? Jakie opłaty są wliczone do naszego rachunku? Każdy rachunek za prąd zawiera pozycje opłat stałych i opłat zmiennych. Opłaty stałe są niezależne od zużycia energii, z kolei zmienne zależą od ilości pobranych kWh.

W opłatach zmiennych, zależnych od zużycia znajdziemy:
 • Opłata za energię czyli faktyczne zużycie energii elektrycznej;
 • Opłata zmienna sieciowa - zależna od tego w jak długim czasie pobieramy energię;
 • Opłata jakościowa - opłata za korzystanie z sieci;
 • Opłata OZE - aktualnie wynosi 2,20zł/ MWh
 • Opłata mocowa - w gospodarstwach domowych zależna od rocznego zużycia.


EkoSun


Stałe opłaty na rachunku za prąd to:
 • Opłata stała sieciowa - stała opłata za korzystanie z sieci;
 • Opłata przejściowa - trzy stałe stawki zależne od rocznego zużycia;
 • Abonament - opłata za kontrole i odczyt licznika;
 • Opłata handlowa - określana jako koszty administracyjne.


EkoSun


Jak wygląda rachunek przy instalacji fotowoltaicznej?Jeśli zdecydujesz się produkować własny prąd ze słońca i zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną twój rachunek za energię diametralnie się zmieni. Na twoim rachunku pojawią się takie pozycje jak:
Energia czynna oddana (ilość energii, której została wyprodukowana przez twoją instalację PV, a nie została na bieżąco wykorzystana, więc została przesłana do sieci);
Energia czynna pobrana (ilość energii, która została przesłana do ciebie z sieci wtedy, kiedy twoja instalacja nie pracowała, a ty korzystałeś z energii).
Saldo energii (bilans zużytej i wyprodukowanej energii z uwzględnieniem bilansowania);
Magazyn energii ( liczba określa ilość energii do wykorzystania, na jej wykorzystanie masz rok);


Własny prąd ze słońca - to się opłacaPo zainstalowaniu fotowoltaiki zostajemy producentem własnego prądu ze słońca. Na naszym rachunku zostaje więc jedynie kilka, niewysokich opłat stałych (abonament, opata przejściowa, opłata sieciowa stała). Zwykle wynoszą one do kilkunastu złotych. Rachunek za energię może być zatem niższy nawet o ponad 90%. Nigdy jednak nie będzie on wynosił 0zł, gdyż opłaty stałe są obowiązkowe dla wszystkich użytkowników sieci. Oszczędność jest jednak diametralna i z pewnością odczujemy ja już w pierwszym miesiącu użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Ogromny wpływ na wysokość naszych rachunków przy korzystaniu z fotowoltaiki jest także oczywiście optymalne dopasowanie instalacji do naszych potrzeb i właściwe oszacowanie jej wielkości. Jeśli zamontujemy instalację, która nie produkować tyle prądu ile zużywamy, wówczas będziemy musieli „dokupować” prąd z sieci po stałych cenach. Dlatego tez decydując się na instalację fotowoltaiczna warto zdać się na profesjonalistów, którzy znajdą dla nas optymalne rozwiązanie. W firmie Ekosun doradcy techniczni wykonują dla klientów darmowe audytu, na bazie których projektanci projektują instalacje odpowiadające zapotrzebowaniu i specyfice każdego budynku. Jeśli chciałbyś sprawdzić jaka instalacja odpowiadałaby twoim potrzebom i jak obniży to twoje konkretne rachunki - skontaktuj się z doradcą Ekosun:

www.ekosun.pl/kontakt
biuro@ekosun.pl
tel. 730 100 725

EkoSun